چند نکته مهم درباره چک صیادی

دسته بندی : اقتصاد کلان
۱۴۰۱/۰۹/۲۶
بر اساس قانون جدید چک صاحب حساب و امضاء کننده چک برگشتی امکان افتتاح هر گونه حساب و صدور کارت بانکی جدید ندارد.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن – هیبنا، روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نکات مهم و قابل توجهی را در خصوص صدور و اخذ چک‌های صیادی اعلام کرده‌ است که اطلاع مشتریان بانکی در این زمینه می‌تواند در زمینه پیشگیری از هر گونه سوء استفاده و همچنین وصول چک‌‍‌های مذکور بسیار راهگشا باشد که این نکات به شرح زیر است:

  1. در زمان انجام معاملات خود حتما از ثبت چک‌های صیادی توسط صادر کننده در سامانه صیاد اطمینان حاصل کرده و در صورت عدم ثبت یا وجود هر گونه مغایرت میان اطلاعات ثبت شده در این سامانه با اطلاعات مندرج در برگه چک، از پذیرش آن اکیدا خودداری فرمایید. دسترسی به سامانه صیاد از طریق اینترنت بانک، موبایل بانک، برنامه‌های موبایلی، شعب بانک‎ها، خودپرازها و سامانه پیامکی 4040701701 امکان پذیر است.
  2. رفع سوء اثر از چک‌های برگشتی اشخاص صرفا از طریق شعب و واحدهای تابعه بانک‌ها و یکی از روش‌های زیر امکان‌پذیر است: واریز کسری مبلغ چک به حساب جاری نزد بانک عهده و ارائه درخواست مسدودی به مدت یک سال، ارائه لاشه چک برگشتی، ارائه رضایت‌نامه محضری دارنده چک به بانک، ارائه نامه رسمی از مرجع قضایی یا ثبتی ذی‌صالح مبنی بر اتمام عملیات اجرایی در خصوص چک، ارائه حکم قضایی مبنی بر برائت ذمه صاحب حساب در خصوص چک، سپری شدن مدت سه سال از تاریخ صدور گواهینامه عدم پرداخت مشروط به عدم طرح دعوای حقوقی یا کیفری در خصوص چک توسط دارنده.
  3. بر اساس قانون جدید در صورت برگشت چک، صاحب حساب و امضاکننده چک برگشتی از بسیاری از خدمات بانکی محروم می‌شوند: امکان افتتاح هر گونه حساب و صدور کارت بانکی جدید ندارند، موجودی تمامی حساب‌ها و کارت‌های بانکی آن‌ها به اندازه مبلغ کسری چک مسدود می‌شود؛ هیچ گونه تسهیلات بانکی، ضمانت‌نامه و اعتبار اسنادی ارزی یا ریالی به آن‌ها پرداخت نمی‌شود، پس از برگشت خوردن اولین چک نیز امکان ثبت چک جدید در سامانه صیاد ندارند.
  4. در صورتی که موجودی حساب صادرکننده چک نزد بانک کمتر از مبلغ چک باشد، به تقاضای دارنده چک، بانک مکلف است مبلغ موجودی در حساب را به دارنده چک بپردازد. در صورت کافی نبودن موجودی حساب جاری نیز بانک مکلف به پرداخت وجه چک از سایر حساب‌های شخصی نزد خود بوده و در صورت عدم کفایت مجموع این مبالغ، حسب درخواست دارنده گواهینامه عدم پرداخت به میزان کسری مبلغ چک صادر می‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر به این آدرس https://www.cbi.ir/showitem/20914.aspx مراجعه کنید.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000