رئیس کل بانک مرکزی: هیچ مشکلی در تامین ارز وجود ندارد

دسته بندی : اقتصاد کلان
۱۴۰۱/۰۹/۲۲
رئیس کل بانک مرکزی با تاکید بر افزایش درآمدهای ارزی حاصل از صادرات گفت: این درآمدها در سالجاری نیز بهبود یافته است و بر این اساس هیچگونه مشکلی در تامین ارز نداریم.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن - هیبنا به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، دکترصالح آبادی که در حاشیه امضای تفاهم نامه انطباق سیاست های تجاری با ارزی کشور با وزارت صنعت،معدن و تجارت در جمع خبرنگاران در ساختمان شیشه ای بانک مرکزی سخن می گفت با بیان اینکه در بازار نیما هیچگونه مشکلی در عرضه ارز وجود ندارد گفت: همانطور که در اطلاع رسانی ها نیز تاکید می شود تعادل خوبی بین میزان عرضه با میزان تقاضا وجود دارد و مشکلی در بازار نیما نداریم.

وی افزود: سفارش هایی که در وزارت صنعت، معدن و تجارت ثبت و به بانک مرکزی ارسال می شود تامین ارز آنها به خوبی در حال انجام است.

دکترصالح آبادی با تاکید بر اینکه خوشبختانه در سالجاری سطح صادرات کشور در حوزه نفتی و غیرنفتی نسبت به سال گذشته وضعیت بهتری دارد گفت: بر این اساس مشکلی در تامین ارز نداریم در همین راستا نیز بعضی از معوقات مثلا از کشور عراق وصول شده، ضمن آنکه بخشی از بدهی های ارزی به کشورهای طلبکار نیز واریز گردیده است.

رئیس شورای پول و اعتبار در پاسخ به سوالی مبنی بر معطل ماندن برخی کشتی های حاوی کالا بدلیل عدم تامین ارز آنها نیز گفت: این کالاهایی که در بنادر وجود دارد ارز آنها موجود است اما نکته بحث ریال این دسته از کالاهاست به این معنا که این کالاها ترخیص شوند و بعد از فروش، ریال آنها به بانک مرکزی تحویل داده شود تا ارز آنها در اختیار قرار گیرد، بنابراین تاکید می شود در تامین ارز هیچگونه مشکلی وجود ندارد.

وی در خصوص حواله های ارزی و مکانیزم تحویل انها و دریافت ارز گفت: هدف بانک مرکزی برای خرید حواله ارزی از صادرکنندگان تشویق صادرات غیرنفتی است که مصوبه مجلس شورای اسلامی در همین زمینه نیز وجود دارد، بر همین اساس صادرکنندگانی که در خارج از کشور حواله ارزی دارند با تحویل حواله ارزی به بانک مرکزی به همان میزان اسکناس دلار دریافت می کنند و صادرکننده می تواند ارز دریافت شده را در بازار متشکل ارزی به قیمت روز به فروش برساند و در مقابل حواله ارزی که در اختیار بانک مرکزی است برای واردات مورد استفاده قرار می گیرد.

رئیس کل بانک مرکزی در پاسخ به سوالی در این زمینه که برخی صادرکنندگان نسبت به ارز نیمایی اعتراض دارند چرا که هزینه های انها با ارز آزاد است اما مجبورند ارز حاصله را به قیمت نیمایی عرضه کنند گفت: سازوکاری که برای محصولات کشاورزی و دانش بنیان طراحی شده است در واقع حمایت تشویقی است ضمن آنکه نرخ ارز نیمایی نیز نرخ خوبی است و برای صادرکنندگان نیز می تواند بر مبنای محاسبه واقعی ارز جذابیت داشته باشد.

عالی ترین مقام بانک مرکزی در خصوص بانک هایی که اموال مازاد خود را واگذار نکرده اند نیز تصریح کرد: در بانک مرکزی بر اساس ماده 16 و 17 قوانین رفع موانع تولید بانک هایی که اموال مازاد خود را واگذار نکرده اند به سازمان امور مالیاتی معرفی و جریمه می شوند و ضمن آنکه سهام مازاد بانک ها نیز باید واگذار شود و بانک مرکزی در این زمینه مکرراً در حال پیگیری است.

دکتر صالح آبادی در واکنش به شایعه برکناری و عدم حضور در بانک مرکزی نیز تاکید کرد: این شایعات اساساً تکذیب می شود و بنده با قدرت در بانک مرکزی در حال انجام وظیفه هستم و هیچگونه موضوعی نیز وجود ندارد.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000