هیبنا گزارش می‌دهد

افزایش استقبال از تسهیلات خرید مسکن

گزارش‌ها و تحقیقات میدانی حاکی از افزایش استقبال از تسهیلات خرید مسکن پرداختی از سوی بانک مسکن به متقاضیان است.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، بررسی‌ها و تحقیقات میدانی نشان می‌دهد هم‌اکنون و به دلیل به روز رسانی سقف تسهیلات خرید مسکن از سوی بانک مسکن، تعداد بیشتری از متقاضیان اقدام به مراجعه به شعب برای اطلاع از شرایط دریافت تسهیلات به منظور خرید مسکن کرده‌اند.

یافته‌ها حاکی است در روزهای اخیر نه تنها حجم مراجعه به شعب بانک مسکن در سراسر کشور برای اطلاع از شرایط و دریافت تسهیلات با سقف جدید افزایش یافته است بلکه تعداد بیشتری از متقاضیان به پشتوانه تقویت قدرت خرید با استفاده از تسهیلات جدید مسکن وارد بازار ملک شده و در حال رصد شرایط و شناسایی سطح قیمت‌ها هستند.

بانک مسکن حدود دو ماه قبل به منظور کمک به خانه‌دار شدن متقاضیان خرید مسکن اقدام به بروزرسانی و افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن در همه شهرهای کشور کرد. این اقدام در راستای نقش حمایتی بانک مسکن و تاکید ویژه مدیرعامل بانک مسکن در راستای ضرورت تسهیل روند دسترسی خانوارها به واحدهای مسکونی مصرفی از مسیر کمک به تامین مالی خرید مسکن صورت گرفت.

در این راستا و به دنبال پیشنهاد بانک مسکن، اواخر شهریور ماه امسال شورای پول و اعتبار افزایش دو برابری سقف تسهیلات مسکن از محل اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات را مصوب و ابلاغ کرد. در نیمه اول مهرماه سقف جدید تسهیلات از سوی بانک مسکن به شعب این بانک ابلاغ و بلافاصله روند پرداخت تسهیلات جدید و بروز رسانی شده به متقاضیان آغاز شد.

حال با گذشت حدود دو ماه از آغاز فرآیند پرداخت تسهیلات مسکن با سقف‌های جدید، شواهد نشان از افزایش استقبال متقاضیان از این تسهیلات دارد. این موضوع به خصوص در شهرهای کوچک و شهرهای با سطح متوسط جمعیتی به دلیل پوشش بالای سطح تسهیلات از قیمت خرید واحدهای مسکونی محسوس‌تر از کلانشهرها و شهرهای بزرگ است که این موضوع می‌تواند به طور مستقیم در رونق بازار معاملات مسکن در این شهرها، پاسخ به نیاز متقاضیان مصرفی و گروه‌های فاقد مسکن و همچنین به طور غیرمستقیم در ترغیب افراد به مهاجرت معکوس از کلانشهرها وشهرهای بزرگ به این نقاط شهری، موثر باشد.

مشاهدات حاکی است استقبال متقاضیان در شهرهایی که تسهیلات پوشش بالاتری از هزینه خرید آپارتمان را تامین می کند بیش از کلانشهرها است. در این میان همزمان با افزایش سقف تسهیلات جعاله مسکن به ۸۰ میلیون تومان، برخی از مالکان واحدهای مسکونی نیز از این تسهیلات جدید استقبال کرده‌اند. طی روزهای اخیر برخی از مالکان واحدهای مسکونی با مراجعه به شعب بانک مسکن اقدام به ارائه درخواست برای دریافت تسهیلات جعاله مسکن کردند تا از این طریق بتوانند در شرایط فعلی بازار مسکن که به دلیل افزایش شدید قیمت‌های ملک، امکان تبدیل به احسن واحدهای مسکونی محدود شده است، با کمک تسهیلات، واحد خود را بازسازی و از خرید و فروش مسکن بی‌نیاز شوند.

سقف تسهیلات فعلی خرید مسکن در شهر تهران برای زوجین (ترکیب تسهیلات خرید مسکن به علاوه تسهیلات جعاله) به ۴۸۰ میلیون تومان افزایش یافته است.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000