اراضی یک میلیون و ۳۸۴ هزار واحد طرح نهضت ملی مسکن آماده بارگذاری است

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۴۰۱/۰۳/۲۳
معاون مسکن و ساختمان ضمن اعلام تامین اراضی یک میلیون و ۳۸۴ هزار واحد طرح نهضت ملی مسکن از در حال ساخت و اجرا بودن یک میلیون و ۳۵۰ هزار واحد خبر داد.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا به نقل از وزارت راه و شهرسازی، محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان در نشست بررسی روند پیشرفت اجرای طرح نهضت ملی مسکن که با حضور دیگر معاونان وزیر راه و شهرسازی (سازمان ملی زمین و مسکن، شرکت عمران شهرهای جدید، شرکت بازآفرینی شهری ایران) نماینده بانک مسکن، رییس بنیاد مسکن و دیگر مسوولان ۲۲ خرداد در ساختمان دادمان و مدیران کل راه و شهرسازی استان‌ها به شکل وبیناری برگزار شد، بر اجرای بهینه طرح نهضت ملی مسکن و تلاش برای تامین اراضی و تعیین تکلیف متقاضیان تا پایان خردادماه تاکید کرد.

معاون مسکن و ساختمان با اشاره به اینکه هم‌اکنون بیش از یک میلیون و ۳۵۰ هزار واحد در مراحل مختلف اجرا قرار دارد، اعلام کرد: واحدهای در حال اجرای طرح نهضت ملی مسکن پیشرفت‌های مناسبی دارد و در صدد هستیم تا قبل از پایان تابستان تعداد واحدهای قابل ملاحظه‌ای از پروژه‌های طرح نهضت افتتاح شوند و به بهره‌برداری برسند.

الزام استان‌ها در بهره‌مندی از ظرفیت ماده ۱۰ قانون جهش تولید

معاون وزیر راه و شهرسازی از آمادگی کامل بخش‌های ستادی، شرکت‌ها و سازمان‌های تابعه وزارتخانه از جمله معاونت مسکن و ساختمان، شرکت عمران شهرهای جدید، شرکت بازآفرینی شهری ایران برای رفع مشکلات احتمالی استان‌ها در اجرای طرح نهضت ملی مسکن خبر داد و تاکید کرد: در خصوص ماده ۱۰ قانون جهش تولید مسکن (بهره‌مندی از توان سایر وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها در تامین اراضی تولید مسکن ) هیچ مانعی وجود ندارد و پیگیری‌های ویژه استان‌ها می‌تواند در اجرا موثر باشد. در حوزه تامین زمین عدد قابل ملاحظه‌ای تامین شده است و استان‌ها برای تامین مابقی اراضی طرح نهضت ملی مسکن می‌توانند از موضوع ماده ۱۰ کمک بگیرند.

محمودزاده در خصوص سندهای دفترچه‌ای و الزام سازمان ثبت و اسناد مبنی بر پذیرش آنها در قراردادهای مشارکت مدنی اعلام کرد: جلسه‌ای با حضور سازمان ثبت اسناد و املاک در خصوص رفع این مشکل برای پذیرش اسناد دفترچه‌ای انجام شد که این کار باید انجام بشود. بدین معنا و بر اساس مصوبه شورای مسکن، اسناد دفترچه‌ای در تمامی قراردادهای سازمان ملی و سایر قراردادهای دولتی علاوه بر اسناد دفترچه‌ای شهرهای جدید باید موردپذیرش قرار بگیرد و این مصوبه شورای عالی مسکن است و لازم‌الاجراست.

وی در خصوص تسهیلات نهضت ملی مسکن توضیح داد: در خصوص پروژه‌هایی که به دلیل فنی هزینه ساخت افزایش می‌یابد حتما به ستاد وزارتخانه اعلام شود تا رفع مشکلات افزایش وام برای آن واحدهای اعلام شده در دستور قرار بگیرد.

محمودزاده تاکید کرد: هم اکنون اراضی یک میلیون و ۳۸۴ واحد طرح نهضت ملی با کاربری مسکونی تامین شده و آماده بارگذاری است که حتما در این خصوص استان‌ها همکاری مناسب را داشته باشند.

معاون وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن در پروژه‌هایی که با همکاری بنیاد، کمیته امداد و بهزیستی انجام می‌شود نیاز به آورده اولیه متقاضیان وجود ندارد و واحدهای این نهادها و سازمان می‌تواند بلافاصله در همکاری ادارات کل راه و شهرسازی و کمیته امداد شروع شود.

بر اساس گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، در ماده ۱۰ قانون جهش تولید مسکن آمده است: کلیه وزارتخانه‌ها، موسسات و دستگاه‌های دولتی و همچنین شرکت‌هایی که ۱۰۰ درصد سرمایه و سهام آنها متعلق به دولت است، مکلفند نسبت به واگذاری و تحویل رایگان اراضی در اختیار خود که در چهارچوب مکان‌یابی موضوع ماده (۶) قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن قرار می گیرند (به استثنای اراضی تبصره (۲) ماده (۹) این قانون)، ظرف دوماه از تاریخ لازم الاجراء شدن این قانون بنا به درخواست وزارت راه وشهرسازی اقدام نمایند. ادارات ثبت اسناد و املاک مکلفند پس از اعلام وزارتخانه یادشده ظرف یک ماه نسبت به تفکیک و ثبت انتقال ملک در دفتر املاک و صدور سند مالکیت به نام دولت با نمایندگی وزارت راه و شهرسازی اقدام نمایند.

تبصره ۱- چنانچه دستگاه های موضوع این ماده ظرف دوماه از تاریخ درخواست وزارت راه و شهرسازی نسبت به واگذاری و تحویل زمین و تسلیم اسناد و مدارک آن اقدام نکنند، ادارات ثبت اسناد و املاک موظفند به درخواست وزارت راه و شهرسازی، ظرف یک ماه به ترتیب یادشده، اقدام و سند مالکیت جدید را به نام دولت با نمایندگی وزارت راه و شهرسازی صادر کنند.

تبصره ۲- زمین‌های متعلق به وزارت جهاد کشاورزی واقع در محدوده و حریم شهرها که بر اساس ماده (۱۲) قانون تشکیل وزارت جهاد کشاورزی مصوب ۶/ ۱۰/ ۱۳۷۹ و قوانین بودجه سنواتی با تصویب هیات وزیران امکان فروش آنها میسر می‌شود، لازم است قبل از ارجاع موضوع به هیات وزیران، به تایید وزارت راه و شهرسازی مبنی بر عدم شمول برنامه واگذاری اراضی جهت احداث و تولید مسکن برسد.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000