استان تهران باید پیش قراول حوزه بازآفرینی باشد

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۴۰۱/۱۱/۱۶
مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران‌ گفت: بازآفرینی شهری عامل حیات اجتماعی و رونق اقتصادی به بافت های فرسوده شهری است.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا به نقل از وزارت راه و شهرسازی، محمد آئینی در سی و چهارمین جلسه ستاد بازآفرینی شهری پایدار استان تهران که با حضور علیرضا فخاری، استاندار تهران، عابد ملکی معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار تهران، محبت خواه مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران و دیگر اعضای ستاد برگزار شد، ضمن تبریک میلاد حضرت علی(ع) و دهه فجر با اشاره به اینکه اصل ستاد بازآفرینی شهری پایدار مساعدت‎، همکاری و همیاری با مردم است، اظهار داشت: باید استان تهران به عنوان پیش‌ران و پیش قراول حوزه بازآفرینی فعال‌تر شود و کارها سرعت بیشتری بگیرد.

معاون وزیر راه و شهرسازی به لزوم تشکیل مستمر جلسات ستادهای بازآفرینی شهری پایدار استان تهران، اشاره کرد و افزود: بیش از ۲۷ دستگاه عضو ستاد بازآفرینی شهری پایدار فرا قوه‌ای هستند، از این رو تشکیل مستمر جلسات زمینه بهبود اقدامات را فراهم خواهد کرد، در همین زمینه ستادهای بازآفرینی شهرستان‌ها نیز باید فعال شوند.

معاون وزیر راه و شهرسازی عنوان‌کرد: از ستادهای بازآفرینی شهری پایدار انتظار می‌رود تا با تشکیل جلسات و پیگیری اقدامات مؤثر در حوزه مسکن، سطح پایداری، نوسازی و مقاوم سازی ارتقا یابد.

آئینی گفت: با توجه به وضعیت بافت‌های فرسوده در استان تهران باید کمک کنیم تا نوسازی بناهای ناپایدار شتاب بگیرد.

دبیر ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار با بیان اینکه ستادها بازآفرینی شهری پایدار با تلاش و تشریک مساعی باید خدمات روبنایی و زیربنایی ارائه شده در این بافت‌ها را به میزان متوسط محلات توسعه یافته همان شهر ارتقاء یابد، اظهارکرد: با توجه به حضور اقشار کم درآمد در این بافت‌ها در حوزه معیشت، اشتغال و بهداشت با مشکل مواجه هستند که ستادهای بازآفرینی شهری پایدار از طریق نهادهای حمایتی باید در این محلات ورود پیدا کنند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه شرکت بازآفرینی شهری ایران درسطح محلات هدف بازآفرینی شهری در کل کشور بیش از ۱۵۰۰ پروژه بازآفرینی شهری تعریف کرده است، گفت: تاکنون بیش ۱۲۰۰ پروژه بازآفرینی شهری به اتمام رسیده است و ۳۱۵ پروژه در حال اجرا ست.

وی با اشاره به اینکه محدوده بافت‌های فرسوده از ظرفیت بالایی در خصوص تامین مسکن برخوردارند، گفت: ۷۵۰ هزار نفر در بناهای ناپایدار در محلات هدف بازآفرینی شهری در استان تهران زندگی می‌کنند.

معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح‌کرد: براساس گزارشات بدست آمده با تخریب هر پلاک فرسوده در بافت‌های فرسوده ۵ واحد مسکن جدید در شهر تهران تولید می‌شود.

آئینی با اشاره به اینکه محلات ‌فرسوده شهری دارای هویت و فرهنگ هستند، اظهارکرد: مردم ساکن در محلات هدف بازآفرینی شهری به تنهایی توانایی فنی‌، اجرایی و مالی برای نوسازی واحدهای فرسوده خود را ندارند، ضروریست تا سازندگان و توسعه گران به این محلات ورود پیدا کنند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه سازندگان و توسعه‌گران انگیزه لازم برای نوسازی بناهای فرسوده را ندارند، اظهارکرد: ‌سازندگان، انبوه‌سازان و توسعه‌گران نیازمند بسته‌های تشویقی موثری هستند که خوشبختانه در قوانین موجود حوزه بازآفرینی شهری به این موضوع توجه شده است.

آئینی توضیح داد: ارائه بسته‌های تشویقی، تسریع در ارائه انشعابات، تشویق سرمایه‌گذاران به حضور در بافت‌های فرسوده و مشارکت مردم در این حوزه ضروری است و نیاز به پیگیری اقدامات اثربخش در این زمینه داریم.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه هم اکنون شهرداری‌ها برای صدور پروانه ساختمانی مکلف هستند تا ۵۰ درصد تخفیف بدهند که می‌توانند ۱۰۰ درصد را هم تخفیف دهند گفت: قانون‌گذار این حق را برای سازندگان و مالکان در محلات فرسوده قائل شده که از حداقل ۵۰ درصد در عوارض پروانه و تراکم ساخت بهره ببرند.

دبیر ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار با اشاره به اینکه زمان صدور پروانه ساختمانی به طور متوسط بیش از ۶ ماه در شهرستان‌ها و در شهر تهران بیش از ۸ ماه طول می کشد، گفت: شهرداری‌ها طبق قانون، باید ظرف دو هفته برای متقاضیان در محدوده بافت‌های ناکارآمد شهری پروانه ساخت صادر کنند. و این امر نیازمند اراده قوی و تلاش مضاعف در قرارگاه جهادی در شهرداری‌هاست.

آئینی با اشاره به اینکه شرکت‌های توزیع برق‌، آب و فاضلاب شهری، گاز و مخابرات موظف هستند انشعابات قبلی را بدون گرفتن هزینه‌ای به عنوان نگهداری تا پایان پروژه بازآفرینی شهری حفظ کنند. اظهارکرد: شرکت‌های مذکور موظف هستند در تسریع در روند نصب انشعابات و خارج از نوبت اهتمام داشته باشد که متاسفانه شاهد معطلی بیش از حد در این حوزه هستیم.

آئینی با انتقاد از اجرا نشدن بسته تشویقی شهرسازانه‌ مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی ایران توسط شهرداری‌ها در استان تهران خواستار پیگری‌های لازم دراین رابطه شد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با ‌اشاره‌ به اینکه شهرداران می‌توانند علاوه بر این مصوبه، بسته تشویقی شهرسازانه‌ متناسب با ‌شرایط شهر خود نیز ‌با توجه‌ به قوانین بالادستی در کمیسیون ماده ۵ مصوب کنند، گفت: اعضای شورای شهر شهرستان‌های استان به عنوان سفیران بازآفرینی‌ بسته‌های تشویقی که حقوق مردم به شمار می‌آید را ترویج و اطلاع‌رسانی‌کنند.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000