مقررات ملی کاهش خطر فرونشست زمین تدوین می‌شود

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۴۰۰/۰۹/۱۰
با موافقت وزیر راه و شهرسازی در پانزدهمین جلسه شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران، نخستین مقررات ملی کاهش خطر فرونشست تدوین می‌شود.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا به نقل از وزارت راه و شهرسازی، پانزدهمین جلسه شورایعالی شهرسازی و معماری، روز دوشنبه ۸ آذرماه با ورود شورایعالی به موضوع "فرونشست زمین" به ریاست رستم قاسمی رییس شورا و فرزانه صادق‌مالواجرد معاون شهرسازی و معماری و دبیر شواریعالی شهرسازی و معماری برگزار شد.

در این جلسه محمد شکرچی زاده ریاست مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، نجار رئیس سازمان مدیریت بحران و نیز سایر اعضای شورا، مدیرکل دبیرخانه شورا و کارشناسان آن دبیرخانه و سرپرست سازمان نقشه برداری و نمایندگان مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی حضور داشتند.

در این جلسه پس از ارائه نمایندگان سازمان نقشه‌برداری و مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، تصمیمات مهمی با هدف ارتقاء ایمنی سکونتگاه‌های شهری و نیز سامانه‌های حمل و نقلی بنا با تاکید وزیر راه و شهرسازی اتخاذ شد.

همچنین تصمیم مهم دیگری که در خصوص مواجهه با فرونشست زمین گرفته شد، تدوین بندهای مهم و موثر برای کاهش نرخ فرونشست زمین در اراضی شهری و مجاور کلانشهر، محدوده‌های اطراف سایت‌های فرودگاهی و خطوط ریلی و جاده‌ای بود که باید در سطح ملی و با همکاری سایر وزارتخانه‌های مرتبط مانند وزارت نیرو، جهادکشاورزی و صنعت و معدن و تجارت باشد.

در این جلسه چهارچوب استراتژی وزارت راه و شهرسازی به منظور کاهش خطرات فرونشست زمین تبیین و مورد تائید قرار گرفت. مقرر شد با محوریت مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و با همکاری کلیه شرکت‌ها و سازمان‌های تابعه وزارت راه و شهرسازی اقدامات پیشگیرانه برای کاهش ریسک فرونشست زمین اجرائی شود.

همچنین در نشست شورایعالی شهرسازی و معماری با موافقت رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی پیش‌نویس اولین مقررات ملی کاهش خطر فرونشست زمین در کشور تدوین می‌شود که بدون تردید گام مهمی برای کاهش ریسک و ارتقاء تاب آوری شهرها و سامانه های حمل و نقل و شریان های حیاتی است.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000