رئیسی در صحن علنی مجلس:

تمامی تلاش دولت توجه به رشد اقتصادی است/خدمات حمایتی در بودجه سال آینده افزایش یافته است

دسته بندی : اقتصاد کلان
۱۴۰۱/۱۱/۰۲
رئیس جمهور با اشاره به کلیات بودجه ۱۴۰۲ گفت: تمام تلاش دولت این بوده است که بودجه ۱۴۰۱ را با رشد اقتصادی دنبال کند.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن - هیبنا به نقل از خبرگزاری مهر، حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور صبح امروز با حضور در مجلس شورای اسلامی به منظور بررسی کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۲، طی سخنانی اظهار داشت: از همه عزیزانی که بودجه پیشنهادی دولت را مورد بررسی قرار دادند و در این فرصت محدود شبانه روز تلاش کردند تا گزارش را برای صحن مجلس آماده کنند تشکر می کنم. نکته ای که باید عرض کنم مربوط به شرایط و وضعیت کشور است که باید خدا را شکر کنیم که علی رغم همه دشمنی ها و توطئه ها و فتنه ها، با وجود حضور مردم و مشارکت ملت و صبر ملت دشمن ناکام شد.

رئیس جمهور ادامه داد: تحلیل ما از شرایط فعلی آن است که وقتی بر بخش قابل توجهی از حاکمیت ما دست می گذارند و آن را مورد سرزنش قرار می دهند به دلیل کارهای انقلابی است.

سپاه پاسداران در برخورد با تروریست نقش اول را ایفا می‌کند

وی با تاکید بر اینکه هیچ ارتش و نیروی مسلحی به اندازه ای که سپاه پاسداران یا تروریست مقابله نکرد و شر آنها را از سر منطقه کوتاه نکرده است عنوان کرد: ارتش های منطقه و مسئولین عالی در سراسر منطقه به این موضوع معترف و معتقد هستند که سپاه پاسداران در برخورد با تروریست نقش اول را ایفا می کند. مسئولین عالی سیاسی منطقه بارها گفته اند اگر سپاه قدس و حاج قاسم سلیمانی و بسیاری از این همکاری ها نبود شرایط در کشورها و منطقه ما شرایط دیگری بود.

رئیس جمهور ضمن تشکر و تقدیر از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: معتقد هستم کسانی که می خواهند این سپاه مقتدر را بخاطر حرکت انقلابی اش در مبارزه با تروریست و نقش آفرینی آنها در حمایت از مردم، مورد سرزنش قرار دهند؛ تلاشی مذبوحانه است و مانند محاسبات غرب محکوم به شکست خواهد بود.

شاهد رشد قریب ۴ درصدی هستیم

رئیسی در ادامه در رابطه با کلیات بودجه ۱۴۰۲ خاطرنشان کرد: در جلسه قبل به برخی از عملکردهای دولت اشاره کردم. در بودجه سال جاری تمام تلاش دولت این بوده است که بودجه ۱۴۰۱ را با رشد اقتصادی دنبال کند؛ ما قبل از آغاز دولت شاهد چهار دهم رشد بودیم و در دهه نود مشکلات بسیاری در این رابطه داشتیم اما در حال حاضر شاهد رشد قریب ۴ درصدی هستیم که بیانگر تلاش همه بخش ها و رشد در همه بخش ها است. رشد سرمایه گذاری و کاهش تورم و رشد در حوزه تولید نشانه های خوبی است که شاهد آن بودیم.

وی اضافه کرد: ما ۵ درصد رشد تولید و بیش از ۵ درصد رشد تجهیزات تولید را که زمینه رشد هست شاهد هستیم. رشد اشتغال و کاهش بیکاری نشانه های خوبی است که سمت و سوی دولت در جهت تحقق بودجه ۱۴۰۱ و تمام برنامه های دولت است.

