افتتاح و بهره‌برداری از ۵ هزار واحد مسکونی در بافت‌های‌فرسوده به مناسبت سالروز آزادی خرمشهر

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۴۰۲/۰۳/۰۱
مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران گفت: به مناسبت سوم خرداد ۵ هزار واحد مسکونی در بافت‌های فرسوده افتتاح خواهد شد که دو هزار واحد متعلق به تهران است.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا به نقل از وزارت راه و شهرسازی، جلسه کمیسیون ماده پنج با حضور شهرداران و مدیران کل راه و شهرسازی استان‌ها جهت تبیین مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری پیرامون «سیاست‌ها و ضوابط تشویقی کالبدی متضمن نوسازی محله‌ای در بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری » به شکل وبینار برگزار شد.

محمد آئینی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران در این جلسه با اشاره به این که یکی از بندهای مصوبه تشویقی این است که گزارش‌های دوره‌ای در خصوص نحوه اجرای این مصوبه به شورای عالی شهرسازی و معماری ارایه شود، عنوان کرد: با گذشت بیش از ۶ ماه از ابلاغ این مصوبه گزارش عملکردها با تاخیر همراه شده و انتظار بر این است شهرداری‌ها هر چه سریع‌تر و تا پایان همین ماه نسبت به ارایه گزارش عملکرد اقدام کنند.

وی با یادآوری این که مصوبه شورای‌عالی معماری وشهرسازی لازم الاجراست، تصریح کرد: این مصوبه با جان انسان‌ها سر و کار دارد و هدف آن شتاب بخشی به نوسازی بافت‌های فرسوده است، بنابراین قانونا و شرعا وظیفه داریم هر چه سریع‌تر نسبت به اجرای این مصوبه و تسریع در نوسازی بافت‌های فرسوده اقدام کنیم.

آیینی با اشاره به این که تاکنون باید محلات هدف مشمول این مصوبه مشخص شده باشد، اظهار کرد: بر اساس این مصوبه تراکم‌های تشویقی صرفا به محلات یا نواحی که سرانه تامین خدمات عمومی آنها حداقل به میزان یک سوم سرانه مصوب خدمات و فضای سبز مقیاس محله یا ناحیه باشد تعلق می‌گیرد.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران ادامه داد: بر این اساس بلوک‌های شهری که سرانه خدمات عمومی مورد نیازشان را در درون بلوک تامین می‌کنند از شمول این بند مستثنا هستند، بنابراین شهرداری‌ها بر اساس مفاد این بند باید هر چه زودتر و حداکثر تا پایان خردادماه اقدام به شناسایی محلات مشمول مصوبه کنند. شهرداری کرج یکی از شهرداری‌هایی است که این کار را انجام داده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به این که طبق قانون شهرداری‌ها مکلف‌اند به متقاضیان ساخت و ساز در بافت‌های فرسوده تا ۵۰ درصد تخفیف ارایه کنند، عنوان کرد: این موضوع برای شهرداری‌ها سرمایه‌گذاری بلندمدت محسوب می‌شود، زیرا با نوسازی بافت‌های فرسوده و افزایش ساخت وساز درآمد شهرداری‌ها نیز افزایش می‌یابد از سوی دیگر شهرداری‌ها می‌توانند ما به ازای تخفیف خود را از دولت مطالبه کنند.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000