بانک معین پرداخت تسهیلات بافت فرسوده معرفی می‌شود

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۴۰۲/۰۳/۱۳
وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه یکی از عوامل رونق تولید مسکن تسهیلات بانکی است، گفت: دولت سیزدهم بر ارائه تسهیلات بانکی تأکید دارد و در جلسه بعدی شورای پول و اعتبار به جمع‌بندی خواهیم رسید تا یکی از بانک‌های کشور را به‌عنوان بانک معین تسهیلات بافت فرسوده معرفی کنیم.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا به نقل از وزارت راه و شهرسازی، مهرداد بذرپاش وزیر راه وشهرسازی با بیان اینکه سیاست تولید مسکن در بافت‌های فرسوده از سیاست‌های قطعی دولت است و رهبرمعظم انقلاب نیز بر آن تأکید دارد، گفت: یکی از اهداف مهمی که ما نیز در وزارت راه و شهرسازی دنبال می‌کنیم سیاست تولید مسکن در بافت فرسوده است. با این کار در کنار تولید مسکن برای مردم، امنیت افرادی که در بافت‌های فرسوده و سازه‌های نامناسب ساکن هستند تامین خواهد شد.

وزیر راه وشهرسازی با اشاره به اینکه در شهرهای سراسر کشور حدود ۹ درصد بافت‌های ناکارآمد وجود دارد که حدود ۳۰ درصد جمعیت در آن‌ها ساکن هستند، افزود: با تمام کارهای خوبی که در گذشته صورت‌ گرفته هنوز باید اقدامات مهمی انجام شود و سرعت و حجم کارها افزایش یابد.

بذرپاش افزود: در پایان سال گذشته یک بسته ۱۹ بندی به سراسر کشور ابلاغ شد که رشد و شکوفایی برای صدور پروانه در بافت فرسوده را به همراه داشت و همین امر باعث شد که در فروردین - اردیبهشت رشد ۳۰۰ درصدی صدور پروانه را نسبت به زمان مشابه در سال گذشته در بافت فرسوده شهر تهران داشتیم و در برخی دیگر شهرها رشد ۱۰۰ تا ۱۵۰ درصدی را نیز شاهد بودیم.

وی تصریح کرد: در حال حاضر فصل کار است و از تمام شهرداری‌های سراسر کشور می‌خواهم تا صدور پروانه و اجرای مشوق‌های شهرداری را تسریع کنند.

وزیر راه وشهرسازی با بیان اینکه یکی از عوامل رونق تولید مسکن تسهیلات بانکی است گفت: دولت سیزدهم بر ارائه تسهیلات بانکی تأکید دارد و در جلسه بعدی شورای پول و اعتبار به جمع‌بندی خواهیم رسید تا یکی از بانک‌های کشور را به‌عنوان بانک معین شعب بافت فرسوده معرفی کنیم.

وی گفت: یکی از مشکلات دیگر این است که ساکنان خانه‌های فرسوده در مدت‌زمان یک تا ۲ سال که واحدهای آنها ساخته می‌ شود باید در جایی ساکن شوند که همین مسئله نیاز به حمایت دولت دارد. که در این باره با همکاری صندوق کار آفرینی امید ودیعه اسکان موقت در تهران و کلان‌شهرها حدود ۱۰۰ درصد افزایش پیدا کرد به که زودی ابلاغ می‌شود.

به گفته او، در برنامه هفتم طرح کلید به کلید برنامه‌ریزی شده که به‌واسطه آن وزارت راه و شهرسازی و شهرداری‌ها این اجازه را خواهند یافت تا خانه‌هایی که خود می‌سازند را جهت اسکان موقت به این افراد دهند.

بذرپاش با بیان مقابله با احتکار زمین در محدوده شهری است، افزود: فرصت ۶ماهه مشخص شده تا پروانه مربوط به ساخت در پهنه‌های مسکونی که شورای‌عالی معماری و شهرسازی در گذشته تصویب کرده؛ اما برای ساخت آن پروانه‌ای صادر نشده، به‌سرعت صادر شود تا زمین از یک کالای احتکار شده خارج شود.

بذرپاش با بیان اینکه هدف‌گذاری سال ۱۴۰۲ تولید ۲۰۰ هزار واحد در حوزه بافت فرسوده در سراسر کشور است، درباره افزایش وام نوسازی گفت: در نهضت ملی وام ۵۵۰ میلیون تومان تصویب و ابلاغ شد. هدف‌گذاری بعدی ما کاهش نرخ سود و پلکانی کردن آن است که اکنون از سوی بانک مرکزی پذیرفته شده؛ اما هنوز ناکافی است و باید نرخ را کم کنیم. در حوزه بافت فرسوده همین مبلغ در نظر گرفته شده اما سعی داریم از منابع موجود، سرمایه صندوق ملی مسکن را افزایش دهیم تا آن پشتوانه‌ای شود که بتوانیم یارانه سود بافت‌های فرسوده را تأمین کنیم. این کاری است که در حوزه روستایی نیز انجام داده‌ایم.

وی درباره استقبال ساکنین بافت‌های فرسوده هم گفت: استقبال بسیار خوب بوده است همه علاقه‌مند هستند که خانه آنها در یک مکان امن با بافت جدید ساخته شود. اما گاهی شرایط برای این کار فراهم نبوده است که سعی داریم تمام موانع را رفع کنیم که این مشکل رفع شود.

بذرپاش در خصوص ساماندهی بازار اجاره و تمهیدات دولت برای مستاجران گفت: گشت های تعزیراتی در حوزه مسکن به ویژه برای رسیدگی به تخلفات بنگاه های مشاوران املاک فعال شده و بنگاه های معاملات ملکی که اقدام به ثبت کد رهگیری نکنند و یا فاقد کد رهگیری باشند جریمه می شوند.

وی گفت: تعدادی از بنگاه های مشاور املاک به دلیل رعایت نکردن سقف اجاره ها و یا ثبت نکردن کد رهگیری مشمول جریمه های تعزیراتی شدند. هیچ معاملات مسکنی نباید مصون از گرفتن کد رهگیری باشد.

وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: عدم گرفتن کد رهگیری تخلف بزرگی محسوب می شود و اثرات عدم رعایت مقررات از جمله کد رهگیری به مردم باز می گردد. بنابراین ما به عنوان دولت وظیفه داریم ان را رصد و با تخلف آن برخورد کنیم.

وی گفت: اقدامات و همکاری زیادی با دستگاه های مختلف در این بخش از جمله تعزیرات ،سازمان امور مالیاتی و بخش های مختلف انجام داده ایم.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000