آمادگی برای احداث ۲۵۰ هزار واحد روستایی نهضت ملی با تسهیلات ۲۰۰ میلیون تومانی

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۴۰۱/۰۳/۲۱
معاون مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از تشکیل پرونده و آمادگی احداث ۲۵۰ هزار واحد روستایی برای آغاز عملیات اجرایی طرح نهضت ملی با تسهیلات ۲۰۰ میلیون تومانی خبر داد.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا به نقل از وزارت راه و شهرسازی، مجید جودی معاون مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در خصوص اجرای طرح نهضت ملی مسکن توسط بنیاد در روستاهای کشور اعلام کرد: طبق برنامه باید سالانه ۲۰۰ هزار واحد مسکونی در روستاها نوسازی شود که سال گذشته با افزایش وام از ۵۰ به ۱۰۰ میلیون در مهرماه بالغ بر ۱۴۰ هزار نفر به بانک معرفی شدند و ۷۵ هزار نفر عقد قرارداد و کار ساخت واحدهای مسکونی خود را با تسهیلات جدید آغاز کردند.

معاون بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با یادآوری اینکه از دی‌ماه سال گذشته تاکنون اجرای طرح بهسازی و نوسازی واحدهای مسکونی روستایی متوقف مانده است، ادامه داد: با توجه به افزایش قیمت مصالح ساختمانی از آبان ماه ۱۴۰۰ در جلسه شورای عالی مسکن مقرر شد تا تسهیلات مسکن روستایی به ۲۰۰ میلیون تومان افزایش یابد.

جودی یادآور شد: اجرای طرح بهسازی و نوسازی واحدهای مسکونی از سال ۱۳۸۴ و با ۵ میلیون تومان تسهیلات با بازپرداخت ۵ درصد شروع شد که این میزان تسهیلات در همان سال‌ها ۷۰ درصد قیمت تمام شده مسکن را پوشش می‌داد. در حالی که با افزایش ۲۰۰ میلیون تومانی تسهیلات روستایی سهم وام در هزینه تمام شده واحدهای مسکونی روستایی حدود ۵۰ درصد است.

وی ادامه داد: از دی ماه کار اجرای طرح بهسازی و نوسازی واحدهای مسکونی روستایی در ۷۵ هزار واحد متوقف شده است و مردم به هیچ عنوان تمایلی به دریافت وام ۱۰۰ میلیون تومانی نشان ندادند. بنیاد مسکن تعهد می‌کند تا افزایش تسهیلات ۲۰۰ میلیون تومانی مسکن روستایی به واحدهایی که کار را آغاز کرده اند تعلق بگیرد.

معاون بنیاد مسکن با اشاره به اینکه بازپرداخت تسهیلات ۲۰۰ میلیون تومانی ۵ درصد است توضیح داد: بهمن ماه ۱۴۰۰ بانک مرکزی تسهیلات ۲۰۰ میلیون تومانی مسکن روستایی را ابلاغ کرد اما پرداخت آن را منوط به تضمین نامه سازمان برنامه و بودجه مبنی بر بازپرداخت ۱۳ درصد یارانه کرد که هنوز این تضیمن نامه از سوی سازمان برنامه و بودجه داده نشده است.

وی تصریح کرد: هم اکنون بالغ بر ۲۵۰ پرونده متقاضیان آماده است تا کار ساخت واحدها را شروع کنند.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000