توصیه کارشناسی برای نوسازی بافت‌های فرسوده تشریح شد

پیشنهاد مرکز پژوهش‌های مجلس برای بازآفرینی شهری

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۴۰۰/۰۶/۰۶
مرکز پژوهش‌های مجلس در آستانه شروع به کار دولت سیزدهم، گزارشی کارشناسی در خصوص موضوع نوسازی بافت‌‌های فرسوده ارائه کرد.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری بانک مسکن – هیبنا، مرکز پژوهش‌های مجلس در این گزارش با اشاره به ظرفیت‌های قانونی طرح بازآفرینی شهری در نوسازی بافت‌های فرسوده و تاریخی شهرها، خلاء‌های موجود در این زمینه را تشریح کرده است.

این گزارش در حالی به بررسی موضوع بازآفرینی شهری و همچنین تفکیک مفهوم نوسازی بافت‌های فرسوده از بافت‌های تاریخی شهرها پرداخته است که نوسازی بافت‌های فرسوده یکی از برنامه‌های اعلامی از سوی وزیر جدید راه وشهرسازی است که در جلسه دریافت رای اعتماد از مجلس و در جریان تشریح اولویت‌های مدیریت جدید این وزارتخانه به آن اشاره شد.

براساس این گزارش، در کلامی موجز «بازآفرینی شهری» را می‌توان «فرایند زیست پذیر کردن مناطق شهری کم کیفیت با حداکثر مشارکت ذی نفعان شهری و مدیریت یکپارچه در سطح محلی»، دانست. مفهومی که در آن اصولی نظیر نقش حمایتگر و تسهیل گر دولت، توجه به محوریت مدیریت شهری، رویکرد چند وجهی، رویکرد محله محور، رویکرد تقاضا محور، توجه به بستر فعالیت، مشارکت مردمی، تأکید بر توسعه درونی و پایدار، اولویت بندی محلات و همچنین توجه توأمان به پیشگیری و حل مسئله بر آن، حاکم است. در هر روی، این جریان در کشور ما نیز عقبه‌ای قابل توجه دارد.

در این گزارش با بیان این نکته که شکل گیری شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران و ایجاد ساختارهای مرتبط با آن در استان‌ها و شهرداری‌ها، ریشه در پیگیری طرح‌های بازآفرینی شهری دارد، تصریح شده: در قانون برنامه ششم توسعه، از این طرح با عنوان «برنامه ملی بازآفرینی شهری پایدار»، یاد شده است. اما یکی از جنبه‌های حیاتی در طرح‌های بازآفرینی شهری، توجه به بافت‌های تاریخی است که به عنوان میراث فرهنگی یک ملت، هویت یک شهر را شکل می‌دهند. با توجه به اهمیت موضوع، گزارش پیش رو به دنبال پاسخ به این سوال که «ظرفیت های طرح بازآفرینی در ارتباط با بافت‌های تاریخی شهری چیست»؟

در این گزارش تاکید شده است :طرح بازآفرینی شهری از ظرفیت‌های ویژه ای درخصوص بافت‌های تاریخی شهری، برخوردار است. ظرفیت‌های قوانین و مقررات موجود را می‌توان در قانون حمایت از احیا، بهسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری، سند ملی راهبردی احیا، بهسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری، مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران درخصوص ابلاغ نقشه محدوده بافت فرهنگی- تاریخی ۱۶۸ شهر کشور و اصلاحیه آن، قانون برنامه ششم توسعه، قانون حمایت از مرمت و احیای بافت‌های تاریخی فرهنگی و قانون بودجه سال ۱۴۰۰، جستجو کرد. به لحاظ اجرایی نیز شرکت بازآفرینی شهری با تأکید بر موضوع بافت‌های تاریخی در اساسنامه، راهبردها و در نظرگیری بافت‌های تاریخی به عنوان یکی از گونه‌های بازآفرینی، بدین موضوع توجه داشته است.

در این گزارش به منظور بهره گیری هرچه بیشتر از ظرفیت‌های مرتبط با بافت‌های تاریخی در طرح بازآفرینی شهری، دو پیشنهاد مطرح شده است.

اولین پیشنهاد مربوط به مشخص کردن وضعیت فعلی بافت‌های تاریخی در طرح‌های بازآفرینی شهری است.به این معنا که اگر متولی مسکن و مسئولان بازآفرینی شهری در راستای بهره گیری از ظرفیت این طرح در زمینه بافت‌های تاریخی هستند باید به وضوح وضعیت تحقق اهداف و قوانین پیشین روشن شود. از سوی دیگر در سطحی عملیاتی تر نیز باید تعداد بافت‌های تاریخی مرمت و احیا شده، میزان هزینه کرد برای هر یک و همچنین پراکندگی جغرافیایی این بافت‌ها، مشخص شود. این در حالی است که استفاده از ظرفیت‌های قانونی پیش روی با تأکید بر بافت‌های تاریخی توصیه شده است.

در این گزارش آمده است: گستردگی وظایف بازآفرینی شهری از بهسازی، نوسازی و مقاوم سازی، توسعه و تجهیز امکانات خدمات روبنایی محلی و شهری، بهسازی و ارتقای زیرساخت محلی و شهری و توسعه فضای شهری تقریباً طیف کاملی از انواع اقدامات نرم افزاری و سخت افزاری و عمرانی را شامل می‌شود که به لحاظ مکانی و جغرافیایی بین بافت تاریخی، بافت فرسوده و سکونتگاه غیررسمی نیز توزیع می‌شود.

در این گزارش آمده: این در حالی است که نحوه تدوین ماده (۵۹) قانون برنامه ششم و بودجه سنواتی در این خصوص به گونه‌ای است که هیچ گونه شاخص کمی برای ارزیابی عملکرد و نظارت نمایندگان محترم مجلس فراهم نمی‌آورد. لذا ضروری است در تدوین برنامه هفتم توسعه و نیز بودجه ریزی سنواتی ابتدا، اعتبارات حوزه بافت تاریخی به صورت تفکیکی تعیین شود و سپس با توجه به مصوبه ابلاغ محدوده‌های تاریخی ۱۶۸ شهر کشور و مبتنی بر مطالعات هر یک از آنها، اقدامات مورد نیاز به همراه زمان بندی در قالب یک ماده مجزا برای برنامه احیا و توانمندسازی بافت تاریخی، تبیین شود. این موضوع، با توجه به حجم قابل توجه اعتبارات حوزه بازآفرینی شهری و تحقق اندک اهداف بازآفرینی برنامه ششم (برآورد ۲۰ درصدی)، اهمیت دو چندان می‌یابد. همچنین، به نظر می‌رسد ظرفیت‌ها و فرصت‌های گردشگری بافت‌های تاریخی کمتر مورد توجه قرار گرفته است که جا دارد در برنامه هفتم توسعه به طور در خور به آن پرداخته شود.

کارشناسان معتقدند لازم است دولت سیزدهم با نگاهی جدی‌تر، کارشناسی‌تر و عملیاتی‌تر موضوع بازآفرینی شهری و نوسازی بافت‌های فرسوده شهری را دنبال کرده و نسبت به تسریع در فرآیند بازآفرینی اقدامات موثری انجام دهد.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000