معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی خبر داد؛

تحویل ۱۰۰ هزار واحد طرح نهضت ملی مسکن تا پایان شهریور ماه

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۴۰۱/۰۵/۰۱
معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی از تحویل ۱۰۰ هزار واحد مسکونی به عنوان اولین واحدهای طرح نهضت ملی مسکن تا پایان شهریور ماه سال جاری و در شهرهای مختلف کشور خبر داد.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن - هیبنا به نقل از وزارت راه و شهرسازی، محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در گفت و گوی ویژه خبری امشب صدا و سیما خاطر نشان کرد: تاکنون بیش از ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر در هفت فاز اعلام شده در طرح‌های حمایتی دولت ثبت نام کرده‌اند که بیش از ۹۰ درصد ثبت نام کنندگان، پالایش شده‌اند و اطلاع‌رسانی نیز توسط ادارات کل استان و شهرهای جدید برای طی مراحل مورد نیاز در تشکیل و تکمیل پرونده انجام شده است.

وی افزود: عمده ۱۰ درصد باقی مانده نیز شامل دو گروه می‌شوند که یا ثبت نامی‌های جدید و از ۱۵ تیرماه به بعد هستند یا خانواده‌های دارای بیش از ۳ فرزند هستند که مشمول قانون حمایت جمعیت می‌شوند و پالایش آن‌ها نیز در حال انجام است.

محمودزاده گفت: مجموعا حدود ۵۶۷ هزار واحد در حوزه مسکن شهری در حال ساخت است که حدود ۵۰ هزار واحد آن بافت فرسوده و مابقی آن پروژه‌های در حال ساخت است.

وی ادامه داد: حدود ۱۶۰ هزار واحد مسکن روستایی و ۳۳۳ هزار واحد نیز خودمالک است، بیش از ۴۰۰ هزار واحد نیز در مراحل شروع یعنی خاک‌برداری و فونداسیون قرار دارند که مجموع آن‌ها یک و نیم میلیون واحد می‌شود.

محمودزاده اظهار کرد: از ۴ میلیون واحد مورد تعهد ۳ و دو دهم میلیون، مسکن شهری و مابقی آن مسکن روستایی است و برای مسکن شهری یک میلیون و ۵۸۰ هزار واحد زمین مسکونی تامین شده است.

وی افزود: یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد هم اراضی برای الحاق به محدوده یا شهرک و ... در مراحل بررسی کاربری در استان‌هاست که مجموع آن‌ها دو و ۹ دهم میلیون استعداد تامین واحد دارد و بیش از ۹۰ درصد اراضی ۴ساله تاکنون تامین شده است.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی درباره شهرک‌سازی و مزایای آن در طرح نهضت ملی مسکن و در مواقعی که توسعه فیزیکی شهرها مناسب نیست، توضیح داد: سیاست ایجاد شهرک‌های جدید با دستورالعملی که در شورای عالی شهرسازی و معماری ایران تصویب شد، بستر جدیدی را برای تسهیل ایجاد شهرک‌های جدید توسط بخش خصوصی و بخش دولتی فراهم کرد.

وی ادامه داد: برای بیش از ۴۰ شهرک مطالعات اولیه در سطح استان‌ها انجام شده و برای برخی، مصوبات اولیه و برای حدود ۸ الی ۹ شهرک هم مصوبات نهایی شورای عالی مسکن دریافت شده که به عنوان فرصت‌های جدید توسعه شهری در طرح نهضت ملی مسکن محسوب می‌شود.

محمودزاده گفت: بر اساس دستور رئیس جمهور باید کل زمین مورد نیاز برای ۴ میلیون واحد مسکونی تا مرداد ماه تامین شود، یعنی تا انتهای مرداد باید زمین یک میلیون و ۳۸۰ هزار واحد تعیین تکلیف شود و اگر این اتفاق رخ دهد ثبت نام جدید هم برای طرح نهضت ملی مسکن خواهیم داشت.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی ضمن تاکید بر اهمیت کیفیت واحدهای مسکونی در طرح نهضت ملی مسکن گفت: وزارت راه و شهرسازی کوشید با استفاده از تجربه طرح‌های قبلی بلوغ بیشتری در طرح‌های جدید ایجاد کند و در همین راستا علاوه بر نظارت عادی مهندسین سازمان نطام مهندسی بر پروژه‌ها یک لایه بالاتر به عنوان مشاوران وزارت راه وشهرسازی نیز به کنترل نظارت اقدام می‌کنند.

