شرکت بالاست، یکی از شرکت‌های باسابقه در حوزه صنعت حمل‌ونقل ریلی است

حمیدرضا ترقی در حاشیه افتتاح راه‌آهن میانه - بستان‌آباد - تبریز با بیان اینکه شرکت مهندسی ساختمان و تأسیسات راه‌آهن (بالاست) یکی از شرکت‌های باسابقه در حوزه صنعت حمل‌ونقل ریلی است، گفت: طرح احداث راه‌آهن میانه- بستان‌آباد- تبریز به طول ۲۰۳ کیلومتر، از جمله پروژه‌های مهم و سودآوری است که به دست متخصصین توانمند این شرکت در حال اتمام و افتتاح است.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا به نقل از روابط عمومی گروه مالی بانک مسکن، مدیرعامل شرکت بالاست، فعالیت‌های این شرکت در طرح احداث راه‌آهن میانه- بستان‌آباد- تبریز را تشریح و بیان کرد: این شرکت در اسفندماه سال ۱۳۹۵، نسبت به عقد قرارداد با شرکت ساخت و توسعه زیربنا‌های حمل‌ونقل کشور در زمینه اجرای روسازی راه‌آهن میانه - بستان‌آباد اقدام کرد.

وی ادامه داد: این خط ریلی در شش قطعه و به طول ۱۳۲ کیلومتر از ایستگاه میانه شروع‌ شده و با گذر از مسیر کوهستانی و عبور از شهر‌های ترکمانچای و تیکمه داش به ایستگاه راه‌آهن بستان‌آباد متصل می‌شود. در فاز بعدی این طرح، روسازی راه‌آهن بستان‌آباد – ایل گلی در یک مسیر ۷۱ کیلومتری به این شرکت واگذار شد.
طرح احداث راه‌آهن میانه - بستان‌آباد- تبریز به طول ۲۰۳ کیلومتر با هدف کاهش ۱۱۴ کیلومتری مسیر ریلی از شمال غرب به مرکز کشور و با اعتبار ۱۴ هزار و ۱۴۰ میلیارد ریالی در دستور کار وزارت راه و شهرسازی قرار دارد که با اتمام عملیات اجرایی این طرح، زمان حرکت قطار تهران - تبریز حدود پنج ساعت و ۳۰ دقیقه کاهش می‌یابد و این امر در کاهش هزینه‌های تمام‌شده جابه‌جایی کالا و مسافر داخلی و همچنین رشد سهم ایران در ترانزیت بین‌المللی در منطقه نقش اساسی دارد.

اشتغال‌زایی برای ۲۰۰ نفر، بهبود شبکه ترابری منطقه و افزایش ایمنی مسیر، کاهش آلودگی‌های زیست‌محیطی، توسعه اقتصادی، گردشگری، ارتقای شاخص‌های حمل‌ونقل ریلی، ظرفیت جابه‌جایی سالانه هفت میلیون تن بار و دو میلیون نفر مسافر از مزایای این طرح توسعه‌ای در استان آذربایجان شرقی است.
در این مسیر،
۱۹ ایستگاه به واگن‌های باری و مسافربری سرویس خواهد داد. نکته حائز اهمیت این پروژه این است که اتصال این خط به راه‌آهن نخجوان، ایروان و تفلیس از طریق جلفا و دیگر مرز‌های آبی و خاکی به افزایش مبادلات بین‌المللی و صادرات کالا به کشور‌های جمهوری آذربایجان، ارمنستان و ترکیه می‌انجامد و بخشی از کریدوری است که کشور‌های آسیای میانه را به اروپا متصل خواهد کرد.
با توجه به گفته‌های مدیرعامل شرکت بالاست و مطابق گزارش مجمع مدیریتی، از این پروژه برای شرکت به میزان یک هزار و
۷۴۹ میلیارد ریال درآمدزایی حاصل شده و در مجموع برای سهامداران خود به میزان ۴۷۷ هزار و ۸۲۸ میلیون ریال سودآوری داشته است.
پروژه مذکور، بخش کوچکی از درآمد‌های مربوط به سبد خدمات پیمانکاری شرکت بالاست را شامل می‌شود. این سبد پروژه‌هایی دیگری نظیر زیرسازی و روسازی افزایش خطوط راه‌آهن تهران
کرج، تقاطع غیر همسطح سنجان اراک، ساختمان دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه یاسوج، ایستگاه راه‌آهن شمتیغ در محور خواف- هرات و احداث ۵۰ واحد مسکونی در شهرک ناز را شامل میشود. از دیگر پروژه‌های شاخص این شرکت در سال‌های اخیر، اتمام و افتتاح راه آهن خواف- هرات در سال ۱۳۹۹ بوده است.
این شرکت در حوزه‌های دیگری نظیر تولید بالاست، نگهداری ساختمان و تأسیسات و خدمات حمل‌ونقل ریلی فعالیت می‌کند.
شرکت بالاست با دارا بودن رتبه‌های ممتاز در حوزه راه و ترابری و
ساختمان، ۱۲ معدن فعال، ۴۳۰ دستگاه واگن و همچنین ناوگان مجهز ماشین‌آلات و تجهیزات با به‌کارگیری نیرو‌های متخصص، یکی از شرکت‌های پیمانکاری شناخته‌شده کشور و زیرمجموعه بانک مسکن است.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000