راهکارهای دولت برای ایجاد تعادل و ثبات قیمت‌ها در بازار مسکن

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۴۰۰/۱۰/۲۹
اجرای طرح نهضت ملی مسکن، تمدید خودکار قراردادهای اماکن استیجاری، تدوین سازوکار نظام اجاره‌داری حرفه‌ای راهکارهای دولت سیزدهم برای ایجاد تعادل و ثبات قیمت‌ها در بازار مسکن است.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا به نقل از وزارت راه و شهرسازی، شرایط کنونی بازار مسکن با توجه به گستردگی و اثرپذیری بخش مسکن از عوامل متعدد بیرونی و درونی، متاثر از عوامل مختلف از جمله شرایط اقتصاد کلان کشور، اثرات اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا، فشارهای اقتصادی ناشی از افزایش تحریم‌‌های ظالمانه و همچنین کاهش عرضه مسکن در سال­‌های قبل در اثر عوامل مختلف از جمله برخی سیاست­‌های اتخاذ­شده بخش مسکن در دولت سابق است.

با وجود پررنگ شدن نقش عوامل بیرونی در بخش مسکن و محدودیت­‌های اقتصادی و بودجه‌­ای وزارت راه و شهرسازی برای اتخاد سیاست­‌های مناسب، این وزارتخانه به منظور ایجاد تعادل در بازار مسکن، نسبت به اتخاذ سیاست‌­هایی در جهت حمایت از عرضه مسکن و کمک به خانوارهای مستاجر‌ اقدام کرده است.

اجرای طرح نهضت ملی مسکن، تمدید خودکار قراردادهای اماکن استیجاری، تدوین سازوکار نظام اجاره‌داری حرفه‌ای راهکارهای دولت سیزدهم برای ایجاد تعادل و ثبات قیمت‌ها در بازار مسکن به ویژه در تهران برای ساماندهی به مستاجران است.

بخشی از این اقدامات شامل موارد زیر است:

-اجرای طرح نهضت ملی مسکن به عنوان برنامه حمایتی در راستای تحقق اهداف قانون جهش تولید مسکن و تولید سالیانه یک میلیون واحد مسکونی برای اقشار فاقد مسکن.

-تمدید خودکار قراردادهای اماکن استیجاری با سقف­‌های مشخص از طریق اخذ مجوزهای مربوطه از ستاد ملی مبارزه با کرونا.

-پرداخت تسهیلات ارزان­‌قیمت ودیعه مسکن در راستای حمایت از مستاجرین طی دو سال اخیر.

-تدوین سازوکار استقرار نظام اجاره­‌داری حرفه­‌ای توسط بخش غیردولتی با هدف افزایش سرمایه­‌گذاری در تولید و عرضه واحدهای مسکونی اجاره‌­ای.

-برنامه‌ریزی و شروع عملیات اجرایی احداث و عرضه ۳۰۰ هزار واحد مسکن استیجاری در مناطق شهری.

-تسریع در تکمیل و تحویل پروژه­‌های نیمه­ تمام مسکن مهر با هدف خروج بخشی از تقاضا از بازار اجاره مسکن.

-افزایش سقف پرداخت تسهیلات بدون سپرده ساخت مسکن روستایی و شهری.

امید است با بهبود شرایط اقتصاد کلان کشور، کاهش ریسک‌های سیستماتیک سرمایه‌­گذاری، اهمیت و اولویت دولت سیزدهم به بخش مسکن و اجرایی­‌شدن سیاست­‌های بخشی تدوین­‌شده در جهت تعدیل بازار مسکن، ضمن جلوگیری از افزایش شدید قیمت مسکن، در میان­‌مدت تثبیت قیمت‌های مسکن در کشور ایجاد شود.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000