کاهش ۸۵ درصدی جرایم فیشینگ با استفاده از رمز دوم پویا

دسته بندی : اقتصاد کلان
۱۴۰۰/۱۱/۲۵
پیرو انتشار شایعاتی در خصوص هک شدن رمز دوم پویا در شبکه‌های اجتماعی، بانک مرکزی ضمن رد این ادعا تاکید کرد، ضریب امنیت رمز دوم پویا، با آگاهی هموطنان ارتقا می‌یابد.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا به نقل از ایبنا، طی روز‌های اخیر اخباری مبنی بر افزایش دوباره برداشت‌های غیرمجاز از حساب‌های کاربران به رغم فعال بودن رمز پویا در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است. در مورد این اخبار و امکان سواستفاده از رمز‌های پویا توجه به چند نکته مهم، ضروری است:

- تدابیر اندیشیده شده برای جلوگیری از سوءاستفاده مجرمان و متخلفان بر بستر خدمات بانکداری و پرداخت الکترونیکی از سوی نهاد‌های مسئول از جمله بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، امکان و احتمال سوءاستفاده از هموطنان و ضرر و زیان‌ها را کاهش می‌دهد، ولی هیچ‌کدام از این اقدامات احتمال سوءاستفاده متخلفان را به طور مطلق از بین نمی‌برد. به همین خاطر ضروری است هموطنان عزیز نیز مراقبت‌های لازم را هنگام استفاده از این ابزار‌ها به عمل آورند.

- بررسی دقیق مواردی که از کاربران ابزار‌های بانکداری و پرداخت الکترونیکی که با وجود استفاده از رمز پویا، طعمه متخلفان قرار گرفته‌اند نشان می‌دهد سوءاستفاده شوندگان، کنترل کامل گوشی تلفن همراه خود را در اختیار مجرمان قرار داده‌اند و امکان سوءاستفاده را برای افراد سودجو فراهم کرده‌اند، بنابراین در صورتی که کاربران شیوه‌ها و پروتکل‌های امنیتی اعلام شده از سوی نهاد‌های مسئول به خصوص بانک مرکزی را رعایت کنند، احتمال موفقیت مجرمان به حداقل ممکن می‌رسد.

- استفاده از رمز دوم یک‌بار مصرف OTP برای انجام تراکنش‌های بانکی و استفاده از خدمات بانکداری الکترونیک ضریب امنیتی بسیار بالایی برای مشتریان و کاربران در انجام تراکنش‌های بانکی ایجاد می‌کند و در حال حاضر تمامی سرویس دهندگان این خدمت در شبکه بانکی، از مکانیزم‌های قوی برای احراز هویت و همچنین تولید و ارسال رمز استفاده می‌کنند.

- مجددا تاکید می‌شود هموطنان نسبت به رعایت امنیت در استفاده از نرم افزار‌های مختلف و مراجعه به لینک‌هایی که از طریق پیامک از سوی افراد ناشناخته و با عناوین جعلی ارسال می‌شود دقت کافی داشته باشند، چرا که بسیاری از بدافزار‌هایی که منجر به فیشینگ (تلاش برای به دست آوردن اطلاعاتی مانند نام کاربری، گذرواژه، اطلاعات حساب بانکی و مانند آن‌ها از طریق جعل یک وبگاه، آدرس ایمیل و مانند آن‌ها) حساب افراد می‌شود به صورت اتوماتیک و بدون اطلاع کاربر، اقدام به دریافت و ارسال پیامک‌های رمز پویا برای سواستفاده‌کنندگان می‌کنند.

- بدیهی است توجه به متن ارسالی پیام کوتاه از جمله کنترل دقیق مبلغ و عنوان پذیرنده در پیام ارسالی از سوی بانک توسط دارندگان حساب ضروری است، اگرچه شبکه بانکی کنترل‌های دقیقی در مبدا نسبت به درخواست ارسالی بابت دریافت رمز پویا صورت می‌دهد، اما دقت در این موارد از سوی کاربران می‌تواند احتمال سواستفاده از حساب ایشان را تا حد قابل توجهی کاهش دهد.

در پایان یادآور می‌شود بررسی‌های دقیق آماری نشان می‌دهد فراگیری استفاده از رمز دوم پویا تا ۸۵ درصد کاهش جرایم فیشینگ را در کشور به دنبال داشته است و این مهم با آگاهی و اطلاع دقیق هموطنان می‌تواند به طور کامل محقق شود.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000