ساخت شهرهای جدید در هرمزگان با نگاه توسعه اقتصادی سواحل جنوبی

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۴۰۲/۰۲/۱۰
کارگروه تخصصی تلفیق و برنامه ریزی ستاد شهرک سازی کشور با حضور مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید و مدیران استانی هرمزگان برگزار شد.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا به نقل از وزارت راه و شهرسازی، کارگروه تخصصی تلفیق و برنامه ریزی ستاد شهرک سازی کشور با حضور مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید و مدیران استانی هرمزگان برگزار شد.

علیرضا جعفری معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید در حاشیه برگزاری کارگروه تخصصی تلفیق و برنامه ریزی ستاد شهرک سازی کشور با حضور مدیران استانی هرمزگان از معرفی ۶ نقطه در ساخت شهر و شهرک جدید در راستای توسعه اقتصادی سواحل جنوبی کشور با نگاه جذب جمعیت در این استان خبر داد و گفت: این ۶ نقطه شامل شهر جدید خلیج‌فارس، شهر جدید مکران، شهر جدید کوشک، شهرک مولد کشاورزی و شهرهای جدید در دو منطقه طولا و شیب دراز منطقه آزاد قشم نخستین گام جدی و عملیاتی شرکت عمران شهرهای جدید در رونق خط ساحلی جنوب کشور به شمار می رود که طبق استراتژی دولت سیزدهم در دستور کار خود قرار داده است.

به گفته جعفری، شرکت عمران شهرهای جدید با توجه به تکالیف و مأموریت‌هایی که در نظام توسعه سکونتگاهی سواحل جنوبی کشور دارد ضمن تهیه برنامه جامع مطالعات آمایشی سراسر پهنه ساحلی جنوب کشور، در حال حاضر سیاست‌ها و پهنه‌بندی کلان این منطقه را تدوین و به عنوان نخستین خروجی مورد نظر از برنامه مذکور رونمایی کرده است.

براین اساس استان هرمزگان که که بیشترین بهره مندی از نوار ساحلی جنوبی کشور را داشته و از جایگاه ویژه ای برخوردار است در جلسه فوق مورد بررسی قرار گرفته و ۶ نقطه از آن که مدتی است برای ساخت شهرهای جدید و شهرک ها به عنوان سکونتگاه های پایدار و منسجم انتخاب شده است مورد گفتگو قرار گرفت.

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: در حال حاضر شهر جدید خلیج فارس در مرحله تصویب استانی، شهر جدید مکران در مرحله بررسی و تصویب نهایی طرح جامع در استان، شهر جدید کوشک در مرحله تصویب نهایی طرح جامع و تطبیق مکانی با استان قرار داشته و مناطق طولا و شیب دراز قشم نیز در مراحل برنامه ریزی و بازنگری شرایط متقاضیان و تمهید اقدامات اجرایی قرار دارند.

جعفری در این خصوص با تأکید بر اهمیت استراتژی فعلی دولت در گسترش اقتصاد دریا محور و سواحل جنوبی گفت: با توجه به تاکیداتی که در حوزه اقتصاد دریامحور وجود دارد و با هدف بالفعل کردن فرصت های بالقوه کشور در نوار ساحلی، وزیر راه و شهرسازی دستور مطالعه و امکان سنجی را صادر کرده اند که با انجام آن، موقعیت های مناسب در نوار ساحلی جنوب برای تعریف شهرهای سکونتگاهی یا شهرک های تخصصی تعیین و روند صدور مجوزهای استانی نیز تسریع می شود.

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید در پایان با اشاره به اینکه توسعه مناطق جنوبی کشور علاوه بر ارتقای توان اقتصادی مردم این نواحی می تواند آن را به جذاب ترین حوزه خاورمیانه در تولید ثروت تبدیل کند؛ خاطرنشان کرد: نگاه ما این است که بتوانیم هم از نظر کمی و هم از نظر کیفی، عملکرد متفاوتی در حوزه بهره‎وری نوار ساحلی داشته باشیم و با آغاز ساخت این شهرها و شهرک ها، در تولید مسکن و سایر حوزه‌های مورد نیاز شهری نیز رونق ایجاد کنیم.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000