سخنگوی کمیسیون عمران مجلس مطرح کرد

سکونت ۲۰ میلیون نفر در بافت های فرسوده و حاشیه شهرها/ کمبود سالانه ۷۰۰ هزار واحد مسکونی

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۴۰۰/۰۵/۱۲
سخنگوی کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه حدود ۲۰ میلیون نفر از جمعیت کشور در بافت‌های فرسوده و حاشیه شهرها سکونت دارند گفت: برای رفع کمبود ۷۰۰ هزار واحد مسکونی و عقب ماندگی کشور درحوزه ساخت باید چهار میلیون واحد مسکونی احداث شود.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، کمبود و عقب ماندگی در احداث مسکن باعث بر هم خوردن تعادل میان عرضه و تقاضا شده و کوچکترین تلنگری در اقتصاد کلان کشور موجب جهش قیمت مسکن و کاهش روز به روز قدرت خرید متقاضیان مسکن می شود. کارشناسان بر این باور هستند که اگر می خواهیم به تعادل قیمتی و عرضه و تقاضا برسیم باید مسیرها و گلوگاه های تولید مسکن را بیش از پیش هموارتر و تسهیل تر کنیم. کاهش تولید و عدم استقبال از ساخت و ساز می تواند دلایل مختلف و متعددی داشته باشد اما به هر سوی کاهش تولید مسکن از یک سوی و افزایش میزان بافت های فرسوده از سوی دیگر باعث شده تا بخش مسکن و نوسازی بافت فرسوده را هر روز با کمبود تولید و کُندی در نوسازی همراه کند.

عبدالجلال ایری عضو کمیسیون عمران مجلس و نماینده مردم ترکمن و کردکوی با اشاره به اینکه در دولت آینده، مجلس و کمیسیون عمران تلاش خواهد کرد مشکلات بخش مسکن و بافت های فرسوده را با دولت در میان گذاشته و موانع را کاهش دهد گفت: حدود ۲۰ میلیون نفر از جمعیت کشور در بافت‌های فرسوده و حاشیه شهرها سکونت دارند بنابراین باید برنامه مدونی برای رفع این مشکل تدوین و اجرا کرد. وی تاکید کرد: مسکن در شرایط فعلی به دلیل کاهش تولید و کمبود عرضه به وضعیت بحرانی رسیده به نحوی که خانه دار شدن برای اکثر اقشار جامعه به آرزو تبدیل شده است. بنابراین با اجرای برخی طرح ها و قوانین مثل اخذ مالیات بر خانه های خالی از سکنه از مرداد ماه می توان به عرضه واحدهای مسکونی امیدوار شد. سخنگوی کمیسیون عمران مجلس گفت: برای جبران عقب ماندگی و کمبودهای حوزه مسکن نیازمند تمرکز حداکثری است و اگر می خواهیم مشکل بخش مسکن چه از لحاظ تولید و چه از لحاظ عرضه رفع شود باید طرح ها و قوانین مصوب شده به خوبی اجرایی شود.

بیش از ۲۰ میلیون نفر در بافت های فرسوده و حاشیه شهرها سکونت دارند

وی با بیان اینکه همانطور که گفتم بیش از ۲۰ میلیون نفر در بافت های فرسوده و حاشیه شهرها سکونت دارند خاطر نشان کرد: همانطور که شهرسازی نیازمند نگاهی کارشناسی و تخصصی است احیا و بازسازی بافت های فرسوده نیز باید با یک برنامه جامع و کامل و با در نظر گرفتن تمام جوانب ذینفعان مسیر بازسازی بافت های فرسوده را هموار کنیم. نماینده مردم کردکوی، ترکمن، بندرگز، گمیشان در مجلس به مشکلات گسترده مردم در حوزه مسائل شهرسازی اشاره کرد و افزود: مسائلی مانند الحاق محدوده به شهرها، طولانی شدن طرح‌های تفصیلی، تغییر کاربری اراضی و نیز استعلامات و نظرخواهی های مربوط به کمیسیون ماده ۵ قانون تاسیس شورای عالی شهرسازی و معماری ایران بسیار پیچیده بوده و مردم را دچار سردرگمی کرده است از این رو نسبت به عملکرد و پاسخگویی مجموعه شهرسازی کشور رضایت کافی وجود ندارد.

سالانه ۷۰۰ هزار واحد مسکونی کمبود داریم

وی در پاسخ به این پرسش که سالانه چه تعداد واحد مسکونی نیاز است که ساخته شود؟ اظهار داشت: سالانه به یک میلیون واحد مسکونی نیاز داریم که تولید شود اما تولید مسکن چیزی حدود ۳۰۰ هزار واحد مسکونی است که نشان می دهد سالانه ۷۰۰ هزار واحد مسکونی کمبود داریم. وی با اشاره به اینکه پرداخت ۴۵۰ میلیون تومان وام ساخت مسکن را باید به فال نیک گرفت ادامه داد: برای رفع کمبودها و عقب ماندگی کشور درحوزه ساخت باید ۴ میلیون واحد مسکونی ساخته شود و تا زمانی که نتوانیم این کمبودها را جبران کنیم مشکلات حوزه مسکن حل نشده و ادامه دار خواهد بود. بر اساس مصوبه جهش تولید و تامین مسکن باید سالانه یک میلیون واحد مسکونی و پس از ۴ سال، ۴ میلیون واحد مسکونی تولید و به بازار عرضه شود.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000