کاهش ۲.۴ درصدی قیمت مسکن در فروردین

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۴۰۱/۰۲/۱۱
در فروردین ماه امسال میانگین قیمت مسکن در تهران متری ۳۴ میلیون و ۲۷۰ هزار تومان بود که حاکی از کاهش ۲.۴ درصدی نسبت به اسفند ۱۴۰۰ است.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا از ایبنا، گزارش «تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران در فروردین ماه سال ۱۴۰۱» که برگرفته از آمارهای خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور است، توسط اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی منتشر شد.

کاهش ۲.۴ درصدی قیمت مسکن در فروردین

در فروردین ماه امسال، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۳۴ میلیون و ۲۷۰ هزار تومان بود که حاکی از کاهش ۲.۴ درصدی نسبت به ماه قبل است. همچنین این رقم نسبت به ماه مشابه سال قبل معادل ۱۶.۹ درصد افزایش داشته که در مقایسه با رشد نقطه به نقطه فروردین ماه سال ۱۴۰۰ (معادل ۹۱.۷ درصد) به مراتب کمتر بوده و مبین کند شدن آهنگ رشد نقطه به نقطه قیمت مسکن در فروردین ماه ۱۴۰۱ است.

در میان مناطق ۲۲گانه شهرداری تهران، بیش‌ترین متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای مسکونی معامله شده معادل ۷۵ میلیون و ۱۶۰ هزار تومان به منطقه یک و کمترین آن با ۱۵ میلیون و ۷۷۰ هزار تومان به منطقه ۱۸ تعلق داشته است. ارقام مزبور نسبت به ماه مشابه سال ۱۴۰۰ به ترتیب ۱۲.۵ و ۱۷.۳ درصد افزایش نشان می‌دهند.


معامله ۳۴۰۰ واحد مسکونی در فروردین ۱۴۰۱

در فروردین ماه سال ۱۴۰۱ ،تعداد آپارتمان‌های مسکونی معامله شده در شهر تهران به ۳۴۰۰ واحد مسکونی محدود گردید که نسبت به ماه قبل ۴۹.۹ درصد کاهش و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۶۳.۷ درصد افزایش نشان می‌دهد.

بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده در شهر تهران به تفکیک عمر بنا در فروردین ماه سال ۱۴۰۱ حاکی از آن است که از مجموع ۳۴۲۷ واحد مسکونی معامله شده، واحدهای تا ۵ سال ساخت با سهم ۲۸.۷ درصد بیش‌ترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند. با این وجود سهم مذکور در مقایسه با فروردین ماه سال قبل حدود ۶.۳ واحد درصد کاهش یافته و در مقابل به سهم واحدهای با قدمت بالا در گروه‌های "۱۱ تا ۱۵" و "بیش از ۲۰" سال ساخت افزوده شده است.

همچنین توزیع تعداد معاملات انجام شده بر حسب مناطق مختلف شهر تهران در فروردین ماه سال ۱۴۰۱ حاکی از آن است که از میان مناطق ۲۲گانه شهر تهران، منطقه ۵ با سهم ۱۵.۶ درصدی از کل معاملات، بیش‌ترین تعداد قراردادهای مبایعه‌نامه را به خود اختصاص داده است. همچنین منطقه ۱۰ با سهم ۱۰.۷ درصدی و مناطق ۲ و ۴ با اختصاص سهم مشابه ۸ درصدی در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

۴۵ درصد معاملات متعلق به خانه‌های زیر ۲ میلیارد تومان

توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده شهر تهران در فروردین ماه سال ۱۴۰۱ نشان می‌دهد که به لحاظ مساحت، واحدهای مسکونی با سطح زیربنای کمتر از ۸۰ متر مربع، سهمی معادل ۵۶.۳ درصد از معاملات انجام شده را به خود اختصاص دادند.

همچنین ۵۹.۳ درصد واحدهای مسکونی با قیمتی کمتر از متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در این ماه (۳۴ میلیون و ۲۷۰ هزار تومان) معامله شده و ۴۵.۳ درصد از معاملات نیز به واحدهای مسکونی با ارزش هر واحد کمتر از ۲ میلیارد تومان اختصاص داشته است.

رشد ۰.۸ درصدی شاخص ماهانه اجاره مسکن

بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و کل مناطق شهری در فروردین‌ماه سال ۱۴۰۱ نشان‌دهنده رشد به ترتیب معادل ۴۵.۶ و ۵۰.۱ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل است. لازم به توضیح است رشد ماهانه شاخص مزبور در فروردین ماه در شهر تهران و کل مناطق شهری یکسان و معادل ۰.۸ درصد است.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000