عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان مطرح کرد

بالا رفتن قدرت خرید متقاضیان با نصف شدن هزینه خرید اوراق مسکن

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۴۰۰/۱۰/۰۱
عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان با اشاره برنصف شدن هزینه خرید اوراق مسکن گفت: متقاضیان خرید مسکن از طریق اوراق درصد کمی از تقاضای بازار را تشکیل می‌دهند اما همین تقاضای اندک هم تقاضای موثر تلقی می شوند.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری بانک مسکن_ هیبنا، هفته ها بود که روند صعودی قیمت اوراق تسهیلات در بازار معاملات اوراق، متقاضیان مسکن را در بازاری که دچار رکود است با مشکلات تامین بودجه مواجه کرده بود به همین منظور بانک مسکن هفته گذشته با ابلاغ یک مصوبه با هدف بالا بردن قدرت خرید متقاضیان موجبات کاهش قیمت اوراق را فراهم کرد.

بنابراین گزارش، مصوبه عدم نیاز به خرید اوراق برای 50 درصد از مبلغ تسهیلات مسکن منجر به آغاز روند کاهشی قیمت اوراق شد. قیمت اوراق تسهیلات مسکن با ابلاغ این مصوبه و تنها به فاصله یک روز با ریزش 5 درصدی همراه شد.

برخی فعالان بازار مسکن بر این باور هستند که این تصمیم باید زودتر از اینها گرفته می شد و قطعا این اقدام بانک مسکن می تواند در آینده موجب استقبال متقاضیان مسکن و رونق نسبی بازار مسکن شود.

حسن محتشم عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان مسکن تهران در پاسخ به این پرسش که مصوبه عدم نیاز به خرید اوراق برای 50 درصد از مبلغ تسهیلات مسکن می تواند بر بازار مسکن و رونق نسبی بازار مسکن تاثیرگذار باشد؟ گفت: بازار مسکن این روزها از تقاضای سرمایه ای خالی شده است و با وجود اینکه متقاضیان خرید مسکن از طریق اوراق درصد کمی از تقاضای بازار را تشکیل می‌دهند، اما این تقاضا در بازار به‌ عنوان تقاضای مؤثر تلقی می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه این متقاضیان در نوسانات بازار مسکن تا حدودی مؤثر خواهند بود اما بازار بیشتر از تقاضاهای مصرفی از تقاضاهای سرمایه‌ای تاثیر می گیرد ادامه داد: بر اساس وضعیت و سابقه بازار مسکن هر تصمیم کلان اقتصادی بر بازار و بخش مسکن تاثیر می گذارد بنابراین تصمیم جدید بانک مسکن را باید به فال نیک گرفت و باید در آینده منتظر رونق نسبی بازار مسکن با ورود متقاضیان مصرفی به بازار مسکن بود.

محتشم خاطر نشان کرد: البته این روزها ثبت نام در طرح نهضت ملی مسکن که آمار آن از مرز دو میلیون متقاضی نیز عبور کرده است بر ثبات قیمت ها و تعادل میان عرضه و تقاضا کمک خواهد کرد. اما به هر حال شرایط برای متقاضیان مسکن، در طرح‌های اقدام ملی مسکن و نهضت ملی مسکن به گونه‌ای است که بخشی از متقاضیان واقعی مسکن عملاً از خرید مسکن محروم می‌شوند و قطعا وزارت راه و شهرسازی این موضوع را مدنظر قرار داده است تا تمام متقاضیان بتوانند از این امتیازات بهره‌مند شود.
با از بین رفتن انتظار برای خرید اوراق مسکن در روزهای آتی نیز انتظار کاهش سطح متوسط قیمت اوراق تسهیلات وجود دارد. هم اکنون تعداد عرضه کننده ها در بازار اوراق نیز نسبت به روزهای سپری شده در یک هفته گذشته افزایش یافته است و همین افزایش عرضه می تواند در روزهای پیش رو باز هم روند قیمت ها در بازار معاملات اوراق را کاهشی کند. با این تمهید صورت گرفته هزینه دریافت تسهیلات مسکن با استفاده از اوراق برای متقاضیان به یک دوم کاهش می یابد و به کف هزینه پرداختی از سوی متقاضیان به ازای خرید هر فقره اوراق می رسد.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000