عملکرد ۷ ماهه بانک‌ها در پرداخت تسهیلات/ قرض‌الحسنه ۳۸ درصد رشد کرد

دسته بندی : اقتصاد کلان
۱۴۰۱/۰۹/۲۸
بررسی‌ها نشان می‌دهد در پایان مهرماه امسال، بانک‌ها بیش از ۳۸ درصد بیشتر از پایان سال قبل تسهیلات قرض‌الحسنه پرداخت کرده‌اند.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن - هیبنا به نقل از خبرنگار ایبِنا، بررسی جدیدترین آمار عملکرد بانک‌ها و موسسات اعتباری کشور در پایان مهرماه ۱۴۰۱ نشان می‌دهد که مانده تسهیلات اعطایی بانک‌ها و موسسات اعتباری ۴۱۲۵۶.۶ هزار میلیارد ریال بوده که نسبت به اسفند سال ۱۴۰۰ که ۳۵۴۰۸.۸ هزار میلیارد ریال بود ۱۶.۵ درصد افزایش یافته است.

همچنین تسهیلات قرض‌الحسنه ۱۰.۴ درصد از کل تسهیلات اعطایی بانک‌ها و موسسات اعتباری قرض‌الحسنه را تشکیل داده و حجم عمده عملکرد تسهیلاتی بانک‌ها مربوط به مرابحه با ۳۷.۸ درصد و فروش اقساطی با ۱۴.۲ درصد است.

به لحاظ عددی در پایان اولین ماه پاییز ۱۴۰۱ معادل ۴۲۸۳.۱ هزار میلیارد ریال از کل تسهیلات اعطایی بانک‌ها و موسسات اعتباری کشور قرض‌الحسنه بوده که این میزان نسبت به اسفند ماه سال قبل که ۳۰۹۱.۷ هزار میلیارد ریال بوده، ۳۸.۵ درصد رشد نشان می‌دهد.

وضعیت بانک‌های تجاری

بر پایه این گزارش، بررسی میزان تسهیلات پرداخت شده در بانک‌های تجاری کشور در پایان هفتمین ماه سال نشان می‌دهد که ۱۲.۸ درصد از وام‌های بانک‌های تجاری، قرض‌الحسنه بوده که با افزایش ۲۷.۸ درصدی نسبت به پایان سال قبل، از رقم ۸۶۸.۳ هزار میلیارد ریال به رقم ۱۱۰۹.۴ هزار میلیارد ریال رسیده است.

در بانک‌های تجاری کشور، سهم عمده تسهیلات پرداختی مربوط به مرابحه به میزان ۳۶.۳ درصد است که رقم آن از ۲۲۵۹.۴ هزار میلیارد ریال در پایان سال قبل به رقم ۳۱۳۹.۹ هزار میلیارد ریال در پایان مهرماه امسال رسیده است که بیان گر رشد ۳۹ درصدی در این مدت است. همچنین در این مدت، ۱۷ درصد تسهیلات بانک‌های تجاری به رقم ۱۴۶۵.۵ هزار میلیارد ریال به تسهیلات فروش اقساطی اختصاص داشته که این رقم در اسفندماه سال قبل ۱۵۲۹.۳ هزار میلیارد ریال بوده است.

وضعیت بانک‌های تخصصی

همچنین بررسی عملکرد بانک‌های تخصصی در پرداخت تسهیلات به بخش‌های مختلف در پایان مهرماه امسال نشان می‌دهد که ۵.۷ درصد تسهیلات اعطایی به میزان ۳۴۸.۵ هزار میلیارد ریال در قالب قرض‌الحسنه پرداخت شده که این رقم در پایان سال قبل ۲۵۵ هزار میلیارد ریال بود که با افزایش ۳۶.۷ درصدی همراه بوده است.

بزرگترین بخش تسهیلات پرداخت شده در بانک‌های تخصصی کشور مربوط به فروش اقساطی می‌شود به نحوی که در پایان مهرماه امسال تسهیلات فروش اقساطی با افزایش ۹.۴ درصدی از رقم ۱۸۸۱ هزار میلیارد ریالی در پایان سال قبل به رقم ۲۰۵۷ هزار میلیارد ریال در پایان مهرماه ۱۴۰۱ رسیده است.

بانک‌های تخصصی در بخش مشارکت مدنی نیز تسهیلات قابل توجهی پرداخت کرده‌اند به نحوی که ۲۰.۹ درصد کل منابع تسهیلاتی این بانک‌ها در پایان مهرماه امسال به میزان ۱۲۶۶.۵ هزار میلیارد ریال در این بخش پرداخت شده است.

وضعیت بانک‌های غیردولتی و موسسات اعتباری

در بخش بانک‌های غیردولتی و موسسات اعتباری نیز ۱۰.۶ درصد تسهیلات پرداخت شده در پایان مهرماه سال جاری به میزان ۲۸۲۵.۲ هزار میلیارد ریال به عنوان قرض‌الحسنه و ۴۲.۸ درصد کل اعتبارات ارائه شده به متقاضیان در بخش مرابحه به رقم ۱۱۳۵۹.۸ هزار میلیارد ریال بوده است.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000