گام دوم شفافیت شرکت‌ها؛

انتشار صورت‌های مالی شرکت‌های بخش عمومی کشور از سوی وزارت اقتصاد

دسته بندی : اقتصاد کلان
۱۴۰۱/۰۳/۰۲
در راستای وعده روز گذشته وزیر امور اقتصادی و دارایی این وزارتخانه قرار است در گام دوم شفافیت شرکت‌ها‌، صورت‌های مالی تعدادی از شرکت‌های بخش عمومی کشور را منتشر کند.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا به نقل از شادا، وزارت امور اقتصادی و دارایی در دولت سیزدهم در راستای شفافیت اقتصادی، انتشار صورت‌های مالی شرکت‌های بخش عمومی کشور را نیز در دستور کار قرار داده است.

در این رابطه پیش از این وزارت اقتصاد گزارش حسابرس مستقل و بازرس قانونی به انضمام صورت‌های مالی سال مالی 1398 مربوط به 296 شرکت دولتی اعم از مادرتخصصی، اصلی و فرعی و همچنین گزارش حسابرس مستقل و بازرس قانونی به انضمام صورت‌های مالی سال 1399 مربوط به 313 شرکت دولتی از جمله 7 بانک، 2 بیمه دولتی و همچنین 4 شرکت تابعه این وزارتخانه را در سامانه کدال منتشر و در دسترس عموم قرار داده است.
این گزارش اضافه می‌کند، سال‌های متمادی است که صورت‌های مالی شرکت‌های دولتی پس از انتشار و حسابرسی توسط حسابرس مستقل، به تصویب مجامع عمومی می‌رسد اما تصویری از کم و کیف عملکرد مالی این شرکت‌ها و نقاط قوت و ضعف احتمالی موجود در عملکرد مالی شرکت‌های دولتی و مدیران آن‌ها برای عموم مردم منعکس نمی‌شود.

این گزارش خاطرنشان می‌کند: انتشار عمومی صورت‌های مالی حسابرسی شده شرکت‌های دولتی و عمومی به همراه گزارش‌های حسابرس مستقل و بازرس قانونی مربوط که باعث افزایش شفافیت مالی از طریق اطلاع و دسترسی عمومی به تمامی زوایای آثار مالی فعالیت‌های این شرکت‌ها می‌شود، پاسخی به این نیاز و جبران کننده این کمبود است و فضای پرسشگری عمومی را تقویت و مطالبات نسبت به پاسخگویی مدیران شرکت‌ها را افزایش می‌دهد.

گفتنی است، یکی از برنامه‌های وزیر امور اقتصادی و دارایی برای کسب رأی اعتماد مجلس شورای اسلامی شفاف‌سازی و ارتقای بهره‌وری در مدیریت دارایی ها و شرکت‌های دولتی عنوان شده بود که انتشار سلسله‌‍وار صورت‌های مالی شرکت‌های دولتی و بخش عمومی کشور توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی در این راستا است.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000