رئیس مرکز اطلاعات مالی اعلام کرد:

نظام بانکی یکی از مهمترین بخش‌های مبارزه با پولشویی است

دسته بندی : اقتصاد کلان
۱۴۰۱/۱۰/۱۱
خانی گفت: امروز نظام بانکی با کمک مرکز اطلاعات مالی با محوریت بانک مرکزی در حوزه نظارت قانونی و تدوین شیوه‌ها، روش‌ها و کنترل عملکرد اقدامات خوبی انجام داده است.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن هیبنا به نقل از شادا، هادی خانی معاون وزیر اقتصاد و رئیس مرکز اطلاعات مالی در کارگاه آموزشی مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم که رئیس کل دادگستری استان تهران نیز حضور داشت، اظهار کرد: شورای عالی مقابله و پیشگیری از جرائم پولشویی و تأمین مالی تروریسم دو تکلیف مهم دارد، در بعد داخلی موضوع راهبردی، نظارت و تدوین برنامه های مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم که همه حول محور مبارزه با فساد تعریف می شود و در بعد بین المللی تبیین اقدامات کشور در مراجع بین المللی است.

وی با بیان اینکه مرکز اطلاعات مالی و دبیرخانه شورای عالی مقابله و پیشگیری از جرائم پولشویی و تأمین مالی تروریسم در دولت سیزدهم قابلیت خود را در چند محور افزایش داده است، افزود: در موضوع شناسایی معاملات مشکوک، بسیاری از دستگاه هایی که امروز در کشور متولی مدیریت چرخش اقتصاد و زنجیره اقتصاد هستند می توانند بروز و ظهور پولشویی را شاهد باشند که باید تدابیری برای آن اتخاذ شود.

معاون وزیر اقتصاد گفت: غیر از بانک ها، بورس، بیمه، برخی از شرکت های صنعتی و هر جایی که این امکان وجود داشته باشد که پول کثیف وارد و تطهیر شده و وارد چرخه اقتصاد شود به ستاد پولشویی مرتبط است.

خانی بیان کرد: حدود 800 دستگاه و زیرمجموعه ها را شناسایی کردیم که باید برای آنها برنامه ریزی کنیم تا جلوی ظهور و بروز معاملات مشکوک به پولشویی یا تامین مالی تروریسم را بگیریم.

وی ادامه داد: در حوزه نظام بانکی در دولت سیزدهم اتفاقات خوبی افتاده است حدود 50 هزار معامله مشکوک به پولشویی در نظام بانکی گزارش دریافت کردیم و نزدیک به 1000 مورد از آنها به مرجع قضایی اعلام شد.

رئیس مرکز اطلاعات مالی خاطرنشان کرد: طی چند ماهه اخیر در موضوع ارز، افرادی که از طریق ارز به دنبال پولشویی بودند و اخلال در بازار ارزی ایجاد می کردند 81 مورد پرونده به مرجع قضایی اعلام شده است.

خانی تصریح کرد: جلسات مرکز اطلاعات مالی و دبیرخانه شورای عالی مبارزه با پولشویی یک هفته در میان با حضور 7 وزیر دولت، نماینده قوه قضائیه، سه نماینده مجلس و روسای دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی عضو هستند تشکیل می شود و همه هماهنگ در یک تقسیم کار ملی تلاش می کنند.

وی ادامه داد: همه متولیان مباره با فساد در سنگرهای خود به خوبی در حال انجام وظایف به نحو احسن هستند اما یک تقسیم کار تیمی وجود نداشته است بر این اساس در حال رفع این نقیصه هستیم.

رئیس مرکز اطلاعات مالی افزود: طی روزهای گذشته یک تفاهم نامه چندجانبه با قوه قضائیه، وزارت اطلاعات، سازمان اطلاعات سپاه و پلیس امنیت اقتصادی امضا شد، در این تفاهمنامه یک تقسیم کار و ایجاد کمیته ضربت و برخورد با پرونده های فساد علی الخصوص پرونده های پولشویی و تامین مالی تروریسم وجود دارد و امیدوارم شاهد هماهنگی بیشتری بین متولیان باشیم.

خانی بیان کرد: نظام بانکی یکی از مهمترین بخش های است که در حوزه مبارزه با پولشویی هم تاثیرگذار و هم تاثیرپذیر است، بخش عمده ای از پول هایی که در نظام بانکی رسوب می کند و مشکوک به اقدام پولشویی یا تروریستی است ریشه آن به خارج از بانک بر می‌گردد اما در بانک قابل شناسایی است.

وی تاکید کرد: در نظام بانکی به عنوان یکی از نقاطی که بسیاری از آسیب های حاصل از اقدامات سوء در حوزه اقتصادی از جمله در تامین مالی تروریسم و پولشویی رسوب آن در نظام بانکی اتفاق می افتد نقش بسیار موثری دارد.

رئیس مرکز اطلاعات مالی اظهار کرد: امروز نظام بانکی با کمک مرکز اطلاعات مالی با محوریت بانک مرکزی در حوزه نظارت قانونی و تدوین شیوه‌ها، روش‌ها و کنترل عملکرد اقدامات خوبی انجام داده، سامانه های خوبی در نظام بانکی ایجاد شده که جریانات مالی را رصد می کند و به سمتی حرکت می کنیم که در آینده نزدیک یک سامانه جامع ضد پولشویی به صورت واحد در تمام بانک‌ها داشته باشیم.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000