افزایش اعتبارات نوسازی در بافت‌‎های فرسوده سبب‌ساز رشد تولید می‌شود

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۴۰۲/۰۲/۲۵
مدیر کل برنامه و بودجه شرکت بازآفرینی شهری ایران اعلام کرد: سال گذشته با افزایش اعتبارات از سوی سازمان برنامه و بودجه، نگاه جدیدی در این سازمان برای مبحث پر اهمیت بازآفرینی شهری در قالب بهسازی و نوسازی بافت فرسوده و ساماندهی سکونتگاه های غیر رسمی ایجاد شد.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا به نقل از وزارت راه و شهرسازی، یوسف غفوری مدیر کل برنامه و بودجه شرکت بازآفرینی شهری ایران اعلام کرد: سال گذشته با افزایش اعتبارات از سوی سازمان برنامه و بودجه، نگاه جدیدی در این سازمان برای مبحث پر اهمیت بازآفرینی شهری در قالب بهسازی و نوسازی بافت فرسوده و ساماندهی سکونتگاه های غیر رسمی داشته ایم که جای تقدیر و تشکر از همکاران این سازمان دارد.

یوسف غفوری، مدیر کل برنامه و بودجه شرکت بازآفرینی شهری ایران در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی اظهار کرد: در حال حاضر ۱۴۷ هزار هکتار بافت فرسوده و سکونتگاه غیر رسمی در کشور شناسایی شده که برای هر هکتار مبلغی حدود ۱۰۰۰ میلیارد ریال برآورد هزینه سال ۱۴۰۰ جهت بازآفرینی نیازمند است.

او با بیان این که بازآفرینی در بافت فرسوده و سکونتگاه های غیر رسمی در سه ضلع بررسی می شود که راس هرم آن مردم عزیز ایران بوده که بخش پر رنگ و گرداننده اصلی پویش و نهضت نوسازی مردمی را به عهده دارند، افزود: بانک ها ضلع دیگری هستند که متناسب با تورم با ارائه تسهیلات به موقع و سرعت بخشی در روند پرداخت ها می توانند بخش مالی این موضوع را مدیریت کرده و نیز شهرداری ها ضلع دیگری هستند که با توجه به دستورالعمل های قانونی آیین‌نامه‌های اجرایی می‌توانند با تخفیفات و تسهیل در اخذ مجوزهای مربوطه حمایت و سرعت بیشتری به این جهاد ملی داشته باشند.

غفوری با اشاره به این که در سال ۱۴۰۱ برای بهسازی و نوسازی بافت فرسوده مبلغ ۱۰۰۰ میلیارد ریال بودجه از سوی سازمان برنامه و بودجه کشور اختصاص یافت، گفت: این مبلغ در سال ۱۴۰۲ به ۲۸۲۰ میلیارد ریال رسید و حدود ۲.۸ درصد افزایش یافت و نیز در سال ۱۴۰۱ برای سکونت گاه های غیر رسمی مبلغ ۱۴۱۰ میلیارد ریال تخصیص اعتبار مصوب داشتیم که در سال ۱۴۰۲ این مبلغ با رشد ۲.۴ به ۳۵۰۰ میلیارد ریال افزایش یافت.

مدیر کل برنامه و بودجه شرکت بازآفرینی شهری اظهار کرد: در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر بهسازی و نوسازی بافت فرسوده کشور و نیز متناسب با شعار سال ۱۴۰۲ در بخش رشد تولید می توان با تولید مسکن در بافت فرسوده با مدیریت درست به کاهش هزینه ها و رشد تولید و کاهش تورم ویژه تر پرداخت. حال آنکه با توجه به دستورات و تاکیدات رییس جمهور دولت مردمی سیزدهم و ماموریت شرکت بازآفرینی شهری ایران مبنی بر ساخت ۲۰۰ هزار واحد مسکونی در قالب پویش و نهضت نوسازی مردمی می توان با نگاهی هوشمندانه به تبصره ۱۸ قانون با به حرکت در آوردن موتور اقتصاد یعنی مسکن بحث اشتغال زایی و کسب و کار را نیز رونق بخشید که این اشتغال در تولید ملی و پویایی کامل اقتصاد کمک خواهد کرد.

او در ادامه ابراز کرد: برای تحقق بخشیدن به نوسازی و بهشازی ۲۰۰ هزار واحد مسکونی در بافت فرسوده کشور که از تکالیف شرکت بازآفرینی شهری ایران است با پیش بینی ۱۵۰ هزار واحد متقاضی تسهیلات نیازمند اعتباری معادل ۲۲.۵ همت از سوی سازمان برنامه و بودجه کشور و تسهیلات ۲۲.۵ همت از سوی بانک ها هستیم؛ حال آنکه در کنار این بودجه و تسهیلات نیز می توان با در نظر گرفتن یارانه هایی از قبیل یارانه مصالح و ... اثربخشی بیشتری در این موضوع شاهد باشیم.

غفوری افزود: با توجه به ظرفیت بالای بند پ تبصره ۱۱ قانون برنامه و بودجه در مبحث مالیات بر ارزش افزوده با توجه به سهم ساکنین در محلاتی که بیشتر در سکونت‌گاه‌های غیر رسمی و یا بافت فرسوده قرار دارند با هدایت و راهبری سازمان برنامه و بودجه و ابلاغ به شورای برنامه ریزی اسکان جهت تکمیل اقدام و تامین منابع مالی پروژه های زیربنایی و روبنایی را با توجه به نگاه اثربخشی همکاران در سازمان برنامه و بودجه برای این مهم محقق گردانید.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000