افزایش صادرات نفت خام و میعانات گازی

رئیس جمهور افزود: ما علی رغم همه تحریم‌ها و تهدیدها شاهد افزایش صادرات نفت خام و میعانات گازی و دسترسی به منابع ارزی هستیم و دولت توانسته علی رغم دور زدن و خنثی سازی تحریم ها به منابع ارزی دست پیدا کند.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه تلاش شد استفاده از تنخواه خزانه صورت نگیرد، بیان کرد: قرار بود استقراض از بانک مرکزی صورت نگیرد و علی رغم خوفی که در این راستا وجود داشت ما با وجود افزایش یارانه های نقدی دچار استقراض نشدیم و این موفقیت دولت است.

زیرساخت‌ها برای کالابرگ آماده شد است

رئیسی گفت: زمانی که در ابتدای سال جاری قانون در زمینه کالابرگ تصویب می شد، زیرساخت آن آماده نبود و عزیزان مجلس هم در جریان قرار گرفتند و تلاش بسیاری صورت گرفت و اخیرا زیرساخت ها برای کالابرگ آماده شد و کار آن در استان هایی آماده شده و نتیجه آن در اختیار مجلس و مردم قرار خواهد گرفت.

وی ادامه داد: تلاش برای تحقق درآمدها چه در حوزه نفت و در حوزه مالیات به ویژه نسبت به آنهایی که فرار مالیاتی داشتند به گونه ای بود که درآمدهای مالیاتی به صورت کامل تحقق یابد. در سال جاری با همکاری مجلس نسبت به کارهایی که سالها به تعویق افتاده بود اقداماتی صورت گرفت.

رئیس جمهور با اشاره به نمونه ای از اقدامات دولت با همراهی مجلس در سال جاری اظهار کرد: تعرفه گذاری خدمات پرستاری، رتبه بندی معلمان، بازنشستگان و مطالبی از این دست با کمک مجلس و علی رغم همه محدودیت های بودجه ای مواردی که با تاخیر ده ساله مواجه شده بود، تحقق پیدا کرد.

رئیسی تاکید کرد: در حوزه صنعت، ارزش افزوده این بخش در ۶ ماهه اول سال معادل ۵ درصد است که از سال ۹۶ تا کنون بی سابقه است و رشد بخش صنعت در شش ماهه اول معادل ۴/۹ است و در ۶ فصل متوالی رشد بخش معدن منفی ۷ دهم درصد بوده و اکنون مثبت شده است. شاخص تولید شرکت های صنعتی و معدنی بورسی در پاییز امسال ۶ تا ۷ درصد رشد داشته در حالی که این شاخص در گذشته صفر بوده است.

وی خاطرنشان کرد: در افزایش تولیدات صنعتی که نگرانی شما مجلسیان و مردم است؛ برای مثال در حوزه تولید خودرو انواع سواری ۱۳ درصد، وانت ۵۴ درصد، اتوبوس، مینی بوس و ون ۱۵۷ درصد و تولیدات پتروشیمی ۸ درصدو در حوزه تولید لوازم خانگی نیز رشد داشته ایم که اینها همه نشانه رشد تولید در این حوزه ها است.

رئیس جمهور بیان کرد: احراز رتبه هفتم تولید فولاد در جهان در آبان ماه جای نشانه های رشد تولید است. در رابطه با تولید گام های خوبی در حال برداشته شدن است و این گام ها نشان دهنده اراده ای است که باید تولید در کشور رشد پیدا کند. چند سال است رهبری معظم انقلاب در شعار سال رشد تولید را مورد تاکید قرار می دهند.

افزایش ۱۷ درصدی ارزش تجارت کشور

رئیسی با اشاره به رشد در حوزه اشتغال و دانش بنیان در کشور گفت: افزایش ۱۷ درصدی ارزش تجارت کشور در ده ماهه در مقایسه با سال قبل و افزایش ۱۹ درصدی صادرات غیرنفتی و افزایش واردات کالاهای سرمایه ای و سایر موارد هر کدام بیانگر رشد و پیشرفت است.

وعده دولت برای ایجاد یک میلیون شغل تحقق یافته است

وی افزود: نسبت به اشتغال، آنچه دولت برای ایجاد یک میلیون شغل قول و وعده داده است طبق مستندات، کد ملی و کد بیمه و محل اشتغال تحقق یافته و قریب به یک میلیون شغل به حمدالله محقق شده است که البته آن را کافی نمی دانیم و همه دستگاه ها باید برای اشتغال تلاش کنند.

