ابلاغ مقررات جدید پرداخت تسهیلات خرد تا پایان سال

دسته بندی : اقتصاد کلان
۱۴۰۰/۱۱/۰۵
رییس کل بانک مرکزی گفت: متقاضیان وام‌های خرد مشروط به اعتبارسنجی باید بتوانند از تسهیلات لازم برخوردار شوند که مقررات آن در حال بازنگری است و تا پایان سال به سیستم بانکی ابلاغ می‌شود.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا به نقل از ایبنا، علی صالح‌آبادی در جمع خبرنگاران با اشاره به برگزاری جلسه اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس با مدیران بانک مرکزی اظهار داشت: در این جلسه تحولات بازار ارز در سال جاری مورد بررسی قرار گرفت و پیش‌بینی‌های لازم از سوی بانک مرکزی ارائه شد که خوشبختانه پیش‌بینی‌های مثبتی برای سال آینده وجود دارد.

وی افزود: موضوع دیگر جلسه بحث اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان بود که گزارش اقدامات ارائه شد. در ماه‌های اخیر اجرای قانون سرعت خیلی خوبی گرفته و مقرر شد تا پایان سال عمده این کار به پایان برسد و امسال پایانه‌های فروشگاهی ساماندهی شده و پرونده‌های مالیاتی آنها نیز در سازمان مالیاتی تشکیل شود.

رییس کل بانک مرکزی با اشاره به بررسی طرح قانون بانک مرکزی در این جلسه، تصریح کرد: مقدمات کار فراهم شده و مقرر شد تا پایان امسال کلیات و مواد این قانون در کمیسیون اقتصادی به جمع‌بندی برسد و ان‌شاءالله در سال آینده در صحن علنی کارهای آن با هماهنگی دولت و مجلس دنبال شود.

تامین ۴۴ میلیارد دلار ارز واردات در ۱۰ ماهه ۱۴۰۰

صالح‌آبادی درباره وضعیت ارزی کشور نیز گفت: در ۱۰ ماهه امسال ۴۴ میلیارد دلار تامین ارز در سامانه نیما و درخصوص کالاهای اساسی صورت گرفته است و در مجموع با توجه به شرایط پیش‌بینی می‌کنیم روند رو به رشد و مثبت ادامه داشته باشد.

نظارت بر اخذ سود جرائم دیرکرد

رییس کل بانک مرکزی درباره اخذ سود جرائم دیرکرد نیز گفت: طبق شرع از جریمه، سود و جریمه نمی‌توان گرفت، بنابراین مقرر شد که نظارت‌های لازم اتفاق بیفتد و نرم‌افزارهای لازم در سیستم بانکی متناسب با این مورد اصلاح شود.

وی درمورد فعالیت ناظران شرعی نیز توضیح داد: در بانک‌ها کمیته‌های رعایت قوانین و مقررات داریم که یکی از اعضای کمیته رعایت قوانین و مقررات افرادی هستند که از دانش لازم در حوزه بانکداری اسلامی برخوردار هستند و تلاش می‌کنند که آموزش‌های لازم را در بانک‌ها به کارکنان بدهند و مصوبات شورای فقهی را نیز در بانک‌ها پیگیری کنند.

تسهیل در دسترسی آحاد مردم به سیستم بانکی

رییس کل بانک مرکزی با اشاره به خواسته رییس جمهور برای تسهیل در پرداخت تسهیلات خرد خاطرنشان کرد: باید شمولیت مالی را گسترش دهیم و دسترسی آحاد مردم را به سیستم بانکی تسهیل کنیم. بخشی از این کار مربوط به تسهیلات و بخشی مربوط به خدمات بانکی است که جزو برنامه‌های جدی بانک مرکزی خواهد بود.

رییس شورای پول و اعتبار افزود: در بحث تسهیلات، متقاضیان وام‌های خرد مشروط به اعتبارسنجی باید بتوانند از تسهیلات لازم برخوردار شوند که مقررات آن در حال بازنگری است و تا پایان سال به سیستم بانکی ابلاغ می‌شود.

مقررات واردات با رمزدارایی‌ها به زودی نهایی می‌شود

صالح‌آبادی در ادامه یادآور شد: در حوزه رمزارزها رمزپول ملی را تعریف کرده‌ایم و در شورای پول و اعتبار تصویب شد و اوایل سال آینده راه‌اندازی می‌شود، درباره رمز دارایی‌های موجود نیز حوزه معاونت اقتصادی رئیس جمهور این موضوع را دنبال می‌کند.

وی ادامه داد: درخصوص بخشی از رمزدارایی‌ها که مربوط به واردات است، بانک مرکزی با وزارت صمت جلسات کارشناسی متعددی برگزار کرده که به زودی جمع‌بندی و به دولت ارائه می‌شود تا آن‌هایی که قبلا مجوز استخراج را گرفته‌اند در سامانه‌ای عرضه کنند تا واردکنندگان با ثبت سفارش از این‌ رمزدارایی‌ها استفاده کنند که به زودی مقررات این موضوع هم نهایی خواهد شد.

افزایش ۳۹ هزار میلیارد تومانی سپرده‌های دولتی نزد بانک مرکزی

رییس شورای پول و اعتبار با بیان اینکه ترکیب پایه پولی تغییراتی داشته است، تصریح کرد: در دی ماه ۳۹ هزار میلیارد تومان سپرده‌های بخش دولتی در بانک مرکزی افزایش پیدا کرده است. بنابراین با بررسی ترکیب اجزای پایه پولی خواهیم دید که در بخش سایر اقلام که اوراق ریپو است افزایش پیدا کرده اما از آن طرف بدهی دولت به بانک مرکزی کاهش پیدا کرده است که این امر ناشی از این است که سپرده‌های بانک مرکزی در بخش دولتی افزایش پیدا کرده است.

صالح آبادی توضیح داد: زمانی که شرکت‌های دولتی و دولت حسابشان نزد بانک مرکزی است، وقتی این منابع در طول ماه افزایش پیدا می‌کند، اضافه برداشت‌ها نیز ممکن است افزایش پیدا کند ولی در پایان ماه با پرداخت حقوق‌ها که حساب‌ها از بانک مرکزی به سیستم بانکی منتقل می‌شود، اضافه برداشت‌ها کم می‌شود و از طرف دیگر بین بانکی افزایش می‌یابد.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000