حل مشکل مسکن در گرو همکاری تمام وزارتخانه‌ها

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۴۰۰/۰۶/۰۸
عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: ساخت یک میلیون مسکن نیازمند عزم جدی است که باید تمام وزارتخانه‌هایی که مصالح ساختمانی به آن‌ها مرتبط است پای کار آمده و در تثبیت قیمت و همچنین در تحویل مواد و متریال در بازار نقش آفرینی کنند.
پایگاه خبری بانک مسکن

عادل نجف زاده عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار هیبنا، درباره اولویت دولت جدید در حل مشکل مسکن در کشور، اظهار کرد: مقوله مسکن در تمام دولت‌ها وابسته به چند تابعیت بوده یعنی این مورد یک استراتژی فرا وزارتی است و صرفا به وزارت راه و شهرسازی مرتبط نمی‌شود.
وی ادامه داد: وزارت صمت در تثبیت قیمت مصالح مسکن اعم از سیمان، میلگرد و آهن و فولاد باید ورود پیدا کند که خوشبختانه این مصالح از صفر تا ۱۰۰ آن در داخل تولید می‌شود پس مصالحی وارد نمی‌شود که درگیر رشد نرخ ارز باشد.
عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: موضوع بعدی که وجود دارد کنترل نظارتی است که باید وزارت راه و شهرسازی به آن ورود پیدا کند و مجلس شورای اسلامی نیز در زمینه مالیات بر خانه‌های خالی اقداماتی انجام داد که باید بر روی این موضوع تدابیر لازم انجام شود.
نجف زاده تصریح کرد: با توجه به نیاز جدی کشور برای ساخت مسکن، دولت باید مصوبه اخیر مجلس یازدهم را به نحوه احسن اجرا کند یعنی مکلف است سالی یک میلیون مسکن در کشور بسازد. از این رو دولت سیزدهم در ابتدای کار باید آماده شود تا در طی ۴ سال ۴ میلیون مسکن در کشور بسازد.
وی افزود: ساخت این تعداد مسکن نیازمند یک عزم جدی است که باید تمام وزارتخانه‌هایی که مصالح ساختمانی به آن‌ها مرتبط هستند پای کار بیایند و باید هم در تثبیت قیمت و هم در تحویل مواد و متریال در بازار نقش آفرینی کنند که قطعا با انجام این موارد ۷۰۰ شغل در کشور به طور مستقیم و غیر مستقیم ایجاد خواهد شد.
این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ورود مصالح ساختمانی به بازار بورس اشتباه بود، بیان کرد: معتقدم هر محصولی را که در فضای بورس وارد شده نه تنها شفاف نشده است بلکه شاهد افزایش قیمت آن بودیم و همچنین از حیطه کنترل نظارت دولت هم خارج شده است.
نجف زاده ادامه داد: بنده با ورود مصالح ساختمانی به بورس مخالف هستم و باید فضای کشور طوری شود که اقتصاد شفاف و سالم شود از این رو با توجه به بورس کنونی این انتظار برآورده نمی‌شود.
وی در پاسخ به این سوال که کارشناسان معتقدند دولت در سال نمی‌تواند یک میلیون خانه بسازد آیا این گونه است، گفت: هدفگذاری ساخت مسکن در کشور بدین صورت است، اما اگر ۵۰۰ هزار واحد ساختمانی ساخته شود این عدد نیز خود کارگشا است و به نظر بنده وقتی این عدد می‌شود پس یک میلیون واحد هم ساخته خواهد شد، اما شرطی دارد که تمام وزارتخانه‌ها باید به خط شوند.
عضو کمیسیون عمران مجلس افزود: اگر تمام وزارتخانه‌ها به وزارت راه وشهرسازی کمک نکنند هیچ اتفاقی در حوزه مسکن نخواهد افتاد، زیرا در تولید زمین، تسهیلات، مصالح ساختمانی و نظارت هرکدام مرتبط هستند با هر یک از وزارتخانه‌های دولت که اگر تمام این سیستم‌ها در کنار هم قرار بگیرند تحقق یک میلیون ساخت مسکن در سال عدد بالایی هم نخواهد بود.
نجف زاده تاکید کرد: یکی از مولفه‌های بهبود فضای کسب و کار در شرایط فعلی کشور تولید مسکن خواهد بود زیرا اگر چرخه ساخت مسکن به حرکت در بیاید اشتغال هم خود به خود در کشور ایجاد خواهد شد.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000