رئیس جمهور با اشاره به پیشرفت در حوزه کشاورزی تصریح کرد: با رشد ۱۷ درصدی تولید غلات و رسیدن به ۲۱ میلیون، تن بهبود وضعیت تجاری در این رابطه را داشتیم؛ یعنی رسیدن صادرات از ۱۶ میلیون تن به حدود ۲۰ میلیون تن. افزایش ۶۰ درصدی خرید تضمینی گندم و افزایش ۷۱ درصدی شرکت های دانش بنیان بخش کشاورزی از این دست است.

رئیسی عنوان کرد: طبق تاکید رهبری در حوزه شعار سال، تلاش دولت بر این بوده است که هم در حوزه تولید و هم در کار دانش بنیان رشد حاصل شود. ما در حوزه کشاورزی بیش از ۷۰ درصد رشد شرکت های دانش بنیان را داریم.

رئیسی گفت: تلاش شده است تا در بودجه ۱۴۰۲، سیاست‌های برنامه هفتم و سند آمایش سرزمینی مورد توجه قرار گیرد.

رئیس‌جمهور در ادامه خاطر نشان ساخت: در بودجه ۱۴۰۲ از درج احکام غیر مرتبط بودجه اجتناب شده است. همچنین احکام دائمی در بودجه نیامده و جدا شده است. بنابراین احکام دائمی به صورت جداگانه و احکام سنواتی به صورت جداگانه در بودجه مدنظر بوده است. در عین حال در بودجه سال آینده، تمام منابع و مصارف به صورت شفاف درج شده است که از نکاتی است که مورد تاکید قرار گرفته است.

وی اظهار داشت: بهبود معیشت مردم، عدالت در پرداخت‌ها، کاهش تورم، صرفه جویی در هزینه‌ها، حمایت از بازار سرمایه و مردمی که خواستار حمایت هستند، افزایش درآمدهای مالیاتی از طریق مودیان جدید و جلوگیری از فرار مالیاتی، توجه به بهداشت و درمان، رشد اقتصادی و اشتغال افزایی در بودجه سال آینده مورد توجه واقع شده است.

خدمات حمایتی در بودجه سال آینده افزایش یافته است

رئیسی خاطر نشان ساخت: خدمات حمایتی در بودجه سال آینده افزایش یافته است. همچنین افزایش درآمدهای مالیاتی، توجه به بهداشت و درمان، توجه به رشد اقتصادی از محورهای بودجه سال ۱۴۰۲ است.

وی ادامه داد: در موضوع مهم اشتغال، فعال شدن صندوق های عدالت و پیشرفت در همه استان‌ها را خواهیم داشت. در این زمینه استان‌ها می‌توانند از درآمدهای استانی، برای تکمیل و افتتاح پروژه های عمرانی نیمه تمام، در استان‌های خود استفاده کنند.

رئیس جمهور تصریح کرد: در این بودجه تمرکززدایی مورد توجه واقع شده است؛ در عین حال در بودجه ۱۴۰۲ تأمین یارانه نقدی یا کالا پرداخت الکترونیک معادل ۳۶۰ همت خواهد بود. همچنین تأمین یارانه نان و رشد ۲۰ درصدی حقوق شاغلان و بازنشستگان در بودجه ۱۴۰۲ صورت خواهد گرفت.

وی افزود: تعیین حداقل حقوق ۷ میلیون تومانی برای شاغلین و بازنشستگان و نیز تعیین معافیت مالیاتی تا ۷ میلیون تومان، کاهش تعرفه گمرکی نهاده‌های دامی و کالاهای اساسی از ۴ درصد به یک درصد از دیگر بخش های بودجه سال آینده است.

