هیبنا گزارش می دهد

جهت متفاوت ساخت و ساز در کشور

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۴۰۰/۰۶/۰۲
تازه ترین آمارهای منتشر شده از وضعیت ساخت وساز در کشور از دو جهت متفاوت در بازار فعالیت های ساختمانی تهران و شهرهای کشور حکایت دارد.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری بانک مسکن – هیبنا، بازار ساخت و ساز واحدهای مسکونی در کشور در حالی دست کم ششمین سال پیاپی رکود ساختمانی را پشت سر می گذارد که تازه ترین آمارهای رسمی در این زمینه از دو جهت متفاوت ساخت و ساز در تهران و کشور خبر می دهد.

مطابق با اعلام روز گذشته مرکز آمار ایران، تعداد واحدهای مسکونی که زمستان سال گذشته برای ساخت در شهر تهران مجور گرفتند با کاهش ٢٣,٩ درصدی همراه شدند. این در حالی است که این گزارش رسمی آماری از افزایش ‌١٤.٢ درصدی آن در شهرداری‌های کل کشور در زمستان ٩٩ نسبت به زمستان ٩٨ حکایت دارد.

براساس این گزارش، در زمستان سال ١٣٩٩، تعداد ١٣٣٤٦ واحد مسکونی در پروانه‌های صادرشده برای احداث ساختمان از سوی شهرداری‌ تهران، پیش‌‌بینی شده است که نسبت به فصل گذشته حدود ١,٣ درصد افزایش و نسبت به فصل مشابه سال گذشته حدود ٢٣.٩ درصد کاهش داشته است.‏ متوسط تعداد واحد مسکونی برای هر یک از این پروانه‌های احداث ساختمان ٧.٤ واحد بوده است.

در این گزارش همچنین آمده است: مجموع مساحت زیربنا در پروانه‌های احداث ساختمان‌ صادرشده از سوی شهرداری‌ تهران در زمستان ١٣٩٩ بالغ ‌بر ٢٣٥٢ هزار مترمربع بوده است که نسبت به فصل گذشته حدود ٥,١ درصد و نسبت به فصل مشابه سال گذشته حدود ٢٤.٣ درصد کاهش داشته است. متوسط مساحت زیربنای این دسته از پروانه‌ها در دوره‌ی مورد بررسی حدود ١٣٠٢ مترمربع بوده است.

اما شرایط در کل نقاط شهری کشور متفاوت بوده است. در این بازه زمانی-زمستان 99- تعداد ١٣٧١٩٠ واحد مسکونی در پروانه‌های صادرشده برای احداث ساختمان از سوی شهرداری‌های کشور پیش‌‌بینی شده است که نسبت به فصل گذشته حدود ٢٠,٥ درصد و نسبت به فصل مشابه سال گذشته حدود ١٤.٢ درصد افزایش داشته است.‏ متوسط تعداد واحد مسکونی در هر پروانه‌ی احداث ساختمان ٢.٨ واحد بوده است.

آمارها نشان می دهد در حالیکه روند ساخت مسکن در پایتخت در فصل زمستان 99 در مقایسه با زمستان 98 نزولی بوده و حجم ساخت و سازها در این بازه زمانی در شهر تهران کاهش یافته است در کشور حجم ساخت وسازها افزایش یافته است.

با این حال و به رغم رشد مثبت حجم ساخت و سازها در شهرهای کشور، باز هم نمی توان اعلام کرد که بازار مسکن کشوری در شرایط رونق قرار دارد. هر چند در صورت تداوم رشد مثبت ساخت و سازها در فصل های بعد می توان امیدوار بود که این بازار در مسیر رونق قرار گرفته است.

ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی و واگذاری آن به فاقدان مسکن یکی از برنامه های اعلام شده از سوی دولت سیزدهم در بخش مسکن است که در راستای رونق بخشی به بازار عرضه از یک سو و همچنین خانه دار کردن اقشار و گروه های هدف طرح ریزی شده است. بانک مسکن نیز پیش از این برای اجرای طرح های تامین مسکن در دولت سیزدهم مطابق با روال گذشته اعلام آمادگی کرده است.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000