لزوم توجه به پدافند غیرعامل در طراحی و احداث شهرهای جدید

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۴۰۰/۰۸/۱۱
امروز کشور نیازمند توجه به پدافند غیرعامل است. هرچه به سمت تکنولوژی و هوشمندسازی سامانه‌ها حرکت‌ می کنیم، این نیاز بیشتر می‌شود، بنابراین لازم است که حوزه پدافند غیرعامل خود را با پیشرفت تکنولوژی هماهنگ کند.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا به نقل از وزارت راه و شهرسازی، رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی در چهارمین همایش ملی پدافند غیرعامل در مدیریت شهری که در ساختمان دادمان وزارت راه و شهرسازی برگزار شد، ضمن تجلیل از سردار جلالی که از فرماندهان جنگ و بنیان‌گذار پدافند غیرعامل در کشور است، گفت: رهبری فرمودند که پدافند غیرعامل مانند مصون سازی بدن انسان است و این گفته اهمیت مساله پدافند غیرعامل را نشان می‌دهد.

وی افزود: امروز کشور نیازمند توجه به پدافند غیرعامل است. هرچه به سمت تکنولوژی و هوشمندسازی سامانه‌ها حرکت‌ می کنیم، این نیاز بیشتر می‌شود، بنابراین لازم است که حوزه پدافند غیرعامل خود را با پیشرفت تکنولوژی هماهنگ کند.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه مسوولیت‌های وزارتخانه دو حوزه اصلی حمل‌ و نقل و شهرسازی را شامل می‌شود، گفت: امروزه شقوق مختلف حمل‌ونقل یعنی حمل‌ونقل دریایی، هوایی، زمینی و ریلی به سازوکارها و سامانه‌های تکنولوژیک وابسته هستند. این مساله همانقدر که می‌تواند در پیشرفت و افزایش سرعت موثر باشد، اگر همراه با پدافند غیرعامل نباشد و اقدامات حفاظتی لازم را شامل نشود، خطرآفرین خواهد بود. در واقع امروز پدافند غیرعامل پیوست حوزه‌های حمل‌و‌نقل و شهرسازی نیست، بلکه بخشی از این حوزه‌ها محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: در بخش شهرسازی و در مورد شهرهایی در کشور وجود دارد، باید ملزومات پدافند غیرعامل مانند مکان‌های تجمع امن و مراکز لجستیکی پیش‌بینی و ایجاد شود. در این شهرها، به ویژه در شهرهای بزرگ و در تیررس باید نسبت به تغییر کاربری‌ها و پیش‌بینی سازوکارهای لازم برای تامین ضروریات پدافند غیرعامل اقدام کرد.

قاسمی افزود: اما در شهرهای جدید فرصت بسیار خوبی وجود دارد. ملزومات پدافند غیرعامل در طراحی شهرهای جدید قابل اجرا است که به کمک سازمان پدافند غیرعامل باید این مهم در دستور کار قرار بگیرد. اکنون حدود ۴۰ شهر جدید در کشور ایجاد شده و شهرهای جدید دیگری نیز باید احداث شوند. تحقق برنامه احداث ۴ میلیون مسکن در ۴ سال نیازمند ایجاد و توسعه شهرهای جدید است که لازم است ضوابط و اقدامات لازم برای منظور کردن الزامات پدافند غیرعامل در این شهرها دیده شود.

این عضو کابینه دولت سیزدهم با بیان اینکه وزارت راه و شهرسازی با همه ابعاد زندگی مردم در تماس است، گفت: بنابراین به همه همکاران خود در ستاد و ادارات کل استانی می‌گویم که پدافند غیرعامل باید به طور جدی در دستور کار باشد و با هماهنگی سازمان پدافند غیرعامل، طرح‌های جدید با نگاه پدافند غیرعامل طراحی و اجرا شوند.

وی ادامه داد: لازمه اجرای سیاست‌های دولت و قانون مجلس در مورد جهش تولید مسکن، احداث ۴ میلیون واحد مسکونی است. در این طرح نگاه ما خانه سازی نیست، بلکه شهرسازی است. بنابراین باید در فرآیند ساخت مسکن موضوعاتی نظیر جانمایی صحیح، پدافند غیرعامل و توجه به نیازمندی‌های مردم مدنظر قرار بگیرد.

قاسمی افزود: در وزارت راه و شهرسازی، توجه به پدافند غیرعامل در دستور کار ما قرار داشته و از همکارانم می‌خواهم به این موضوع توجه ویژه داشته باشند.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000