تاخیری در زمینه واردات خودرو وجود نداشته است

رئیسی در بخش خودرو اظهار داشت: پیش‌بینی برای واردات خودرو و کاهش تعرفه واردات خودرو صورت خواهد گرفت. اولویت ما تولید خودرو با کیفیت داخلی است اما برخی کمبودها را با واردات خودرو تأمین خواهیم کرد. در این زمینه طرح مجلس در زمینه واردات خودرو تصویب شده و به مجمع تشخیص مصلحت رفت. با تصویب مجمع تشخیص مصلحت و ابلاغ آن به دولت، کار آیین‌نامه نویسی برای واردات خودرو انجام گرفته است. با تصویب آیین‌نامه، واردات خودرو اجرایی خواهد شد. تاخیری در زمینه واردات خودرو وجود نداشته و عملیات واردات خودرو مدنظر قرار گرفته است.

اختصاص ۳۱ میلیارد تومان بودجه برای صندوق های استانی

وی در ادامه اذعان داشت: ۳۱ هزار میلیارد تومان برای صندوق همه استان‌ها اختصاص یافته است تا بتوانند برای ایجاد اشتغال از آن استفاده کنند که معادل هزار میلیارد تومان برای هر استان است. این بودجه برای ایجاد اشتغال در نظر گرفته شده است و مازاد دیگر درآمدهای استان‌ها است. همچنین پیش‌بینی شده تا مازاد درآمدهای هر استان اعم از حقوق دولتی، معادن و دیگر درآمدهای استانی در این صندوق قرار گیرد، تا در محل کمک به اشتغال و اتمام پروژه‌های نیمه تمام هزینه شود.

رئیسی با اشاره به افزایش اعتبارات تملک دارایی به میزان ۲۶ درصد در لایحه بودجه، تصریح کرد: پیش‌بینی تأمین سرمایه از محل تهاتر دارایی‌ها و تهاتر نفت برای تولید در بودجه سال آتی مدنظر قرار دارد. همچنین پیش بینی ۵۴۰ همت برای سرمایه‌گذاری شرکت های دولتی در بودجه سال آتی لحاظ شده است. این نکته بسیار مهمی است چرا که پیشرفت و رشد اقتصادی در گرو سرمایه‌گذاری و افزایش بهره‌وری است.

حجت الاسلام ابراهیم رئیسی گفت: تلاش شده است تا در بودجه ۱۴۰۲، سیاست‌های برنامه هفتم و سند آمایش سرزمینی مورد توجه قرار گیرد.

رئیس جمهوری در ادامه خاطر نشان کرد: از درج احکام غیر مرتبط بودجه اجتناب شده است. همچنین احکام دائمی در بودجه نیامده و جدا شده است. بنابراین احکام دائمی به صورت جداگانه و احکام سنواتی به صورت جداگانه در بودجه مدنظر بوده است. در عین حال در بودجه سال آینده، تمام منابع و مصارف به صورت شفاف درج شده است که از نکاتی است که مورد ‌تأکید قرار گرفته است.

وی اظهار داشت: بهبود معیشت مردم، عدالت در پرداخت ها، کاهش تورم، صرفه جویی در هزینه‌ها، حمایت از بازار سرمایه و مردم که خواستار حمایت هستند، افزایش درآمدهای مالیاتی از طریق مودیان جدید و جلوگیری از فرار مالیاتی، توجه به بهداشت و درمان، رشد اقتصادی و اشتغال افزایی در بودجه سال آینده مورد توجه واقع شده است.

رئیسی خاطر نشان ساخت: خدمات حمایتی در بودجه سال آینده افزایش یافته است. همچنین افزایش درآمدهای مالیاتی، توجه به بهداشت و درمان، توجه به رشد اقتصادی از محورهای بودجه سال ۱۴۰۲ است.

وی ادامه داد: در موضوع مهم اشتغال، فعال شدن صندوق‌های عدالت و پیشرفت در همه استان‌ها را خواهیم داشت. در این زمینه استان‌ها می توانند از درآمدهای استانی استفاده برای تکمیل و افتتاح پروژه‌های عمرانی نیمه تمام، در استان‌های خود استفاده کنند.

