۶.۵ میلیارد دلار ارز ۲۸۵۰۰ تومانی عرضه شد

دسته بندی : اقتصاد کلان
۱۴۰۱/۱۱/۲۴
رئیس کل بانک مرکزی از عرضه ۶.۵ میلیارد دلار ارز ۲۸۵۰۰ تومانی در سامانه نیما خبر داد.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن - هیبنا به نقل از ایبِنا، محمدرضا فرزین رئیس کل بانک مرکزی در شبکه یک سیما گفت: ما در تلاش هستیم تا نیاز‌های مردم را در بازار آزاد تامین کنیم به همین جهت ۶۰۰ صرافی و ۱۵۰ شعبه بانک‌های سپه، صادرات، ملی، ملت و تجارت در حال عرضه ارز هستند و مردم می‌توانند با مراجعه به آن‌ها ارز خود را دریافت کنند. همچنین مردم می‌توانند با مراجعه به سایت ice.ir سامانه بر خط ارز قیمت‌های ارز را مشاهده کنند.

نرخ ارز با اقدامات بانک مرکزی رو به کاهش است

وی ادامه داد: با اقدامات ما در بانک مرکزی نرخ ارز رو به کاهش است، اما متاسفانه جریان‌های قیمت ساز تلاش می‌کنند که قیمت‌ها را بالا ببرند و ما خواهشمند هستیم که مردم به این جریان‌ها توجه نکند. ۱۵۰ شعبه بانکی و صرافی‌ها در هفت روز هفته از ساعت ۹ تا ۷ بعد از ظهر کار می‌کند، پس نگرانی برای مردم وجود ندارد. امروز بازار دبی تعطیل بود، اما با جریان‌سازی‌ها قیمت درهم را افزایش کاذب داده بودند.

فرزین در پاسخ به این پرسش که چه زمانی مرکز مبادله ارز و طلا شروع به فعالیت می‌کند؟ گفت: مرکز مبادله ارز و طلا در آخرین جلسه شورای پول و اعتبار تصویب شد که موضوع این مرکز ساماندهی و توسعه بازار ارز و طلا است قرار بود در نیمه اول بهمن ماه این مرکز افتتاح شود که به علت مشکلات زیرساختی افتتاح آن عقب افتاد، اما تا هفته آینده این مرکز افتتاح خواهد شد. در گام اول افتتاح این مرکز، تمامی نیاز‌های ارزی مانند ارز مسافرتی، دانشجویی پاسخ داده می‌شود، البته با راه اندازی مرکز ربع سکه را نیز عرضه می‌کنیم. همانطور که میدانید ربع سکه را در بورس کالا نیز عرضه کردیم و تلاش ما بر این است که تمامی نیاز‌های ارزی را در این مرکز پاسخ بدهیم در گام‌های بعدی ابزار مشتقه ارزی و سواپ ارزی را نیز راه‌اندازی می‌کنیم.

رئیس کل بانک مرکزی در رابطه با آخرین وضعیت سامانه نیما بیان کرد: ۴۰ روز گذشته که بنده رئیس بانک مرکزی شدم طبق وعده ۶.۵ میلیارد دلار ارز ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومانی عرضه کردیم و همان طور که میدانید امروز در سامانه نیما ۱۸۷ میلیون دلار معامله شد و ۳۰۰ میلیون درهم نیز در نیما عرضه کردیم. فردا هم در عراق و ترکیه ارز‌های جدیدتری عرضه خواهیم کرد.

وی در پایان با اشاره به این امر که گزارشاتی مبنی بر تخلف افراد به دست ما رسیده است، گفت: برخی از افراد از بازار آزاد ارز تامین می‌کنند و کالا را خریداری می‌کنند، اما بعدا در سامانه نیما درخواست ارز می‌کنند که این کار امر پولشویی است که ما با آن برخورد می‌کنیم و کالای خریداری شده را قاچاق محسوب می‌کنیم.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000