احداث ۸۰ هزار واحد مسکونی در استان اردبیل در طرح جهش تولید مسکن

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۴۰۰/۰۸/۰۱
کلنگ زنی وزیر راه و شهرسازی از احداث ۸۰ هزار واحد مسکونی در استان اردبیل در طرح جهش تولید مسکن خبر داد.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا به نقل از وزارت راه و شهرسازی، رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی در مراسم آغاز عملیات اجرایی احداث ۴۰۰۰ واحد مسکونی در استان اردبیل با بیان اینکه مامور انتقال مشکلات مردم اردبیل به هیات دولت است، گفت: مشکلات مردم در نشست با فرماندار مطرح شده که من این مشکلات را در هیات دولت منعکس خواهم کرد و دولت برای حل این مشکلات برنامه‌ریزی می‌کند.

وی ادامه داد: در حوزه راه و شهرسازی که ماموریت وزارت راه و شهرسازی است، در مصوبات سفر حدود ۲۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار تخصیص یافته که تحول خوبی به خصوص در حوزه آزادراه، بزرگراه، راه روستایی و راه آهن استان ایجاد خواهد کرد. در حوزه حمل‌ونقل، مشکلات مربوط به مدهای مختلف یعنی حمل‌ونقل ریلی، زمینی و هوایی را پیگیری خواهیم کرد. در حوزه هوایی، متاسفانه کنسلی پروازهای اردبیل زیاد است و مردم از این موضوع ناراضی هستند که فردا در این مورد تصمیم‌گیری خواهد شد.

قاسمی افزود: در حوزه راه آهن هزار و ۵۰ میلیارد تومان اعتبار پیش‌بینی شده که باعث سرعت بخشیدن به احداث راه‌آهن خواهد شد و در سال ۱۴۰۱ شاهد پایان یافتن احداث راه آهن میانه-اردبیل و آغاز احداث راه آهن اردبیل-پارس آباد که نقش بسیار تعیین کننده در ترانزیت کل کشور و توسعه استان دارد، خواهیم بود.

این عضو کابینه سیزدهم با اشاره به تخصیص منابع برای سرعت بخشیدن توسعه بزرگراه‌ها در استان اردبیل گفت: در بخش بزرگراه‌ها در استان عقب ماندگی وجود دارد. اکنون ۳۰۰ کیلومتر بزرگراه در استان در دست اجراست که با اعتبار تخصیص داده شده و اعتباری که سال آینده در بودجه برای این موضوع پیش‌بینی خواهد شد، تحولی در احداث این بزرگراه‌ها ایجاد می‌شود. با این حال باید احداث ۷۰۰ کیلومتر بزرگراه دیگر نیز در دستور کار قرار بگیرد.

وی افزود: در این سفر همچنین منابعی برای توسعه راه‌های روستایی در نظر گرفته شده است. علاوه بر بودجه‌هایی که در قانون پیش‌بینی شده و بودجه‌های استانی، ۶۰ میلیارد تومان نیز در این سفر برای توسعه راه‌های روستایی استان اردبیل در نظر گرفته شده است.

وزیر راه و شهرسازی سپس به وعده ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی در ۴ سال توسط رییس جمهور اشاره کرد و گفت: قانون جهش تولید مسکن مزیت‌هایی را برای احداث واحدهای مسکونی پیش بینی کرده است که باعث می‌شود احداث ۴ میلیون مسکن در ۴ سال حتما عملی شود. در این قانون، زمین که بخش مهمی از قیمت تمام شده ساختمان است، به طور رایگان در اختیار مردم قرار خواهد گرفت. ۳۶۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات در سال نیز پیش‌بینی شده که بانک‌ها موظفند این اعتبار را به حوزه مسکن اختصاص دهند. در حوزه مصالح نیز کمبود نداریم اما باید زمینه ارزان سازی ساخت را فراهم کنیم که خوشبختانه با جلساتی که با بانک مرکزی و وزیر صنعت داشتیم این زمینه فراهم شده است. ان شاءالله در چند روز آینده این موضوع در شورای عالی مسکن تصویب خواهد شد.

