رییس کل بانک مرکزی تاکید کرد؛

ارتقای کفایت سرمایه بانک‌ها؛ مهم‌ترین برنامه بانک مرکزی

دسته بندی : اقتصاد کلان
۱۴۰۰/۱۱/۲۷
نشست دوره‌ای رییس کل بانک مرکزی با مدیران عامل شبکه بانکی با محوریت بررسی آخرین وضعیت شاخص‌های پولی و عملکرد شبکه بانکی کشور در بانک مرکزی برگزار شد.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا به نقل از ایبنا، صالح آبادی در این دیدار با اشاره به تصویب دستورالعمل احراز هویت غیرحضوری در جلسه شورای عالی مبارزه با پولشویی بر ضرورت تسریع و تسهیل در ارایه خدمات بانکی به مردم تاکید کرد.

رییس کل بانک مرکزی همچنین به مصوبه اخیر شورای پول و اعتبار در خصوص کفایت سرمایه بانک‌ها اشاره کرد و گفت: ارتقای کفایت سرمایه بانک‌ها از مهمترین برنامه‌های بانک مرکزی است و در این خصوص تدابیر و تصمیمات بسیار خوبی در شورای پول و اعتبار اتخاذ شده است.

صالح آبادی با قدردانی از بانک‌هایی که نسبت به کنترل اضافه برداشت خود اقدام می‌کنند افزود: موضوع اضافه برداشت بانک‌ها از بانک مرکزی، به طور جدی و با حساسیت پیگیری می‌شود و بر این اساس، بانک‌ها باید وضعیت نقدینگی خود را مدیریت کنند و برای رفع ناترازی خود اقدام کنند.

رییس کل بانک مرکزی در ادامه بر ضرورت تسهیل در پرداخت تسهیلات خرد به مردم توسط شبکه بانکی کشور تاکید کرد و گفت: رویکرد شبکه بانکی در این زمینه، باید تسهیل‌گری در اعطای تسهیلات خرد با توجه به رتبه اعتباری متقاضیان و در عین حال، مراقبت از بهداشت اعتباری بانک باشد.

صالح آبادی همچنین از مصوبه اخیر هیات عامل بانک مرکزی مبنی بر بازنگری در ضوابط رشد مقداری ترازنامه بانک ها خبر داد.

وی در ادامه، بر لزوم رعایت دقیق نرخ سود سپرده‌ها و تسهیلات توسط بانک‌ها تاکید کرد و گفت: عدم رعایت نرخ‌های اعلامی، علاوه بر آثار نامطلوب در اقتصاد کشور، به زیان نظام بانکی خواهد بود و ناترازی بانک‌ها را به دنبال خواهد داشت و بانک مرکزی این موضوع را با جدیت پیگیری و کنترل می کند.

صالح آبادی در پایان با اشاره به محورهای اصلی اصلاح نظام بانکی گفت: اصلاح رابطه مالی دولت با بانک‌ها و بانک مرکزی، اصلاح رابطه بانک مرکزی با بانک‌ها و اصلاح رابطه بانک‌ها با مردم سه ضلع مهم اصلاح نظام بانکی کشور است که پیگیری خواهد شد.

در ابتدای این نشست نیز برخی مدیران عامل بانک‌ها به ارایه دیدگاه‌های خود درباره موضوعات مطرح شده در جلسه پرداختند.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000