رشد تورم ماهانه مسکن برای چهارمین ماه متوالی پایین آمد

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۴۰۱/۰۷/۱۰
آمار بانک مرکزی نشان می‌دهد قیمت مسکن در تهران در شهریور نسبت به مرداد فقط ۱.۱ درصد افزایش یافته است که نسبت به ماه‌های قبل، روند نزولی دارد.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن - هیبنا به نقل از ایبنا، جدیدترین گزارش بانک مرکزی از تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران درشهریورماه سال ۱۴۰۱ حاکی از آن است که تعداد آپارتمان‌های مسکونی معامله شده در شهر تهران به حدود ۶ هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۲۲.۹ و ۲۲.۵ درصد کاهش نشان می‌دهد.

در آخرین ماه تابستان امسال، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۴۳ میلیون و ۲۱۶ هزار تومان بود که حاکی از افزایش ۱.۱ درصدی نسبت به ماه قبل‌ می‌باشد. این در حالی است که این درصد افزایش در ماه‌های مرداد، تیر و خرداد به ترتیب ۲.۵، ۵.۸ و ۸.۴ درصد به رسیده بود؛ بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که در شهریورماه شاهد تداوم روند کاهشی تورم ماهانه مسکن برای چهارمین ماه متوالی هستیم.

از سوی دیگر، بررسی توزیع تعداد واحد‌های مسکونی معامله شده در شهر تهران به تفکیک عمر بنا در شهریورماه سال ۱۴۰۱ حاکی از آن است که از مجموع ۶۰۳۳ واحد مسکونی معامله شده، واحد‌های تا ۵ سال ساخت با سهم ۲۸.۴ درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند. با این وجود سهم مذکور در مقایسه با شهریورماه سال قبل حدود ۴.۶ واحد درصد کاهش یافته و در مقابل به سهم واحد‌های با عمر بالا در گروه‌های "۱۱ تا ۱۵" و "بیش از ۲۰" سال ساخت افزوده شده است.

پررونق‌ترین منطقه تهران کجاست؟

توزیع تعداد معاملات انجام شده بر حسب مناطق مختلف شهر تهران در شهریورماه امسال حاکی از آن است که از میان مناطق ۲۲ گانه شهر تهران، منطقه ۵ با سهم ۱۴.۴ درصدی از کل معاملات، بیش‌ترین تعداد قرارداد‌های مبایعه‌نامه را به خود اختصاص داده است. همچنین مناطق ۲، ۴ و ۱۰ به ترتیب با سهم‌های ۱۰.۱، ۸.۷ و ۸.۷ درصدی از کل معاملات انجام شده در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

در میان مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران، بیش‌ترین متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای مسکونی معامله شده معادل ۸۷ میلیون و ۱۳۰ هزار تومان به منطقه یک و کمترین آن با ۲۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به منطقه ۱۹ تعلق داشته است.

بیش از۴۹ درصد خانه‌های خرید و فروش‌شده، زیر ۳ میلیارد تومان

توزیع فراوانی تعداد واحد‌های مسکونی معامله شده شهر تهران در شهریورماه سال ۱۴۰۱ نشان می‌دهد که به لحاظ مساحت، واحد‌های مسکونی با سطح زیربنای کمتر از ۸۰ متر مربع، سهمی معادل ۵۴.۴ درصد از معاملات انجام شده را به خود اختصاص دادند. همچنین ۵۵.۹ درصد واحد‌های مسکونی با قیمتی کم‌تر از متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در این ماه معامله شده و ۴۹.۴ درصد از معاملات نیز به واحد‌های مسکونی با ارزش هر واحد کمتر از ۳ میلیارد تومان اختصاص داشته است.

رشد کرایه مسکن به کمترین رقم ۱۳ ماه اخیر رسید

بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و کل مناطق شهری در شهریورماه سکال ۱۴۰۱ نشان دهنده رشد به ترتیب معادل ۴۰.۹ و ۴۶.۸ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل می‌باشد. افزایش ۴۰.۹ درصدی کرایه مسکن اجاری در ۱۲ ماه منتهی به شهریور امسال، کمترین رقم در ۱۳ ماه اخیر محسوب می‌شود.

لازم به توضیح است رشد ماهانه شاخص مزبور در شهریورماه در شهر تهران و کل مناطق شهری به ترتیب معادل ۴.۶ و ۴.۷ درصد می‌باشد.

آمار 633124410/2/2022 2:11:47 PMhttp://hibna.ir/media//Image/2022/10/202210101004853913_Thum.jpg
آمار


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000