رشد ۳۳ درصدی تسهیلات بانکی در ۹ ماهه ۱۴۰۰

دسته بندی : اقتصاد کلان
۱۴۰۱/۰۱/۱۶
آمارهای بانک مرکزی از افزایش ۳۰ درصدی مانده سپرده‌ها و ۳۳ درصدی مانده تسهیلات بانکی در ۹ ماهه ۱۴۰۰ است.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا به نقل از ایبنا، گزارش وضعیت کل مانده سپرده‌ها و تسهیلات ریالی و ارزی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری به تفکیک استان در پایان آذرماه سال ۱۴۰۰ حاکی از آن است که مانده کل سپرده‌ها بالغ بر ۵۰۵۴۱.۴ هزار میلیارد ریال شده است که نسبت به مقطع مشابه سال قبل ۱۵۳۳۵.۵ هزار میلیارد ریال (۴۳.۶ درصد) و نسبت به پایان سال قبل معادل ۱۱۷۸۶.۸ هزار میلیارد ریال (۳۰.۴ درصد) افزایش نشان می‌دهد.

بیش‌ترین مبلغ سپرده‌ها مربوط به استان تهران با مانده ۲۷۰۳۵.۱ هزار میلیارد ریال و کم‌ترین مبلغ مربوط به استان کهگیلویه و بویراحمد معادل ۱۳۳.۷ هزار میلیارد ریال است. مانده کل تسهیلات بالغ بر ۳۷۱۷۵ هزار میلیارد ریال است که نسبت به مقطع مشابه سال قبل ۱۱۴۶۵.۷ هزار میلیارد ریال (۴۴.۶ درصد) و نسبت به پایان سال قبل ۹۲۵۲.۴ هزار میلیارد ریال (۳۳.۱ درصد) افزایش داشته است.

بیش‌ترین مبلغ تسهیلات مربوط به استان تهران با مانده ۲۳۱۶۷.۹ هزار میلیارد ریال و کم‌ترین مبلغ مربوط به استان کهگیلویه و بویر احمد معادل ۱۲۹.۹ هزار میلیارد ریال است.

شایان ذکر است نسبت تسهیلات به سپرده‌ها بعد از کسر سپرده قانونی ۸۱.۷ درصد است که در پایان این ماه نسبت به مقطع مشابه سال قبل ۰.۵ واحد درصد و نسبت به پایان سال قبل ۱.۵ واحد درصد افزایش یافته است. نسبت مذکور در استان تهران ۹۳.۹ درصد و در استان کهگیلویه و بویراحمد ۱۰۹.۴ درصد است.

بانک مرکزی تاکید کرده است که یکی از علل مهم بالا بودن رقم تسهیلات و سپرده‌ها در استان تهران استقرار دفاتر مرکزی بسیاری از شرکت‌ها و مؤسسات تولیدی سایر استان‌ها در استان تهران بوده و عمده فعالیت‌های بانکی آنها از طریق شعب بانک‌ها و مؤسسات اعتباری استان تهران انجام می‌شود.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000