وی افزود: همچنین برای اولین بار در صنعت ساختمان کشور، تفاهم نامه کلی با یکی از شرکت‌های بیمه منعقد شده که بر اساس آن تمام ساختمان‌ها ضمانت کیفیت دارند و همه اجزای مختلف ساختمان از سازه تا تاسیسات برای ۱۰ سال بیمه کیفیت خواهد شد.

محمودزاده گفت: ۶ راهبرد در شورای عالی مسکن کشور برای تولید مسکن و نهضت ملی مسکن تصویب شده است، راهبرد اول بسترسازی و افزایش تولید ساخت و ساز توسط بخش خصوصی و راهبرد دوم نیز برای بافت فرسوده است.

وی با اشاره به دو هدف بزرگ اصلاح بافت‌های فرسوده و افزایش دادن ظرفیت پذیری شهرها گفت: طبق مصوبه شورای عالی مسکن که در حال اجراست، تمام ساکنین بافت‌های فرسوده کشور می‌توانند از تسهیلات نهضت ملی مسکن استفاده کنند که این تسهیلات برای تهران ۴۵۰ میلیون تومان به مدت ۲۰ سال و بدون نیاز به خرید اوراق و سپرده‌گذاری است.

محمودزاده افزود: پیشنهاد کاهش سود تسهیلات نیز مطرح شده که در صورت تصویب می‌تواند برای افزایش تعداد ساخت‌وسازها در بافت فرسوده کمک کند.

محمودزاده ادامه داد: در حوزه صنعتی سازی هم برای افزایش رغبت سازنده‌ها، سقف تسهیلات با تصویب شورای عالی مسکن تا ۲۰ درصد اضافه شد که عدد قابل ملاحظه‌ای است و با تفاهمی که با بانک مرکزی در حال انجام دست بیشترین حجم پرداخت در بخش اول خواهد بود که به نفع پروژه‌های صنعتی سازی است.

وی خاطر نشان کرد: برخی تکنولوژی‌های صنعتی دارای مجوز، از نظر قیمت تمام شده قابل رقابت نیستند و چون جامعه هدف ما آورده محدودی دارند، ما باید از بین تمام تکنیک‌های صنعتی گروهی را انتخاب کنیم که مزایای قیمت تمام شده و کیفیت و سرعت را باهم داشته‌باشند.

این مقام مسئول درباره راهبرد افزایش ساخت و ساز برای بخش خصوصی توضیح داد: از ۱۵ دی ماه که مصوبه شورای عالی مسکن اجرا شده تا امروز بیش از ۳۳۳ هزار مالک در سامانه وزارت راه و شهرسازی ثبت نام و تقاضای تسهیلات کردند.

وی افزود: در سنوات گذشته به طور متوسط حدود ۵۰ تا ۷۰ هزار واحد در سال‌های عادی پروانه صادر می‌شده اما فقط طی چند ماه اخیر و در این پروسه، برای ۴۸ هزار واحد در شهر تهران تا کنون برای دریافت تسهیلات ثبت نام کرده‌اند که حدود ۱۰درصد آن‌ها تسهیلات خود را دریافت کرده‌اند. همچنین تفاهمی بین وزارت راه و شهرسازی و شهرداری تهران برای ساخت وساز ۱۸۰ هزار واحد مشارکتی در بافت‌های فرسوده شهر تهران منعقد شده و تا امروز نیز ۱۲۰ هزار واحد وارد فاز اجرایی شده‌اند که اتفاق بزرگی است و اینکه در یک سال ساخت و ساز بیش‌از ۲۳۰ هزار واحد انجام شود، رکورد بزرگی به شمار آمده و حتما در بازار مسکن تهران طی نیمه دوم سال تاثیر خواهد گذاشت.

محمودزاده درباره راهبرد دوم برای بافت فرسوده گفت: در این خصوص برای ۳۰۰ هزار واحد تسهیلات در نظر گرفته شد.

وی ادامه داد: راهبرد سوم ساخت و ساز ۸۰۰ هزار واحد برای دهک‌های اول تا سوم با حداکثر حمایت دولت و تسهیلات ۵ درصدی، راهبرد چهارم برای گروه‌های متوسط در حد استطاعت و با کمک نسبی دولت، راهبرد پنجم مسکن روستایی و راهبرد ششم هم اجاره‌داری حرفه‌ای است که این بسته در مجموع می‌تواند تاثیر قابل توجهی برای ایجاد تعادل بازار مسکن کشور داشته باشد.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی خاطر نشان کرد: دستورالعملی به تمام مدیران کل استان‌ها برای افزایش کیفیت ابلاغ شده که در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت اولویت واگذاری زمین به شکل گروهی و یا فردی است و در شهرهایی مثل یزد و طبس این سیاست انجام شده و حتی در بسیاری از شهرها خانه‌ها به صورت ویلایی ساخته شده است.

