وزیر اقتصاد عنوان کرد:

۳ نکته اساسی در تدوین برنامه هفتم توسعه

دسته بندی : اقتصاد کلان
۱۴۰۱/۰۵/۰۳
وزیر امور اقتصادی و دارایی با تشریح سه نکته اساسی در تدوین برنامه هفتم توسعه تاکید کرد: اگر سیاستی تدوین کنیم که به آن پایبند نباشیم نمی‌توان به تحقق رشد ۸ درصدی امیدوار بود.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن - هیبنا به نقل از ایبِنا، احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی در همایش برنامه دوم گام انقلاب؛ ضرورت تغییر ریل سیاست‌گذاری کشور در تدوین برنامه هفتم توسعه گفت:در جامعه‌ای که تصمیمات فوریتی گرفته می‌شود، تدوین برنامه غنیمتی است. بنابراین حتما برای سیاستگذران وقت گذاشتن برای تدوین برنامه فرصتی مغتنم است. از این زاویه به شکل ویژه‌تری باید برنامه هفتم را مورد توجه قرار داد.

وی در ادامه افزود: وقتی درباره برنامه صحبت می کنیم اولین گام این است که ساختار آن براساس سیاست‌های کلی رقم می‌خورد. به نظر می‌رسد یکی از آسیب‌ها نوع رویکرد مجمع تشخیص مصلحت نظام است. در تفاوت رویکردی که باید جایگزین شود پیشنهاد این است که برنامه پنج ساله جای تعیین تکلیف اولویت‌ها است که اگر تعیین تکلیف انجام شود، می‌توان امیدوار بود که سیاست فعلی را از انتخاب‌های مهم راهبردی عبور دهیم و با توجه به کمبودهایی که داریم انرژی‌های سیاست‌های کشور را درجای لازم تمرکز دهیم.

خاندوزی گفت: نکته دوم این است که چه مسایلی را باید در صدر بنشانیم، سیاستگذران وقتی انتخابی انجام می‌دهند که خود به آن ملتزم نمی‌مانند، ناترازی‌های دولت را تشدید می‌کند. بعد توقع نرخ رشد هشت درصد داریم که حتما محقق نخواهد شد.

وی افزود: نکته سوم این است که دستگاه دیوان‌سالاری خود نیازمند اصلاحات است وگرنه از این نظام تقسیم کار انتظارات برآورده نخواهدشد. اگر متعهدانه بخواهیم درباره قانون برنامه هفتم صحبت کنیم و از گذشته درس بیاموزم، این سه نکته از موارد راهبردی است که با توجه به آن می‌توان تحول ایجاد کرد.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000