کمیته تخلفات ارزی تشکیل شد/ با شرکت‌های متخلف برخورد می‌شود

دسته بندی : اقتصاد کلان
۱۴۰۲/۰۲/۲۸
محمدرضا فرزین گفت: در کمیته ای تخلفات ارزی شرکت ها در خصوص رفع تعهد ارزی را بررسی می کنیم.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا به نقل از ایبنا، محمدرضا فرزین رئیس کل بانک مرکزی در حاشیه جلسه چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران درباره ضرورت رفع تعهد ارزی شرکت‌ها و بازگشت ارز حاصل از صادرات به کشور اظهار کرد: کمیته‌ای تحت عنوان کمیته بررسی تخلفات ارزی در بانک مرکزی تشکیل دادیم. در این کمیته تمام شرکت‌هایی که سه تخلف دارند، مورد بررسی قرار می‌گیرند.
وی گفت: تخلف اول این است که تعهد ارزی خود را ایفا نکرده باشند؛ یعنی ارز حاصل از صادرات خود را در موعد قانونی برگشت نداده باشند. تخلف دوم این است که در سامانه نیما تخلفاتی صورت بگیرد و معامله خارج از نرخی که بانک مرکزی تعیین کرده، صورت بگیرد. تخلف سوم هم این است که خارج از مقررات بانک مرکزی و قانونی در بازار رسمی، معاملاتی صورت بگیرد. این تخلفات سه‌گانه در این کمیته بررسی شده و با آن‌ها برخورد قانونی می‌شود.

برخورد با شرکت‌های متخلف
فرزین درباره میزان این بدهی‌ها و برخورد با متخلفان هم توضیح داد: اسامی شرکت‌های هنوز در حال بررسی است و اگر تخلفات محرز شد، اعلام می‌کنیم. قانون به بانک مرکزی اختیار داده است و مطابق آن از شرکت‌ها توضیح می‌خواهیم و باید ارز خود را در مهلت قانونی بازگردانند. اگر شرکتی خارج از مقررات قانونی در بازار غیررسمی حضور پیدا کند، با آن برخورد می‌شود.


همه تعهدات قانونی وام ازدواج انجام می‌شود

رئیس کل بانک مرکزی همچنین در پاسخ به پرسش دیگری درباره طولانی شدن فرآیند پرداخت وام ازدواج و فرزندآوری اظهار داشت: سامانه‌ای در این زمینه طراحی شده، اما متقاضی این وام‌ها بیشتر از عددی است که تعیین شده و باید این میزان تا پایان سال پرداخت شود. سال گذشته هم تلاش شد تا تمام آن چیزی را که قانون تعیین کرده بود، در حوزه وام ازدواج پرداخت شود؛ اطمینان داشته باشید به اندازه‌ای که قانون تعیین کرده امسال هم تا پایان سال تسهیلات را خواهیم پرداخت و بر آن نظارت خواهیم داشت که کمتر از آنچه که قانون تعیین کرده، پرداخت نشود.

خبر‌های خوب در راه است

فرزین در پاسخ به سوالی درباره برخی نوسانات جزئی در بازار ارز و سکه و اینکه آیا تحت کنترل است، گفت: بله همه چیز تحت کنترل است؛ درباره نوسانات نرخ ارز می‌دانید که ماه‌هاست که بازار آرام شده است. در گذشته نوساناتی رخ داد که بانک مرکزی ورود کرد و اکنون بازار آرام است.
وی تاکید کرد: درباره آزادسازی منابع ارزی خبر‌های خوبی هم در آینده در راه است که هر گاه محقق شد، اطلاع‌رسانی می‌شود.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000