وزیر راه و شهرسازی:

پیشنهادات وزارت راه و شهرسازی برای ساماندهی بازار مسکن به هیات دولت ارایه‌ می‌شود

وزیر راه و شهرسازی بر اجرای مصوبات سران قوا برای ساماندهی بازار اجاره و مسکن تاکید کرد و گفت: پیشنهادات وزارت راه و شهرسازی برای تسهیل‌گری در بازار مسکن و اجاره به هیات دولت ارایه می‌شود.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش خبری بانک مسکن - هیبنا به نقل از وزارت راه و شهرسازی، رستم قاسمی امروز در حاشیه جلسه با شهردار تهران در ساختمان دادمان اعلام کرد: با توجه به شرایطی که امروز در حوزه اجاره مسکن در کشور وجود دارد مصوباتی در خصوص کنترل اجاره‌بها توسط سران قوا به تصویب رسیده است که بر اساس آن اجاره‌ واحدهای مسکونی در صورت داشتن شرایطی به شکل خودکار تمدید می‌شود. شرایط خاصی نیز وجود دارد که چنانچه مستاجران به آن رعایت نکنند قرارداد تمدید نخواهد شد.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: ستاد حل مشکلات مسکن و ساماندهی بازار اجاره به شکل مشترک بین وزارت راه و شهرداری تهران تشکیل شده است که وظیفه این ستاد اجرایی کردن مصوبات سران سه قوه برای ساماندهی بازار مسکن است. در این ستاد همچنین افرادی که بخواهند اجاره‌های جدیدی داشته باشند نیز ساماندهی انجام می‌شود.

عضو کابینه دولت سیزدهم با یادآوری اینکه عصر ۳۰ خرداد در ساختمان دادمان نشستی با اصناف حوزه مسکن نیز تشکیل شد، گفت: امروز با نماینده دادستان و تعزیرات و شهرداری تهران جلساتی برگزار شد. هم‌اکنون شهرداری تهران تمامی امکانات و ظرفیت های خود را در شهرداری بسیج کرده است تا شرایط زندگی مردم در حوزه مسکن متعادل شود.

قاسمی ادامه داد: فردا در جلسه هیات دولت پیشنهادات وزارت راه و شهرسازی درخصوص ساماندهی بازار مسکن ارایه می‌شود که امیدوار هستیم آن پیشنهادات در هیات دولت به تصویب برسد و بتوانیم با اجرای آن مصوبات و اجرای مصوبه سران قوا با سازوکاری که ایجاد می‌شود بتوانیم کنترل بازار مسکن را داشته باشیم.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: زین پس تمامی معاملات مسکن باید در سامانه املاک و اسکان ثبت شود و واجد کد رهگیری شود. تکمیل اطلاعات در سامانه املاک و اسکان این امکان را به وزارت راه و شهرسازی می‌دهد که املاک مسکونی متعلق به چه کسی است و چه شرایطی دارد و با چه قیمتی می‌تواند اجاره و یا خرید و فروش شود. در عین حال ثبت نشدن اطلاعات خرید و فروش و اجاره در سامانه املاک و اسکان مشکلاتی را نیز برای صاحبخانه‌ها ایجاد خواهد کرد که امیدواریم دراین خصوص مردم نهایت همکاری را با وزارت راه و شهرسازی داشته باشند.

وی در پاسخ به این پرسش که تکلیف سازندگان طرح نهضت ملی مسکن برای اجرای معماری ایرانی-اسلامی چیست؟ گفت: در نهضت ملی مسکن تجربیات مسکن مهر مورد توجه قرار گرفته است. هنوز ۲۰۰ هزار واحد از واحدهای مسکونی مهر باقیمانده است که سازمانی ایجاد کردیم که بتوانیم بخش عمده ای از واحدهای باقیمانده را تکمیل و تحویل بدهیم.

قاسمی ادامه داد: بخشی از واحدهای باقیمانده مسکن مهر تحویل شده است. مشکلاتی در مسکن مهر در حوزه شهرسازی وجود داشت که سعی کردیم در نهضت ملی آنها را برطرف کنیم. به عنوان نمونه در هر هکتار ۱۲۷ خانوار دیده شده بود که تراکم جدی در شهرک‌ها و مجتمع‌های مسکونی مهر ایجاد کرده بود که در طرح نهضت ملی مسکن این الگو را تغییر دادیم به زیر ۵۰ نفر در هر هکتار رساندیم.

وی توضیح داد: نکته‌ای که در طرح نهضت ملی مسکن مورد توجه است افزایش خودمالکی است. در بسیاری از شهرها که ما زمین داریم و مردم در خانه های یک طبقه زندگی می کنند ما تراکم را افزایش نمی‌دهیم.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000