رئیس جمهوری تصریح کرد: در این بودجه تمرکز زدایی مورد توجه واقع شده است. در عین حال در بودجه ۱۴۰۲ تأمین یارانه نقدی یا کالا پرداخت الکترونیک معادل ۳۶۰ همت و نیز تأمین یارانه نان، رشد ۲۰ درصدی حقوق حقوق شاغلان و بازنشستگان صورت خواهد گرفت.

وی افزود: تعیین حداقل حقوق ۷ میلیون تومانی برای شاغلین و بازنشستگان و نیز تعیین معافیت مالیاتی تا ۷ میلیون تومان، کاهش تعرفه گمرکی نهاده‌های دامی و کالاهای اساسی از ۴ درصد به یک درصد از دیگر بخش‌های بودجه سال آینده است.

اولویت ما تولید خودروی با کیفیت داخلی است

رئیسی اظهار داشت: پیش بینی برای واردات خودرو و کاهش تعرفه واردات خودرو صورت خواهد گرفت. اولویت ما تولید خودروی با کیفیت داخلی است اما برخی کمبودها را با واردات خودرو تأمین خواهیم کرد. در این زمینه طرح مجلس در زمینه واردات خودرو تصویب شده و به مجمع تشخیص مصلحت رفت. با تصویب مجمع تشخیص مصلحت و ابلاغ آن به دولت، کار آیین نامه نویسی برای واردات خودرو انجام گرفته است. با تصویب آیین نامه، واردات خودرو اجرایی خواهد شد. تاخیری در زمینه واردات خودرو وجود نداشته و عملیات واردات خودرو مدنظر قرار گرفته است.

وی اذعان داشت: ۳۱ هزار میلیارد تومان برای صندوق همه استان‌ها اختصاص یافته است، تا بتوانند برای ایجاد اشتغال از آن استفاده کنند که هزار میلیارد تومان برای هر استان می شود. این بودجه برای ایجاد اشتغال در نظر گرفته شده است و مازاد دیگر درآمدهای استان‌ها است. همچنین پیش بینی شده تا مازاد درآمدهای هر استان اعم از حقوق دولتی معادن و دیگر درآمدهای استانی در این صندوق قرار گیرد تا در محل کمک به اشتغال و اتمام پروژه‌های نیمه تمام هزینه شود.

رئیسی با اشاره به افزایش اعتبارات تملک دارایی به میزان ۲۶ درصد در لایحه بودجه، تصریح کرد: پیش بینی تأمین سرمایه از محل تهاتر دارایی‌ها و تهاتر نفت برای تولید در بودجه سال آتی مدنظر قرار دارد. همچنین پیش بینی ۵۴۰ همت، سرمایه گذاری شرکت‌های دولتی در بودجه سال آتی لحاظ شده است. به واقع این نکته بسیار مهمی است چرا که پیشرفت و رشد اقتصادی در گرو سرمایه گذاری و افزایش بهره وری است.

کاهش ۷ درصدی مالیات واحدهای تولیدی

رئیسی بیان کرد: ۷ درصد مالیات واحدهای تولیدی کاهش خواهد یافت. در عین حال ۱۵ هزار میلیارد تومان از منابع دولت به صندوق تثبیت سرمایه، در بودجه سال آتی در نظر گرفته شده است. صندوق تثبیت سرمایه کمک بزرگی به بازار سرمایه خواهد کرد.

وی ادامه داد: در این لایحه ۱۰ درصد منابع حاصل از هدفمندی برای یارانه دارو، اختصاص پیدا کرده است. در عین حالی که شاهد رشد ۴۳ درصدی اعتبارات بخش سلامت در لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ خواهیم بود.

رئیس جمهور با اشاره به تأمین منابع برای ساخت مسکن در بودجه سال آینده، بیان کرد: موضوع تأمین زمین برای پروژه‌های احداث مسکن در لایحه بودجه و برای نهضت مسکن، پیش‌بینی شده است.

