معرفی ۳۷ هزار و ۷۳۶ واحد مسکونی به بانک مسکن جهت اخذ تسهیلات کم‌بهره

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۴۰۲/۰۴/۰۵
تدوین محتوا و فرآیند طرح‌های حفاظت و احیاء و پروژه‌های طراحی فضای شهری، تصویب ۳ طرح ویژه حفاظت و احیای بافت‌ها و شهرهای تاریخی، تصویب طرح ویژه تفصیلی بافت تاریخی لار، تعیین تکلیف اقدامات اجرایی در بافت تاریخی شهر خمینی شهر، تعیین تکلیف مغایرت اساسی اجرای ادامه خیابان سرداران با طرح جامع شهر ارومیه بخشی از مهمترین اقدامات در بخش بازآفرینی شهری است.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا به نقل از وزارت راه و شهرسازی، بخشی از مهمترین اقدامات حوزه بازآفرینی شهری ایران و نوسازی بافت فرسوده در دولت سیزدهم تا پایان اردیبهشت ۱۴۰۲ تشریح شد.

مهمترین برنامه وزارت راه و شهرسازی در این بخش نوسازی مسکن در بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری که مهمترین اقدامات انجام شده در این بخش شامل پرداخت تسهیلات به منظور حمایت برای ساخت سالانه ۱۵۰ هزار واحد مسکونی، معرفی واحدهای مسکونی به بانک مسکن جهت اخذ تسهیلات کم بهره در حوزه بازآفرینی شهری، و عقد قرارداد برای دریافت تسهیلات کم‌بهره است.

بر اساس این گزارش مهمترین دستاوردها شامل عقد قرارداد با بانک به تعداد ۱۹ هزار و ۸۴۲ واحد مسکونی از ابتدای دولت سیزدهم به تعداد ۱۵ هزار و ۶۱۰ مورد در سال ۱۴۰۱ است. با توجه به اینکه سامانه بانک مسکن تا ابتدای خرداد ماه بسته بوده است صرفا ۹۳۲ واحد معرفی به بانک از ابتدای خرداد تا کنون انجام شده است.

همچنین، ۳۷ هزار و ۷۳۶ واحد مسکونی به بانک مسکن جهت اخذ تسهیلات کم‌بهره در حوزه بازآفرینی شهری (نوسازی مسکن) از ابتدای دولت سیزدهم معرفی شد که ۳۰ هزار و ۶۶۴ مورد در سال ۱۴۰۱ بوده است.

وزارت راه و شهرسازی در بخش ارتقای کیفیت معماری بناها و فضاهای شهری در محدوده‌های تاریخی و توسعه شهری نیز برنامه‌هایی در دستور کار قرار داد. از جمله برنامه‌های این بخش می‌توان به تهیه طرح‌های ویژه حفاظت و احیاء بافت‌های تاریخی، نظام‌مند نمودن تدوین محتوا و فرایندهای طرح‌های حفاظت، احیاء و پروژه‌های طراحی فضای شهری، تصویب طرح‌های ویژه احیاء بافت‌های تاریخی و سیاستگذاری در مورد ارتقاء کیفیت معماری بناها و فضاهای شهری اشاره کرد.

تصویب ۳ طرح ویژه حفاظت و احیای بافت‌ها و شهرهای تاریخی

اقدامات انجام شده در این بخش نیز شامل اقدام برای تهیه طرح‌های ویژه حفاظت و احیا بافت‌ها و شهرهای تاریخی است که ۱۱ طرح در دست تهیه با پیشرفت حدود ۵۰ درصد است و ۳ طرح مصوب مراجع استانی است. همچنین انجام اقدامات سیاستگذاری و تصویب طرح، شامل ۹ مورد که ۶ مورد به تصویب شورایعالی شهرسازی و معماری رسید از دیگر اقداماتی است که در این بخش انجام شد.

تصویب طرح تفصیلی بافت تاریخی لار

مهمترین دستاوردهای این بخش نیز شامل تصویب طرح ویژه تفصیلی بافت تاریخی لار، تعیین تکلیف اقدامات اجرایی در بافت تاریخی شهر خمینی شهر، تعیین تکلیف مغایرت اساسی اجرای ادامه خیابان سرداران (حدفاصل خیابان امام خمینی(ره) و خیابان شهید باکری) با طرح جامع شهر ارومیه است.

همچنین تعیین تکلیف ایجاد معبر جدید در غرب محور حافظ در محدوده بافت تاریخی خرم‌آباد، بررسی مصوبه سفر استانی فارس در مورد مرجع تصویب طرح تفصیلی بافت پیرامون حرم شاهچراغ و مکاتبه با هیئت دولت، و بررسی مصوبه سفر استانی قم در مورد مرجع تصویب طرح محور حرم تا جمکران و اعلام اصول تهیه طرح به استانداری قم از دیگر دستاوردهای این بخش به شمار می‌رود.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000