فرزین: قاعده پرداخت وام خرد یک ضامن است

دسته بندی : اقتصاد کلان
۱۴۰۲/۰۳/۰۲
رییس کل بانک مرکزی گفت: وقتی مردم برای تسهیلات خرد به بانک‌ها مراجعه می‌کنند، نباید با سختی مواجه شوند.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا به نقل از ایبنا، دکتر محمدرضا فرزین در نشست ماهانه با مدیران عامل شبکه بانکی با بیان اینکه تسهیلات خرد نقش مهمی در رفع مشکلات مردم دارد و بانک‌ها نباید مردم را در این مسیر دچار مشکل کنند، گفت: بانک‌ها بایستی نسبت به پرداخت سهمیه‌های ابلاغی در خصوص تسهیلات تکلیفی و همچنین تسهیلات خرد طبق قانون متعهد باشند.

فرزین با اشاره به سخت‌گیری برخی شعب بانک‌ها در اخذ ضامن بیش از حد برای پرداخت تسهیلات تکلیفی و خرد گفت: طبق قانون پرداخت تسهیلات تکلیفی با یک ضامن باید انجام شود، لذا اگر بانکی منابع برای پرداخت تسهیلات ندارد آن را اعلام کند منتها معطل کردن مردم در بانک‌ها به بهانه ضامن صحیح نیست.

رئیس‌کل بانک مرکزی با اشاره به التهاب و اضطراب در بازار‌های پولی و مالی کشور در ماه‌های پایانی سال گذشته گفت: انتظارات منفی نقش مهمی در ایجاد این التهابات داشتند که باعث ایجاد حباب در بازار‌ها شد، اما خوشبختانه پس از گذشت ۲ ماه از سال جاری وضعیت بهتر شده و بازار‌ها اعم از ارز، بورس، طلا و ... به سمت آرامش و ثبات حرکت کرده‌اند.

فرزین افزود: با مجموعه تدابیر اتخاذ شده شاهد ثبات در بازار ارز هستیم و حباب ارز در حال کاهش است و با تداوم این روند حباب سایر بازار‌ها نیز کاهش پیدا خواهد کرد، انتظارات تعدیل شده و در آینده وضعیت مناسب‌تری خواهیم داشت.

رئیس‌کل بانک مرکزی با اشاره به هدف گذاری رشد ۲۵ درصدی نقدینگی در سال جاری گفت: تشدید انضباط پولی یکی از اولویت‌های اصلی بانک مرکزی در طول سال خواهد بود.

فرزین با تاکید بر اینکه برنامه اصلاحی برای رفع ناترازی هر بانک توسط بانک مرکزی تهیه شده است، گفت: بانک‌ها در کنترل تورم و رشد تولید نقش مهمی دارند بر این اساس بانک مرکزی اجرای برنامه‌های اصلاحی برای رفع ناترازی بانک‌ها را دنبال می‌کند و تعیین تکلیف بانک‌های ناتراز تا شهریور ماه سال جاری انجام خواهد شد.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: کنترل اضافه برداشت بانک‌ها از برنامه‌های جدی بانک مرکزی در سال جاری است و بانک‌ها بایستی از طریق افزایش سرمایه، فروش دارایی‌ها و ایجاد تنوع در روش‌های تامین منابع در راستای انضباط پولی و کاهش ناترازی اقدام کنند.

فرزین همچنین نظارت بر شعب خارج از کشور بانک‌ها و تدوین استراتژی‌های جدید برای افزایش کارایی آن‌ها را مهم دانست و تاکید کرد این شعب می‌توانند به نهاد‌هایی برای جذب سرمایه خارجی تبدیل شوند و لازم است نظارت دقیق‌تر و جدی‌تری در قبال ماموریت‌ها و شرح وظایف و نیروی انسانی آن‌ها انجام گیرد.

وی همچنین بر ضرورت نظارت بانک مرکزی بر شرکت‌های وابسته به بانک‌ها تاکید کرد و گفت: هر کجا پول سپرده گذاران مورد استفاده قرار می‌گیرد بانک مرکزی هم باید ورود و نظارت کند؛ لذا بر این اساس ضوابط مشخصی برای نظارت بانک مرکزی بر شرکت‌های زیرمجموعه بانک‌ها تدوین خواهد شد.

بر اساس این گزارش در این نشست برخی از مدیران عامل بانک‌ها نیز دیدگاه‌های خود را درباره اصلاح نظام بانکی بیان کردند.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000