پیام دکتر جان کلاس مدیر اجرایی برنامه اسکان بشر ملل متحد

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۳۹۶/۰۷/۱۸
دکتر جان کلاس، مدیر اجرایی برنامه اسکان بشر ملل متحد، پیامی را به هفدهمین همایش سیاست های توسعه مسکن ارسال نمود.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن- هیبنا، متن پیام ارسالی به شرح زیر است:

هر ساله سازمان ملل متحد اولین دوشنبه ماه اکتبر را به عنوان روز جهانی اسکان بشر گرامی می دارد، که به آن ماه ( اکتبر شهری)، ماه بزرگداشت ها و حضور و مشارکت شهروندان در این رویدادها در سرتاسر جهان، آغاز می گردد. بزرگداشت های امسال به دلیل هم زمانی با اولین سالگرد تصویب دستور کار جدید شهری در کنفرانس هبیتات 3 در کیتو اکوادور ، از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند.

دستور کار جدید شهری دیدگاهی جدید از شهری شدن را به عنوان یک موتور اجتناب ناپذیر توسعه و یک پیش نیاز برای شکوفایی و رشد ، ارج می نهد. نگاه جدید به علت تغییر انگاره ای اتفاق افتاده است که در آن شهری شدن و توسعه به طور جدایی ناپذیری با یکدیگر مرتبط هستند.

برای دستیابی به درک درست و اجرای موثر این دیدگاه، باید به سرعت به جنبه های پراهمیت استطاعت خرید مسکن بپردازیم. به همین دلیل است که سیاست های مسکن: خانه های متناسب با درآمد ، به عنوان موضوع روز جهانی اسکان بشر سال 2017 میلادی برگزیده شده است.

تجزیه و تحلیل استطاعت برای تامین مسکن در طول 20 سال گذشته نشان می دهد که با وجود افزایش تقاضا ، بخش بزرگی از مسکن و به ویژه مسکن استیجاری تامین شده در توان مالی بیشتر جمعیت جهان نبوده است.واگذاری مسکن به بازار نشان دهنده تجربه تلخ شکست در تامین مسکن متناسب با درآمد و مناسب برای همگان بوده است.همه ما به خوبی به یاد داریم که در سال 2008 میلادی، مسکن به جای آن که در قلب سیاست شهری باشد، مرکز بروز بحران جهانی اقتصادی بود.

امروزه 1.6 میلیارد نفر از مردم در مسکن نا مناسب سکونت دارند، که یک میلیارد از آن ها در سکونت گاه های غیر رسمی و زاغه ها زندگی می کنند. در حالی که میلیون ها نفر از خانه های مناسب بی بهره هستند، انباشت خانه های بدون سکنه ، به تدریج رو به افزونی است. از این رو مساله پیچیده دستیابی به توان مالی برای تامین مسکن از اهمیت استراتژیکی در توسعه ، صلح اجتماعی و برابری برخوردار است.

توجه به نیازهای مسکن فقیرترین و آسیب پذیرترین اقشار ، خصوصا زنان و جوانان و آنان که در زاغه ها زندگی می کنند باید به عنوان یک اولویت در دستور کار برنامه های توسعه ای در نظر گرفته شود.

ترویج سیاست های مسکن مناسب، از منظر تغییرات اقلیمی، تاب آوری، جا به جایی و مصرف انرژی نیز حیاتی است. به همین دلیل است که می خواهیم در این روز اهمیت استقرار مسکن را در مرکز فیزیکی شهرهایمان توام با نگاهی جامع یادآوری کنیم.

به منظور آن که مسکن به توسعه اقتصادی- اجتماعی ملی و دستیابی به اهداف توسعه پایدار کمک کند، دستور کار جدید شهری خواستار استقرار سیاست های مسکن در کانون سیاست های ملی شهری در کنار راهبردهای مبارزه با فقر ، بهبود سلامت و اشتغال است.

همگام با تلاش برای ساخت شهرهایی برای همگان ، اقدام فوری در دستیابی به خانه های متناسب با درآمد ، نیازمند تعدی جهانی به سیاست های مسکن موثر و فراگیر است.


زنجیره خبر


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000