وزیر اقتصاد مطرح کرد؛

کاهش هزینه عملیاتی بانک‌ها با حکمرانی اقتصاد دیجیتال امکان پذیر است

دسته بندی : اقتصاد کلان
۱۴۰۱/۰۹/۲۸
خاندوزی گفت: با حکمرانی دیجیتال امکان عدالت بیش‌تر، شفافیت بیش‌تر، هزینه عملیاتی کمتر بانک‌ها و بیمه‌ها وجود دارد.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن_ هیبنا به نقل از ایبِنا، سید احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد در کنفرانس ملی تحول دیجیتال، بانک و بیمه که امروز مورخ ۲۸ آذر ۱۴۰۱ برگزار شد، گفت: بهره‌وری و عدالت دو کلید واژه است که بر آن تاکید می‌کنم. امروزه در جهانی زندگی می‌کنیم که عرف و زیست اجتماعی مردم به انقلاب دیجیتال گره خورده و یکی از عواملی که ورود اقتصاد دیجیتال به عرصه اقتصاد را سرعت بخشید، کرونا بوده است.

خاندوزی افزود: همه اجزای اقتصادی از جمله حوزه مالی که بانک و بیمه نیز از مصادیق برجسته آن است، تحت تاثیر اقتصاد دیجیتال هستند. در اینباره باید با سرعت بالایی با فناوری و تحول دیجیتال تطبیق پیدا کنیم.

وزیر اقتصاد اظهار کرد: مولفه بهره‌وری و عدالت به معنی دسترسی برابر در مواجهه با عصر دیجیتال دگرگون شده‌اند. در اقتصاد هر دو گروه خواهان بهره‌وری و عدالت باید به استقبال تحول دیجیتال بروند. با حرکت به سمت دیجیتالی شدن هزینه‌های مبادلاتی کاهش می‌یابد و از طرفی دسترسی به خدمات افزایش می‌یابد.

وی افزود: دسترسی به اطلاعات مالی بانک‌ها و بیمه‌ها به صورت برخط هم در لایه کسب و کارها و هم در نظارت و حکمرانی متاثر از اقتصاد دیجیتال فرصت‌های بسیاری را در اختیارمان گذاشته است.

خاندوزی با بیان این سوال که چرا سرعت تحولات اقتصاد دیجیتال به اندازه فناوری و توقع جامعه نخبگانی بالا نیست؟، گفت: این مهم ترین مسئله سیاست‌گذاری است. با اینکه خدمات نسبت به گذشته بهتر شده است اما این رشد متناسب با ظرفیت‌های موجود نیست. دستگاه‌های اجرایی و تصمیم گیران این حوزه در سرعت بخشیدن به تحولات بعضا کند عمل کرده و مقاومت می‌کنند.

وزیر اقتصاد در ادامه صحبت‌های خود گفت: با حکمرانی دیجیتال امکان عدالت بیش‌تر، شفافیت بیش‌تر، هزینه عملیاتی کمتر بانک‌ها و بیمه‌ها وجود دارد اما مقاومت‌های بدنه اجرایی و بوروکراسی مانع از آن است. این موضوع نه فقط در حوزه بانکی بلکه در تمام بخش‌ها دیده می‌شود. غلبه بر این مقاومت‌ها موضوعی است که باید به آن بپردازیم.

خاندوزی در ادامه صحبت‌های خود گفت: در مواجهه با اقتصاد دیجیتال با تهدیدهایی هم رو به رو هستیم. واقعیت این است که ما با یک نبرد دیجیتال مواجه هستیم، این‌گونه نیست که جلوی کشتی‌های ما را بگیرند بلکه در یک نبرد دیجیتال از طریق شناسایی تراکنش‌ها صرفاً سوار بر اطلاعات ردوبدل شدن دیتاها هستند و از این طریق موانع را ایجاد می‌کنند.

وی افزود: در مسائل ارزی کشور شبکه‌های جدید سفته‌بازان هجوم می‌آورند و برای مقابله با این تهدیدهای دیجیتال و آفندی که در حوزه دیجیتال وجود دارد باید یک پدافند داشته باشیم. و تنها راه این تقابل هوشمند سازی است. در واقع در برابر یک تهاجم هوشمند باید یک مقابله هوشمند داشت و با روند سنتی نمی‌توان با آن مقابله کرد.

خاندوزی با اشاره به اینکه مسئله ما امروز در سبزه‌میدان و بازار بزرگ نیست، گفت: این جنس از تهدید شبانه‌روزی است و نظام اداری ما توان مقابله با این تهدید را ندارد در نتیجه در مواجهه با تهدید عملکرد مناسبی نداریم، نتیجه این اتفاق نیز نوسانات نرخ ارز است که امروز شاهد آن هستیم. شبکه‌های دیجیتال در حال قیمت‌سازی در بازار ارز هستند و این در حالی است که تنها ۱ درصد از معاملات ارز را تشکیل می‌دهند.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000