با آغاز تسهیلات دهی ۶۳ هزار میلیارد تومانی

موتور تامین مالی مسکن روشن شد

بانک مسکن هدفگذاری کرده است که برای ساخت ۲۱۰ هزار واحد مسکونی، مبلغی به میزان ۶۳ هزار میلیارد تومان تامین مالی انجام دهد، تا موتور تامین مالی بخش مسکن روشن شود.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، تامین مالی بخش مسکن، یکی از مهمترین نوع تامین مالی در کشور است. به دلیل حجم بالای تسهیلات دهی بخش مسکن و همچنین میزان بازپرداخت طولانی آن، تسهیلات دهی در این بخش یک کار بسیار تخصصی بوده است. بانک مسکن به دلیل تبحر و سابقه طولانی در تسهیلات دهی بخش مسکن می تواند نقش محوری در تسهیلات دهی بخش مسکن را ایفا کند.

در تبصره 18 قانون بودجه امسال 360 هزار میلیارد تومان تکلیف تسهیلاتی بر عهده شبکه بانکی برای پرداخت تسهیلات ساخت مسکن گذاشته شده است که بانک مرکزی با اجرای این قانون، سهمیه 27 بانک و موسسه اعتباری را ابلاغ کرده است. اما به گفته مسوولان بانک مسکن با هدف تسریع روند اجرای طرح جهش تولید مسکن، بانک مسکن با توجه گستردگی شعب در سطح کشور و با پشتوانه تجربه در مسکن مهر و بخش ساختمان ، آمادگی دارد در صورتی که سایر بانک ها تمایل داشته باشند، با امضای تفاهم نامه، عاملیت اعطای تسهیلات آن ها را بر عهده بگیرد و به جای آن ها تسهیلات پرداخت کند.

سهم بانک مسکن در پرداخت تسهیلات برای ساخت 210 هزار واحد مسکونی به مبلغ 63 هزار میلیارد تومان اعلام شده که در حال حاضر این تکلیف به شبکه شعب بانک مسکن ابلاغ و اجرای آن آغاز شده است.با تصویب شورای پول و اعتبار، سقف تسهیلات این طرح در شهر تهران به 450 میلیون تومان، شهرهایی با جمعیت بالای یک میلیون نفر 400 میلیون تومان، مراکز استان ها 350 میلیون تومان، سایر شهرها 300 میلیون تومان و برای ساخت مسکن روستایی 250 میلیون تومان افزایش یافته است.

دولت سیزدهم با اجرای مصوبه مجلس تحت عنوان قانون جهش تولید و تامین مسکن که در آن بر ساخت و تولید مستمر مسکن تاکید شده است هدایت تقاضاهای سرگردان را برعهده گرفت و تصمیم گرفت با اختصاص زمین‌های رایگان در بیش از ۸۰۰ شهر، دهک‌های اول تا سوم را که هنوز نتوانستند در طرح‌های گذشته مسکنی، صاحبخانه شوند را با حمایت دولت از صف انتظار خارج کند.

هم‌اکنون حدود ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در سال احداث می‌شود که دولت سیزدهم باید این عدد را به یک میلیون برساند و بازار مسکن را از سایه سنگین کمبود واحد مسکونی خارج کند.

در طرح جهش تولید مسکن همه دهک‌ها مشارکت داده می‌شوند به نحوی که دهک‌های بالا با دریافت وام و پرداخت سود بانکی معمولی و دهک‌های پایین با حمایت دولت و تسهیل‌گری در تامین زمین، مصالح ساختمانی و تامین منابع مالی می‌توانند از مزایای این طرح بهره‌مند شوند که این موضوع در بازار عرضه و تقاضا تعادل ایجاد خواهد کرد.

با توجه به پیشران بودن حوزه مسکن در اقتصاد کشور و نیاز سالیانه به یک میلیون واحد مسکونی، افزایش سهم بخش مسکن از تسهیلات بانکی در برنامه اجرایی دولت قرار دارد تا با رشد سقف وام‌ها و افزایش مدت بازپرداخت وام مسکن، رونق به این بازار بازگردد و قیمت‌ها کنترل شود.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000