افزایش تسهیلات پرداختی بانک‌ها در فروردین امسال

دسته بندی : اقتصاد کلان
۱۴۰۱/۰۳/۰۵
‌تسهیلات پرداختی بانک‌ها طی فروردین ماه سال ۱۴۰۱ مبلغ یک هزار و ۴۲۶ هزار میلیارد ریال (۱.۴۲۶/۹هزار میلیارد ریال) است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۲۶۵.۳ هزار میلیارد ریال معادل ۲۲.۸ درصد افزایش داشته است.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، از کل تسهیلات پرداختی، مبلغ یک هزار و ۳۱۲ هزار میلیارد ریال (۱.۳۱۲/۷ هزار میلیارد ریال) معادل ۹۲ درصد به صاحبان کسب و کار (حقوقی و غیرحقوقی) و ۱۱۴.۳ هزار میلیارد ریال معادل ۸ درصد به مصرف­ کنندگان نهایی (خانوار) تعلق گرفته است.

جدول ۱ که از سامانه سمات براساس اطلاعات ارسالی بانک‌ها استخراج شده و برگرفته از طبقه بندی ISIC است، بیانگر هدف از دریافت تسهیلات پرداختی در بخش‌های مختلف طی فروردین ماه سال ۱۴۰۱ است.

سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در تمامی بخش‌های اقتصادی طی فروردین ماه سال ۱۴۰۱ مبلغ یک هزار و ۸۷ هزار میلیارد ریال (۱.۰۸۷/۷ هزار میلیارد ریال)، معادل ۸۲.۹ درصد کل تسهیلات پرداختی به صاحبان کسب و کار است.

همچنین سهم تسهیلات پرداختی در قالب خرید کالای شخصی توسط مصرف کننده نهایی (خانوار) مبلغ ۵۵.۳ هزار میلیارد ریال معادل ۴۸.۴ درصد از کل تسهیلات پرداختی به مصرف کنندگان نهایی (خانوار) است.

ملاحظه می‌شود از ۴۸۲.۵ هزارمیلیارد ریال تسهیلات پرداختی دربخش صنعت و معدن معادل ۸۷.۱ درصد آن (مبلغ ۴۲۰.۳ هزار میلیارد ریال) در تأمین سرمایه در گردش پرداخت شده است که بیانگر توجه و اولویت‌دهی به تأمین منابع برای این بخش توسط بانک‌ها در سال جاری است.

جدول ۱- هدف از دریافت تسهیلات پرداختی در بخش های مختلف طی فروردین ماه سال ۱۴۰۱

3478455/25/2022 10:32:23 AMhttp://hibna.ir/media//Image/2022/05/202205124232747008_Thum.png

شایان ذکر است که همچنان باید در تداوم مسیر جاری، ملاحظات مربوط به کنترل تورم را نیز در نظر گرفت و همواره مراقب قدرت گرفتن پتانسیل تورمی ناشی از فشار تقاضای کل در اقتصاد نیز بود. بر این اساس ضروری است به افزایش توان مالی بانک‌ها از طریق افزایش سرمایه و بهبود کفایت سرمایه بانک‌ها، کاهش تسهیلات غیرجاری و بازگرداندن آن‌ها به مسیر صحیح اعتباردهی بانک‌ها، افزایش بهره‌وری بانک‌ها در تامین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از فشارهای مضاعف بر دارایی بانک‌ها و ترغیب بنگاه‌های تولیدی به سمت بازار سرمایه به عنوان یک ابزار مهم درتامین مالی طرح‌های اقتصادی (ایجادی)توجه ویژه‌ای کرد.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000