بانک مرکزی ابلاغ کرد

شیوه‌نامه پرداخت تسهیلات یک میلیون خانه در سال

دسته بندی : اقتصاد کلان
۱۴۰۰/۰۹/۳۰
بانک مرکزی دستورالعمل اجرایی مربوط به نحوه و ضوابط پرداخت تسهیلات احداث و نوسازی مسکن موضوع قانون جهش تولید مسکن مصوب سال 1400 را ابلاغ کرد.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن- هیبنا، کلیه تسهیلات مربوط به ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال در تمام شهرها و روستاهای کشور نیز بر مبنای این ضوابط به متقاضیان پرداخت خواهد شد.

براساس این دستورالعمل که از سوی کمیسیون اعتباری بانک مسکن مصوب شده و به 27 بانک عامل پرداخت تسهیلات موضوع قانون جهش تولید مسکن ابلاغ شده است، بانک‌ها مکلف به پرداخت 360 هزار میلیارد تومان تسهیلات ساخت مسکن بر مبنای دستورالعمل اعلام شده هستند.

بر مبنای این دستورالعمل بانک‌های عامل باید معادل 20 درصد کل تسهیلات پرداختی را به بخش مسکن اختصاص دهند.

بر اساس جزئیات این دستورالعمل، تسهیلات موضوع طرح جهش تولید و تامین مسکن پس از تایید وزارت راه و شهرسازی به متقاضی تعلق گرفته و وزارت راه و شهرسازی موظف است حداکثر ظرف 10 روز کاری، متقاضیان دریافت تسهیلات موضوع این دستورالعمل را تعیین تکلیف کند.

به موجب این دستورالعمل،تسهیلات ساخت مسکن موضوع قانون جهش تولید و تامین مسکن در تهران معادل 450 میلیون تومان، در شهرهای بالای 1 میلیون نفر جمعیت معادل 400 میلیون تومان، در مراکز استان‌ها 350 میلیون تومان در سایر شهرهای کشور 300 میلیون تومان و در روستاها 250 میلیون تومان است.

مطابق با اعلام بانک مرکزی، این تسهیلات مطابق با پیشرفت پروژه به صورت تدریجی معادل پرداخت 10 درصد در مرحله پی کنی و فنداسیون، 40 درصد در مرحله اسکلت و سقف، 25 درصد در مرحله سفت کاری و 25 درصد در مرحله نازک کاری پرداخت می‌شود.

به منظور کاهش مبلغ اقساط ماهانه و استطاعت‌پذیر شدن رقم اقساط برای متقاضیان، مجموع دوران مشارکت و بازپرداخت تسهیلات معادل 20 سال با در نظر گرفتن حداکثر 3 سال مشارکت مدنی در نظر گرفته شده است، همچنین امکان تقسیط پلکانی تسهیلات بنا بر درخواست متقاضی قابل اقدام است.

در این دستورالعمل همچنین در خصوص نرخ سود تسهیلات آمده است: نرخ سود این تسهیلات مطابق با نرخ سود مصوب شورای پول اعتبار در زمان انعقاد قرارداد بوده اما در صورت ترکیب منابع بانک با صندوق ملی مسکن و همچنین پرداخت بخشی از نرخ سود تسهیلات توسط دولت این نرخ سود متناسب با رقم پرداخت شده قابل کاهش بوده و در اقساط بازگشتی اعمال می‌شود.

در این شیوه‌نامه تاکید شده است: فروش اقساطی تسهیلات ساخت به تعداد صرف 1 واحد مسکونی به نام هر متقاضی قابل اقدام است. همچنین بانک عامل در صورت اعطای تسهیلات موضوع قانون جهش تولید مسکن مجاز به انتشار اوراق رهنی در چهارچوب مقررات بانک مرکزی و سازمان بورس و اوراق بهادار خواهد بود.

بانک مرکزی، در پرداخت تسهیلات موضوع این دستورالعمل (تسهیلات احداث و نوسازی مسکن براساس قانون جهش تولید مسکن)، بانک‌های عامل را مکلف به رعایت ضوابط وشرایط مربوط به اعطای تسهیلات کرده است.

در این دستورالعمل همچنین اعلام شده است آن دسته از سازنده‌هایی که قصد ورود به بازار اجاره‌داری حرفه‌ای دارند می‌توانند به تعداد واحدهایی که قرار است آن را به بازار اجاره عرضه کنند تسهیلات ساخت دریافت کنند.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000