اجرا و تکمیل ۱۸۵ کیلومتر مترو و ۶۵ کیلومتر بزرگراه و آزادراه در شهرهای جدید

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۴۰۰/۰۹/۰۹
اجرا و تکمیل ۱۸۵ کیلومتر مترو و ۶۵ کیلومتر بزرگراه و آزادراه در شهرهای جدید، شناسایی اراضی برای احداث بیش از ۶۱۵ هزار واحد طرح نهضت ملی مسکن در شهرهای جدید بخشی از عملکرد شرکت عمران شهرهای جدید در ۳ ماهه ابتدای دولت سیزدهم است.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا به نقل از وزارت راه و شهرسازی، وزارت راه و شهرسازی با تدوین گزارشی به ارائه دستاوردهای این وزارتخانه در سه ماه نخست فعالیت دولت سیزدهم در حوزه‌ شرکت عمران شهرهای جدید پرداخته است. در این گزارش اهم اقدامات انجام شده درحوزه حمل و نقل،مسکن و همچنین شهرسازی اعلام شده است.

اهم اقدامات در حوزه حمل و نقل

بر اساس گزارش ارایه شده در حوزه حمل و نقل،توسعه حمل و نقل انبوه و سریع ریلی و پیگیری انجام عملیات اجرایی و تکمیل مترو در شهرهای جدید هشتگرد (۹۷.۲درصد)، بهارستان (۵۲.۱ درصد)، گلبهار (۳۳.۵۵ درصد)، فولادشهر (۱۶.۰۳ درصد)، مجلسی (۲.۵۷ درصد)، پردیس (اخذ مصوبات و فراهم‌سازی آغاز عملیات اجرایی)، پرند (در حال اتمام در همکاری با شهرداری تهران)، در مجموع با طول حدود ۱۸۵ کیلومتر به منظور افزایش دسترس‌پذیری شهرهای جدید در کنار جذابیت سکونت و رونق اقتصادی شهرهای جدید، انجام شد.

همچنین توسعه حمل و نقل سریع جاده‌ای و پیگیری انجام عملیات اجرایی و تکمیل آزادراه تبریز و شهر جدید سهند (۸۶ درصد)، بزرگراه‌های قره پیری شهر جدید صدرا (۲۵ درصد)، بزرگراه ابوعلی سینا (دوکوهک) شهر جدید صدرا (۶۰ درصد)، اتصال ملوسجان شهر جدید صدرا (۱۰درصد)، تونل شهر جدید علوی (۷۶ درصد) و مسیر دسترسی به شهر جدید علوی (۸۰ درصد)، در مجموع با طول حدود ۶۵کیلومتر به منظور افزایش دسترس‌پذیری شهرهای جدید با شهرهای مادر، اهم اقدامات شرکت عمران شهرهای جدید در حوزه حمل و نقل است.

اهم اقدامات در حوزه مسکن

در بخش مسکن، شرکت عمران شهرهای جدید چندین کار را به انجام رساند. نخست،شناسایی اراضی و تنظیم برنامه تأمین زمین (بر اساس ظرفیت‌های موجود و آتی) برای احداث بیش از ۶۱۵ هزار واحد مسکونی طرح نهضت ملی مسکن در بیش از ۱۴ هزار و ۵۰۰ هکتار در قالب ۲۴ شهر جدید موجود، یک شهر جدید خصوصی، ۴ شهر جدید نسل دوم (در دستور کار) و ۵ شهرک مسکونی (بیش از ۴ هزار هکتار زمین قابل تأمین در داخل محدوده شهرها از منبع کاربری‌های مسکونی، تغییر ضوابط تراکمی و تغییر کاربری، بیش از ۵ هزار و ۲۰۰ هکتار از طریق الحاق به محدوده شهرها و بیش از ۵ هزار و ۱۰۰ هکتار از طریق ساخت شهرهای جدید و شهرک‌های مسکونی) و بارگذاری در سامانه بانک زمین وزارت راه و شهرسازی.

دوم، اتمام بخشی واحدهای مسکن مهر ، فروش اقساطی ۷۶۲۳ واحد و تحویل ۴۸۱۴ واحد مسکن مهر به متقاضیان و عملکرد تجمعی فروش اقساطی ۲۹۹،۹۳۲ واحد و تحویل ۳۱۴،۱۶۴ واحد مسکونی در شهرهای جدید و سوم، پیگیری و ساخت حدود ۱۲۰ هزار واحد از پروژه های طرح اقدام ملی مسکن جهت رفع مشکلات عرضه مسکن در کشور.

اهم اقدامات در حوزه شهرسازی

پیگیری مطالعات و تصویب طرح‌های توسعه ۱۵ شهر جدید نسل نو شامل تیس، ایوانکی، تابناک، حوراء، پرنیان، خوارزمی، مکران، کوشک، نایبند، پارس، گلمان، سمنگان، قشم، کرمانشاه، اینچه‌برون در ۱۲ استان کشور با مساحتی بالغ بر ۲۰ هزار هکتار و ظرفیت جمعیتی بیش از یک میلیون و ۴۶۰ هزار نفر جمعیت (۶ شهر جدید تیس، مکران، نایبند، پارس، قشم و کوشک در تضمین توسعه پایدار کشور و نظریه توسعه دریاپایه و هدایت جمعیت به سمت سواحل جنوب و پاسخگویی به نیاز سکونت مراکز عمده فعالیتی، در حال ساخت و پیگیری هستند)، بخشی از اقدامات شهرسازی شهرهای جدید است. همچنین پیگیری امکانسنجی و مکانیابی (به همراه تهیه طرح جامع) بیش از ۳۰ شهرک با نقش مسکونی و ظرفیت جمعیت‌پذیری بیش از ۴۳۰ هزار نفر و مساحتی بیش از ۸ هزار و ۷۰۰ هکتار و پیگیری تصویب آن ها در مراجع ذی‌صلاح، و پیگیری و طی فرآیندهای تأسیس سه شرکت عمران شهر جدید گلمان، تابناک و نایبند و فراهم‌سازی آغاز عملیات اجرایی دو شهر جدید تابناک و نایبند از دیگر اقدامات شهرسازی شرکت عمران شهرهای جدید در سه ماهه نخست دولت سیزدهم است.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000