رییسی اظهار داشت: در لایحه بودجه سال ۱۴۰۲، مغایرتی بین درآمد و هزینه‌ها وجود نخواهد داشت و تمام تلاش ما هم در سال گذشته و هم در سال جدید بر این مبنا بوده است، که مغایرتی بین درآمد و هزینه‌های بودجه ایجاد نشود، زیرا موضوع کسری بودجه امر پسندیده‌ای نیست و حتما آثار تورمی در پی دارد.

وی با بیان اینکه درآمدها در لایحه بودجه به نحوی تنظیم شده که ریسک درآمدها به حداقل برسد، اظهار داشت: ممکن است اتفاقاتی پیش بیاید که قابل پیش بینی نباشد اما تلاش شده که این ریسک در منابع، به حداقل برسد.

رئیس جمهور با بیان اینکه تلاش شده است در بودجه سال بعد، تکالیف بانک‌ها به حداقل برسد اظهار داشت: مدیریت بر بودجه بانک‌ها و بازار سرمایه از جمله نکات مورد ‌تأکید در بودجه است. همچنین دولت در این لایحه موضوع ۴۰ درصد از سهم خود از صندوق توسعه ملی را در لایحه بودجه ذکر نکرده است. موضوعی که در سال‌های گذشته مورد استفاده قرار می‌گرفت، اما برای سال جدید از آن استفاده نخواهیم کرد.

وی ادامه داد: عمده افزایش درآمدها در بخش مالیات‌ها و حوزه مؤدیان جدید و جلوگیری از فرار مالیاتی است. ضمن آنکه به واقع یک بخش از این هزینه‌ها، مربوط به حقوق و دستمزد بوده و بخش دیگری از آن مربوط به ۱۵۰ همتی است که از هدفمندی در آن قرار گرفته است و موجب افزایش هزینه‌ها شده است.

رئیسی با اشاره به اینکه هزینه‌های لایحه بودجه بیشتر از ۲۱ الی ۲۲ درصد نیست ‌تأکید کرد: وی در ادامه با اشاره به چند نکته محوری در قالب برنامه اقتصادی دولت، بیان کرد: ۴ محور را در بودجه مد نظر قرار داده‌ایم. مسکن، تغذیه و معیشت و سفره، خودرو و حوزه سلامت. اینها ۴ برنامه مورد ‌تأکید دولت محسوب می‌شود. دولت در این بخش‌ها یک برنامه کوتاه مدتی را مدنظر دارد. در چند روز آینده دراین خصوص مفصل‌تر سخن خواهم گفت. ضمن آنکه برنامه‌های دراز مدتی برای این چهار محور طبق برنامه هقتم داریم.

کاهش نرخ ارز و سکه در آینده

وی افزود: وضعیت قیمت ارز، سکه و گرانی‌ها در کشور کاهشی خواهد شد. با توجه به منابع و ظرفیتی که در کشور موجود است، آینده کشور روشن است. آمارها در کشور نشان دهنده رشد اقتصادی، رشد سرمایه‌گذاری، رشد تولید و رشد اشتغال است. هرچند دشمن نمی‌خواهد این رشد را ببیند، اما با همت مردم و مسئولان نظام این رشد محقق خواهد شد و زمینه هرگونه یأس و ناامیدی در جامعه از بین خواهد رفت.

رئیسی ‌تأکید کرد: پیامی که باید از مجلس و نمایندگان صادر شود، باید پیام امیدبخشی به مردم باشد؛ زیرا امروز دشمن تمام توان خود را برای خالی کردن دل مردم از امید گذاشته است. همچنین تلاش دارد که تردید در دل مردم ایجاد کند. تردید در دل جوانان ایجاد کند و امید مردم را تبدیل به یأس کند. این حرکت و راهبرد دشمن است. در واقع راهبرد دشمن ایجاد یأس در دل مردم است، بنابراین باید راهبرد دولت و مجلس ایجاد امید در دل مردم باشد.

ریسی جمهور خاطر نشان کرد: بودجه سال ۱۴۰۲ به فعالان اقتصادی، بازار، سرمایه گذاران، کارآفرینان و مردم، پیام امیدبخش می‌رساند تا فعالیت و سرمایه گذاری در کشور فعالتر شود و امید در کشور بیش از گذشته گسترش یابد.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000