وی افزود: در ۴ الی ۵ استان نیاز ۴ ساله تامین شده مثل سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی و در برخی استان‌ها مثل استان‌های شمالی و برخی استان‌های غربی کوهستانی مشکل تامین زمین وجود دارد که هرچند در شرایط فعلی زمین بیش از ثبت نام شده‌ها تامین شده اما با توجه به دستور رئیس جمهور تا پایان مرداد ماه تامین زمین ۴ ساله به اتمام خواهد رسید.

محمودزاده درباره رعایت معماری ایرانی_اسلامی در طرح نهضت ملی مسکن گفت: با توجه به تاکید قانون جهش تولید مسکن بر اجرای معماری ایرانی_اسلامی وزارت راه و شهرسازی کارگروهی متشکل از نهادهای دولتی و دانشگاهی و صاحب نظران هر استان تشکیل داد تا طرح نهضت ملی مسکن در هر شهر و استانی مبتنی بر معماری بومی آن شهر و استان اجرا شود.

وی تاکید کرد: این کارگروه تمام طرح‌های معماری و تفکیکی پروژه‌ها را کنترل و تصویب می‌کنند اما مسولیت نظارت در نهایت بر عهده شورای مسکن استان می‌تواند باشد.

تحویل ۱۰۰ هزار واحد نهضت ملی مسکن تا پایان شهریور ماه

محمودزاده با بیان اینکه تلاش می‌کنیم تا پایان شهریور ماه اولین واحدهای طرح نهصت ملی مسکن تحویل داده شود، گفت: پیش‌بینی اولیه این است که حدود ۱۰۰ هزار واحد از استان‌های مختلف به عنوان اولین بخش به افرادی که زودتر در طرح شرکت کرده و آورده اولیه خود را واریز کرده اند، تحویل داده شود.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی درباره مبلغ آورده طرح نهضت ملی مسکن و قیمت تمام شده گفت: مبلغ آورده برای هر دهک متفاوت است، دهک‌های اول تا سوم که تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی بوده و حدود ۸۰۰ هزار خانوار حدود ۸۰ درصد قیمت ساخت از طریق تسهیلات ساخت پرداخت خواهد شد.

وی ادامه داد: برای دهک‌های متوسط حدود ۵۵ درصد هزینه‌ تمام شده از طریق تسهیلات انجام می‌شود.

محمودزاده از تشکیل کارگروه ویژه توسط معاون اول رئیس جمهور و با دستور رئیس جمهور برای تامین مالی طرح نهضت ملی مسکن با توجه به توان خانوارها خبر داد و گفت: قیمت تمام شده ساختمان به بسیاری از مسائل بستگی دارد و دولت در تامین زمین، سود تسهیلات، یارانه انشعابات و ... کمک می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه آورده اولیه متقاضیان در استان‌های مختلف با توجه به تراکم ساختمان، زیربنا، زمان آغاز ساخت و ... متفاوت است، گفت: درشهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر که زمین واگذار می‌شود، به نوعی مسکن تدریجی است و فشاری برای میزان آورده وجود ندارد اما در پروژه‌های انبوه سازی با توجه به تراکم ساختمان و ... متفاوت است و باید آورده زودتر پرداخت شود اما تلاش می‌شود قیمت‌هآ درصد قابل ملاحظه‌ای پایین‌تر از واحدهای مجاور خارج از این طرح و ساخت بخش خصوصی خواهد بود.

محمودزاده درباره موضوع اساسی پایه قیمت گفت: این پروژه باید به نحوی انجام شود که هم صرفه اقتصادی برای سازنده‌ها داشته باشد و هم قیمت برای مردم به حداقل ممکن برسد.

وی افزود: در برخی شهرهای جنوبی مشکل تامین مصالح و هزینه حمل وجود دارد که بر این اساس ضرایب در نظر گرفته شده و به قیمت پایه اضافه شده است.

محمودزاده انبوه سازان را بازوی فنی اجرای طرح نهضت ملی مسکن دانست و افزود: طی هفته‌های آتی جلساتی با هیات مدیره جدید انبوه سازان خواهیم داشت تا از نظرات آن‌ها بهره‌مند شویم‌.

وی درباره مبلغ تسهیلات توضیح داد: این مبلغ در تهران ۴۵۰ میلیون تومان، در کلانشهرها ۴۰۰، مراکز استان‌ها ۳۵۰ و سایر شهرهای کشور ۳۰۰ میلیون تومان خواهد بود.

محمودزاده گفت: با توجه به نقش صندوق ملی مسکن بازپرداخت این تسهیلات قطعا کمتر خواهد شد و جزئیات آن به اطلاع خواهد رسید.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000