وی ادامه داد: احداث ۴ میلیون مسکن در ۴ سال شدنی است و نیاز مردم و کشور است. امروز مسکن سهم عمده ای از هزینه خانوار را به خود اختصاص می دهد. بنابراین حل مشکل مسکن به خصوص در دهک های پایین در دستور کار هست.

قاسمی افزود: برای اینکه به عدد گفته شده در پایان چهارسال برسیم قطعا نمی‌توانیم که هر سال یک میلیون واحد مسکونی بسازیم. چراکه ساخت مسکن یک و نیم تا دو سال طول می‌کشد. بنابراین برای حل این مشکل در فاز اول باید احداث دو میلیون مسکن را شروع کنیم که در فاز دوم و تا پایان دولت به عدد چهار میلیون واخد مسکونی برسیم. استان اردبیل به تناسب جمعیت و بر اساس برآوردها حدود ۸۰ هزار واحد مسکونی از کل واحدهای مسکونی پیش‌بینی شده در طرح جهش تولید مسکن را به خود اختصاص داده است. البته این به آن معنی نیست که سقفی برای تعداد واحدهای مسکونی در نظر گرفته شده و اگر متقاضی بیشتری داشته باشیم، تعداد واحدهای در حال ساخت افزایش پیدا می‌کند. بنابراین متقاضیان می‌توانند در سامانه‌ای که چند روز پیش افتتاح شد، ثبت‌نام کنند.
وزیر راه و شهرسازی خطاب به متقاضیان مسکن گفت: کسانی که متقاضی مسکن هستند و بر اساس قانون می‌توانند از مزایای این طرح بهره‌مند شوند، هرجه سریعتر در سامانه ثبت‌نام کنند، چراکه ما براساس استفاده از تجربیات گذشته مسکن مهر و اقدام ملی ساخت مسکن جدید را متقاضی محور در دستور کار قرار دادیم و خواهش این است که حتما همه کسانی که متقاضی هستند ثبت نام کنند. پس از ثبت‌نام در روستاها و شهرها و مراکز استان متناسب با تقاضا ساخت را شروع خواهیم کرد.

وی ادامه داد: بخشی از این مسکن در روستاها طبق توافق اولیه ما با بنیاد مسکن که چند روز پیش امضا شد، احداث می‌شود و تعداد این واحدهای مسکونی ۲۰۰ هزار واحد بوده که عملیات اجرایی احداث آن‌ها شروع شده است. بخشی از واحدهای مسکونی نیز در شهرهای زیر ۲۵ هزار و ۱۰۰ هزار نفر است که برای احداث آن‌ها نیز توافق حاصل شده و هماهنگی با مابقی دستگاه‌ها انجام گرفته است.

قاسمی با بیان اینکه در مرحله اول باید عملیات احداث ۴۰ هزار واحد مسکونی در استان اردبیل آغاز شود، گفت: در جلساتی که شب گذشته در اردبیل داشتیم، مدیرکل راه و شهرسازی استان گزارش داد که به جز یک شهر که مشکل زمین در آن به زودی حل خواهد شد، تقریبا در همه شهرها و مرکز استان مشکلی برای تامین زمین وجود نخواهد داشت. بنابراین با توجه به تسهیلات پیش‌بینی شده این امکان وجود دارد که با کمک استاندار که خود رییس شورای مسکن استان است، عملیات احداث این ۴۰ هزار واحد مسکونی به سرعت آغاز شود.
وی ادامه داد : عملیات اجرایی احداث ۴ هزار واحد مسکونی در استان اردبیل آغاز شد و امیدواریم این طرح به سرعت پیش برود تا مردم دغدغه مسکن در آینده نداشته باشند. مولفه ها و امتیازات خوبی در قانون جدید مسکن پیش بینی شده است. دولت سیزدهم و شخص آقای رئیس جمهور تاکید زیادی روی حل مشکل مسکن دارند که از دغدغه های مردم است که امیدواریم بتوانیم این نگرانی را برطرف کنیم.

وزیر راه و شهرسازی افزود: ابزار و امکانات و مواد مصالح و دانش فنی و توانمندی در کشور برای احداث واحدهای مسکونی وجود دارد. احداث این تعداد مسکن می‌تواند به عنوان پیشرو اقتصاد کشور عمل کرده و باعث ایجاد اشتغال و راه اندازی صنعت شده و در این زمینه تاثیرگذار باشد.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000