عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی اعلام کرد

تاثیر مثبت اجرای مالیات بر خانه های خالی در قیمت مسکن و اجاره بها

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۴۰۰/۰۹/۰۱
عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: ارسال ۱.۲ میلیون برگه مالیاتی خانه خالی به سازمان امور مالیاتی خبر خوشی است که نفع آن را بازار مسکن و اجاره بها خواهد دید.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری بانک مسکن- هیبنا، آیین نامه دریافت مالیات از خانه‌ها و باغ ویلاهای لوکس بعد از ۴۰ روز وقفه (از زمان تصویب هیات وزیران) از سوی مسوولان سازمان مالیاتی برای اجرا به ادارات مالیاتی ابلاغ شد و این ابلاغیه نشان داد عزم دولت سیزدهم برای اجرای این مصوبه قانونی بسیار جدی است.

کارشناسان و فعالان بازار مسکن بر این باور هستند که اجرای قوانین مالیاتی در تمام دنیا به نفع بازار مسکن بوده و توانسته است تعادل نسبی بر عرضه و تقاضا ایجاد کند.

علی‌اصغر خانی عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این پرسش که ابلاغ و اجرای مالیات بر خانه های خالی از سکنه تا چه حد می تواند بر بازار مسکن به خصوص بازار اجاره بها که در مهر ماه رشد بیش از ۴۰ درصدی را تجربه کرد داشته باشد؟ گفت: تعادل عرضه و تقاضا در بازار مسکن سالهاست که به هم خورده است و همواره تقاضای بالا نسبت به عرضه موجب شده تا قیمت ها با کمترین تلنگری در تورم دچار یک افزایش شدید قیمتی شود.
وی با بیان اینکه اجاره بها این روزها به دلیل تورم، رشد بالایی داشت و آمار آن را بانک مرکزی نیز اعلام کرد ادامه داد: اجرای مالیات بر خانه های خالی از سکنه علاوه بر جو روانی آن می تواند به صورت مستقیم نقش مثبتی را در بازار مسکن ایفا کند. در حقیقت اجرای این قانون ضمن کاهش قیمت مسکن و در نهایت اجاره بها موجب انضباط در بازار مسکن شود.
وی با اشاره به ابلاغ آیین نامه اخذ مالیات از خانه‌های لوکس توسط دولت نیز ادامه داد: اخذ مالیات از خانه های خالی از سکنه و واحدهای مسکونی لوکس یکی از مباحث جدی کمیسیون عمران مجلس در دوره یازدهم بود که پس از بررسی های مفصل با حضور کارشناسان مرکز پژوهش ها، کارشناسان و مختصصان دانشگاهی تدوین و در صحن علنی به تصویب رسید و هم اکنون دستگاه‌های دولتی به ویژه وزارت اقتصاد و دارایی به عنوان متولی اصلی موظف به اجرای دقیق آن هستند.
خانی خاطر نشان کرد: خانه‌هایی که عرف جامعه بوده و عموم مردم هم از آن‌ها استفاده می‌کنند کاملا مشخص است. اما برخی افراد به دنبال زندگی متفاوت در خانه‌هایی با متراژ بالا و تجهیزات لوکس هستند که البته تعداد این خانه‌ها چندان زیاد نیست و حدود چهار درصد واحدهای مسکونی کشور را تشکیل می‌دهد. لذا با تصویب اخذ مالیات از خانه های لوکس از این حربه جلوگیری کنیم.

نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس در پاسخ به این پرسش که آمارهای متفاوتی از میزان شناسایی خانه های خالی از سکنه مطرح و منتشر می شود ادامه داد: بر اساس آمارهای اعلام شده از سوی وزارت راه و شهرسازی، یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد خالی از سکنه تاکنون شناسایی شده و ارسال برگه های مالیاتی خانه خالی به سازمان امور مالیاتی می تواند تغییرات مثبتی در بازار مسکن ایجاد کند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر با کمبود سالانه حدود ۷۰۰ هزار واحد مسکونی در کشور مواجه هستیم افزود: اجرای قانون مالیات بر خانه‌های خالی به دلیل تعداد بالا واحدهای خالی از سکنه در صورت عرضه به بازار تاثیری مثبتی در کاهش قیمت‌ها به خصوص اجاره بها خواهند داشت.

خانی اضافه کرد: دولت با ایجاد مشوق‌های لازم برای بخش خصوصی می تواند سالانه یک میلیون واحد مسکونی و در پایان چهار سال، 4 میلیون واحد مسکونی احداث و با اجرای قوانین مالیاتی آنها را به بازار عرضه کند.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000